روزنامه های صبح تهران؛ یکشنبه ۶ شهریور

تیتر و عکس صفحه اول آرمان بازگشت پس از ۱۱۳ روز حق نشر عکس BBC World Service
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان -- بازگشت پس از ۱۱۳ روز

روزنامه های امروز صبح تهران با چاپ عکس هائی از رحیم مشائی خبر داده اند که بعد از ۱۱۳ روز بار دیگر در جمع هیات دولت پیدا شده است.

این روزنامه ها به بهانه هفته دولت از اقدامات دولت احمدی نژاد یاد کرده و به نقد عملکردش پرداخته اند. آغاز کشمکش ها و تحرکات سیاسی و انتخاباتی بخش عمده ای از گزارش ها و تحلیل های این روزنامه ها را به خود اختصاص داده، در حالی که نقد سیاست خارجی بی تحرک و روزمره دولت نیز از دیگر انتقادهایی است که در روزنامه ها دیده می شود.

جام جم از "تولید انبوه بالگرد ایرانی کبرا" نوشته، خراسان و قدس خبر داده اند "ایران به جمع ۹ کشور دارنده فناوری تولید الیاف کربن پیوست"، مردم سالاری از "تعطیلی ۵۰ درصد دامداری های تهران" نوشته، جهان صنعت خبر داده "نمایشگاه های بین المللی واگذار نمی شود" و دنیای اقتصاد از "سبقت سکه از طلای جهانی" نوشته است.

در حالی که چندین روزنامه امروز صبح در صفحه اول خود با چاپ عکس هائی از رحیم مشائی خبر از بازگشت او به هیات دولت داده است روزگار در زیر عکسی که رحیم مشائی را نشان می دهد نوشته است در خبرسازی، هیچ شخصیتی به پای مشایی نمیرسد. در ظاهر فقط مسوول دفتر رئیس جمهور است اما در باطن – اینطور که میگویند- همه راهها به او ختم می شود.

به نوشته این گزارش آنقدر درباره او خبر ساخته اند که دیگر چیزی نمانده که مردم افسانه های عجیب و غریب را هم باور کنند و از او شخصیت پررمز و رازی بسازند که قهرمان داستان های باورنکردنی است. مشایی اگر حرف بزند، حرفش خبر یک رسانه هاست، اگرکنار رئیس جمهور می نشیند، همه تیتر می زنند "مشایی آمد"، اگر صندلی اش خالی باشد، عکس صندلی خالی را روزنامه ها چاپ می کنند و زیرش میزنند: "جای خالی مشایی"، اگر در هیاتهای عزاداری، مداحان لعن و نفرینش کنند، خبر یک رسانه ها می شود.

محمد حسین روان بخش در مردم سالاری نوشته : معمول است که در هفته دولت از جدیدترین دستاوردهای دولتی ها رو نمایی می شود، دستاوردهایی که باعث عزت و شوکت و قدرت و افتخار و اعتماد و احترام می شود. اما گاهی رونمایی از چهره های غایب کار نیکوتری است و بیشتر باعث عزت و شوکت و قدرت و افتخار و اعتماد و احترام می شود، روز گذشته دولتمردان چهره کسی را که قبلا" آقا دوربینی" دولت بود اما روزگار کج مدار ناسازگار بیش از صدروز است چهره اش را از دوربین ها محروم کرده ، رونمایی کرد.

به نوشته طعنه آمیز مردم سالاری نزدیک عید فطر هستیم و چند شب دیگر هلال ماه شوال دیده خواهد شد اما مثل اینکه دولتمردان خواسته اند پیشواز بروند و از نظر خودشان، مردم را به روی ماهی دیگر مهمان کنند؛ آن هم یک ماه زلال! بالاخره هر کسی، دور و بری های خودش را دوست دارد و دلش می خواهد آنها بالا، بالا، بالاتر بروند دیگر! حالا که حرف به اینجا رسید یک چیز دیگر را هم بگویم.

آزادی زندانیان امنیتی

"آزادی شصت زندانی حوادث بعد از انتخابات" تیتر اول اعتماد است و روزگار از " عفو صد محکوم امنیتی" خبر داده است.

اعتماد به دنبال خبر آزادی صد زندانی امنیتی که در بیشتر روزنامه ها آمده نوشته است: به زعم برخی تحلیلگران سیاسی، مرخصی و آزادی زندانیان حوادث بعد از انتخابات نوید باز شدن فضای سیاسی کشور را می‌دهد. پیش از این آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی و حجت‌الاسلام محمد خاتمی روسای جمهور سابق کشور هم در درخواست‌هایی جداگانه از مسوولان قضایی و تصمیم‌گیرندگان کشور خواسته بودند با آزادی زندانیان حوادث پس از انتخابات موافقت کنند تا شرایط کشور برای ادامه دادن فعالیت‌های سیاسی از سوی اصلاح‌طلب‌ها و همچنین برگشت فضای آرامش به کشور فراهم شود.

