نمایندگان آذری زبان مجلس: به داد دریاچه ارومیه برسید

دریاچه ارومیه حق نشر عکس Mehr
Image caption بیش از پنجاه درصد دریاچه ارومیه خشک و به شوره زار تبدیل شده است

۲۲ نماینده آذری زبان مجلس ایران با ارسال نامه ای به هیات رئیسه مجلس این کشور خواستار پیگیری و حل مشکل دریاچه ارومیه شدند.

به گزارش خبرآنلاین این نمایندگان در نامه خود نوشته اند: "از هیات رئیسه محترم مجلس در ارتباط با دریاچه ارومیه درخواست حل و پیگیری مشکل دریاچه را بطور کارشناسانه و فوری داریم."

این نمایندگان که متعلق به سه استان آذربایجان غربی شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل هستند در این نامه اعلام کرده اند که دولت باید در قبال تبعات اجتماعی، سیاسی و اقتصادی حاصل از روند خشک شدن دریاچه ارومیه پاسخگو باشد.

همزمان بر اساس برخی از گزارشها در اعتراض به آنچه کم کاری دولت در ماجرای خشک شدن دریاچه ارومیه خوانده شده، تجمعاتی در ارومیه صورت گرفته که گفته شده با برخورد نیروهای امنیتی همراه بوده است. به گفته شاهدان عینی از ارومیه، عده ای هم توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

نمایندگان مجلس روز ۲۵ مرداد، با دو فوریت طرح جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه از طریق انتقال و پمپاژ آب از رودخانه های ارس و سیلوه، مخالفت کردند و قرار شد این طرح به صورت عادی در کمیسیون مربوطه بررسی شود.

پیش از آن حسن عباس نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرده بود که "در حال حاضر ۵۳ درصد از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع می شود، خشک و تبدیل به شوره زار شده و میزان غلظت نمک آن نیز به بیش از ۴۰۰ گرم در لیتر رسیده است."

این تصمیم باعث نارضایتی گروه هایی از فعالان مدنی شد.

تعدادی از فعالان مدنی آذربایجان چهارشنبه سوم شهریور در جریان مراسم افطاری در توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند که ظاهرا به فعالیت های آنها در ارتباط با دریاچه ارومیه مربوط بود.

به گفته روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران، ماموارن امنیتی با حمله به مراسم افطار علاوه بر بازداشت حدود ۳۰ نفر از حاضران تعدادی از آنها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

یاشار حکاک پور، مسئول روابط عمومی انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)، در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی گفت که فعالان آذربایجانی قصد داشتند روز شنبه پنجم شهریور تجمع هایی را در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه برگزار کنند که باعث حساسیت دستگاه های امنیتی جمهوری اسلامی شد.

در سال های اخیر، شماری از حامیان حفظ محیط زیست در ایران نسبت به وضع بحرانی دریاچه ارومیه و عملکرد دولت در این زمینه اعتراضاتی داشته اند، که با برخورد مواجه شده است.

روز ۱۳ فروردین ماه تجمع گروه بزرگی از علاقه‌مندان به محیط زیست که به سیاست های دولت در مورد دریاچه ارومیه معترض بودند، در دو شهر تبریز و ارومیه با مداخله پلیس و مأموران امنیتی به هم خورد.

مطالب مرتبط