ده ها نفر از زندانیان سیاسی آزاد شدند

زندان اوین حق نشر عکس oo
Image caption این زندانیان بمناسبت عید فطر آزاد می شوند

تعدادی از زندانیان سیاسی بازداشتگاه اوین روز شنبه و در آستانه عید فطر آزاد شده اند.

خبرگزاری فارس ایران به نقل از عباس جعفری دولت آبادی، دادستان عمومی و انقلاب تهران اعلام کرده است ۱۰۰ نفر از محکومان به "جرائم امنیتی" با موافقت آیت الله خامنه ای آزاد می شوند.

این خبرگزاری گفته است تعدادی از این زندانیان در جریان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در خرداد سال ۱۳۸۸ دستگیر شده اند.

کلمه، سایت اصلاح طلبان مخالف حکومت نیز گزارش کرده است که این افراد زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ اوین بوده اند.

به نوشته این سایت، برخی از آنها دوران حبسشان رو به اتمام بوده و تنها چند هفته زودتر آزاد شده اند و برخی دیگر نیز سابقه موثر کیفری نداشته و نیمی از دوران محکومیت خود را گذرانده و مطابق قوانین ایران می توانستند از آزادی مشروط استفاده کنند.

اما آقای جعفری دولت آبادی گفته است این افراد "بر اساس تقاضای عفو و نیز ابراز ندامت" آزاد شده اند.

خانواده های تعدادی از این زندانیان در گفتگو با بی بی سی فارسی خبر آزادی بستگانشان را تایید کرده و گفته اند که آنها شامگاه شنبه با مینی بوس به بیرون از زندان اوین آورده و آزاد شده اند.

دادستان عمومی و انقلاب تهران گفته است که ۷۰ نفر از این زندانیان روز شنبه آزاد شده و بقیه نیز در روزهای آینده رها خواهند شد.

در بین زندانیان آزاد شده نام هفت از زنان بند نسوان اوین به چشم می خورد: لاله حسن پور، اکرم حیدریان، سما شاملو، زهرا جباری، سوسن تبیانیان، فاطمه درویش و نازنین حسن نیا.

برخی دیگر از زندانیان آزاد شده نیز عبارتند از: ارسلان ابدی، احسان عبده تبریزی، امید شریف دانا، آرتین غضنفری، حسین فرجی، حسین حیدری منش، امیر اصلانی، ابولفضل قاسمی، محسن مختاری، حمید رضا نجومی، غلامرضا آزادی، امیرحسین قنبری، میثم رودکی، روح اله میرزاخانی، مسعود یزدچی، کورش قاسمی، بهنام انصاری، سجاد مرادی، محمد پور عبدالله، کیوان فرزین، محسن غمین.

مطالب مرتبط