به نوشته این روزنامه این در حالی است که چهره‌های متعدد اصلاح‌طلب هم در ماه‌های گذشته بارها بر این نکته تاکید داشتند که باید فضای سیاسی را برای رفع برخی دلخوری‌های ایجاد شده در سطح جامعه تلطیف کرد. البته آزادی زندانیان گرچه از تاکیدات اصلاح‌طلب‌ها و افکار عمومی است. به همین دلیل هم آزادی تمامی زندانیان، اعطای مرخصی‌ و همچنین کاهش محدودیت‌ در ملاقات خانواده‌ها از جمله درخواست‌های حداقلی اصلاح‌طلبان از عقلای سیاسی کشور است.

اعتماد در نهایت معتقد است به هر ترتیب با مشخص شدن اسامی عفو شدگان طی روزهای آینده چشم‌انداز آزادی دیگر زندانیان نمایان‌تر می‌شود.

سهم ایران در بهار اعراب یا عقب افتادگی سیاسی

"تلاش نیروهای غربی برای چپاول ثروت لیبی" تیتر اول کیهان است و سیاست روز "طعم گس فرار قذافی با دخالت های غرب" را عنوان اصلی خود قرار داده است.

جام جم از مصاحبه خود با وزیر خارجه خبر داده و در مقدمه اش نوشته آقای صالحی برای نخستین بار از ارسال کمک‌های مخفیانه جمهوری اسلامی ایران به انقلابیون لیبی در جریان درگیری با رژیم معمر‌قذافی پرده برداشت و گفت ما پیش از سرنگونی قذافی با بسیاری از گروه‌های معارض در لیبی ارتباط داشتیم و بیش از ۳ تا ۴ محموله کمک‌های غذایی و دارویی را بدون سر و صدا به بنغازی فرستادیم، از این رو مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای عالی انتقالی لیبی به دلیل همراهی و کمک‌های ‌ایران، نامه‌ای تقدیرآمیز برای رئیس‌جمهور، قبل از سقوط قذافی ارسال کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به این‌که انتظار نداشته باشید همه سیاست‌ها، طرح‌ها و رایزنی‌های خود را مستمرا در معرض سمع و دید دیگران قرار دهیم، افزود: باید زمان مناسب مطرح کردن اقدامات کاملا فراهم شود و بعد آن را اعلام کنیم اما علی بیگدلی در مقاله ای در اعتماد نوشته سیاست خارجی آقای احمدی‌نژاد در طول شش سال گذشته تابع قاعده واحدی نبود. ما سیاست تبیین‌شده ای در بخش سیاست خارجی نداشتیم و متناسب با رویدادها و نوسانات نظام بین‌الملل دیپلماسی ایران با لرزش مواجه می‌شد. بی‌ثباتی سیاست خارجی ایران تابع احساسات و عواطف بود تا تابع واقعیت‌های ناظر به نظام بین‌الملل.

به نوشته این استاد دانشگاه گرایش ناشی از سیاست‌های غرب ما را ناچار کرد تا به سمت امریکای لاتین و آفریقا گرایش پیدا کنیم؛ امری که با هیچ یک از معیارها و استانداردهای سیاست خارجی ما همخوانی نداشت و تنها موجب هزینه‌دهی ما شد. دولتمردان باید توجه داشته باشند که سیاست خارجی کشور باید برای تامین امنیت ملی به کار گرفته شود اما متاسفانه دیپلماسی دولت اصولگرا بیش از مصالح کشور به ارضای عواطف توجه داشت.

احمد شیرزاد هم در مقاله ای در اعتماد نوشته سیاست خارجی دولت‌های نهم و دهم با رشد تولید دشمن و افت تولید دوست همراه بود. در این دوره از نفوذ ایران در عرصه‌های جهانی کاسته شد و به دلیل آزمون و خطاهای رییس دولت هر روز با مشکلات جدید مواجه شدیم. طرح مساله واهی بودن هولوکاست یکی از مواردی است که باید به آن اشاره کرد؛ معلوم نیست چه نیازی به طرح این مساله احساس می‌شود که آقای احمدی‌نژاد هرازگاهی با به میان کشیدن آن جامعه جهانی را علیه ایران تحریک می‌کند.

تحرکات سیاسی و انتخابات

تهران امروز در گزارش اصلی خود نوشته "حاشیه سازان صلاح مردم و کشور را نمی خواهند"، آرمان از قول نایب رییس مجلس نوشته "آرای احمدی نژاد فروپاشیده است"، شرق "مداحان دغدغه سیاستمداران" را گزارش اصلی خود قرار داده و ابتکار از "افطار؛ نان و پنیر و سیاست" خبر داده است.

صبا آذرپیک در اعتماد با عنوان "ساختن آمرانه چپ جدید" نوشته اصولگرایانی که دنبال یک رقیب هستند تا در کارزار سیاست در میدانی بدون حریف بازی نکنند، یک طرح جدید دارند برای اینکه اصولگرایان هم از شر ایجاد شکاف در درون تشکیلات راست خلاص شوند و هم دیگر با این کنایه مواجه نشوند که می‌خواهند "خودی با خودی" رقابت کند.

به نوشته این گزارشگر طرح‌ همانی بود که پیش از این بسیاری پیش‌بینی‌کرده بودند؛ "ظهور اصلاح‌طلب‌های جدید" تا هم به قول خودشان جامعه سیاسی از تک‌قطبی بودن خارج شود و هم خودی‌هایی که حرف‌های متفاوت از ادبیات جناح راست، برای گفتن دارند و نمی‌خواهند نه حذف‌شان کنند و نه در دایره اصولگرایی راه‌شان داد، زیر بیرق جدیدی جمع شوند: "نسل سوم اصلاح‌طلبی".

اعتماد نوشته به عبارتی ساده‌تر "اصولگرایانی که باید با برچسب اصلاح‌طلبی، آرام آرام به جامعه معرفی‌شان کرد" کاری که رسانه‌های اصولگرا در چند ماه گذشته زمزمه‌اش می‌کردند و گویا حالا تصمیم دارند هماهنگ با سیاستمداران تندرو راست آن را کلید بزنند. جدا از اینکه تشکیلاتی که به جای ریشه داشتن در جامعه، برآمده از خواست سیاسی یک جناح در کشور و دسترنج کاری رسانه‌یی باشد، چقدر با ماهیت واقعی عنوان "اصلاح‌طلبی" در ادبیات سیاسی همگونی دارد، اما رسانه‌های اصولگرا چند ماهی است تلویحی و حالا بطور رسمی به دنبال طرح آن برآمده‌اند.

ابراهیم رها در ستون طنز اعتماد نوشته ما از برخورد امنیتی با مراسم افطاری حمایت قاطع می‌کنیم. اینکه با چندین مراسم افطاری برخورد صورت گرفته معنای همین حرف است که آزادی در ایران مطلق است. البته بعضی می‌گویند منظور صفر مطلق است!

در ادامه این طنز آمده:لطف کنند از این به بعد با مراسم سحری هم برخورد نظامی صورت دهند و بعد از ماه مبارک رمضان یک حالی هم به ناهار و صبحانه و شام بدهند!

هفته دولت و کارهای دولت

قدرت الله علیجانی در روزگار نوشته باز هم ندای کوتاه نیامدن در برابر زیاده خواهان از سوی دولت شنیده شد؛ موضوعی که بارها و بارها از سوی دولت بیان شده اما هیچ گاه نمود عملی نیافته است. اگر روی سخن آقای احمدی نژاد به خارجی ها و ایستادن در مقابل قدرتمندان خارجی بوده، بحث دیگری است. اما اگر منظور ایشان زیاده خواهان داخلی بوده، باید گفت زیاده خواهی به میزان زیاده خواهی اطرفیان دولت در عالم وجود نداشته یا کم نظیر است.

این نماینده مجلس با تاکید بر این که این سخنان دیگر تاثیر و نفوذی ندارد نوشته تاثیرگذاری اظهارنظرها و شعارها به عملی شدن و صداقت در بیان آنها مربوط می شود که متاسفانه دولت در این زمینه کمتر اقدامی صورت داده و تنها به طرح شعار پرداخته است. مبارزه با مفسدان و رانت خواران همواره از سوی دولت مطرح شده اما هیچ وقت به پای عمل نرسیده اند. دولت به آنچه گفته، عمل نکرده و به همین دلیل این نوع از شعارها نفوذش را از دست داده است.

نویسنده مقاله روزگار تاکید کرده پیمانه آقای احمدی نژاد در این حوزه لبریز شده است. این شعارها به مانند گذشته جذابیت و تاثیر نخواهد داشت و ناکارآمدی اش در جلب افکار عمومی را هم می توان در آینده دید. می شود گفت آقای احمدی نژاد پس از تحولات چند ماه گذشته و عملکرد شش ساله دولت دیگر نمیتواند جریانی را نمایندگی کند. ابتکار در سرمقاله خود نوشته تقریباً هفت سالی است که هیچ مانعی بر سر راه تاخت‌وتاز جناح اصولگرا وجود ندارد. هیچ ارگان و قدرتی که بتواند بحران‌ساز باشد و چوب لای چرخ این جناح بگذارد هم نبوده است. اکنون سؤال اساسی این است که کدام‌یک از این وعده‌ها و شعارها تحقق پیدا کرده است.

به نوشته این مقاله در مبارزه با مفاسد اقتصادی، کار به جایی رسیده است که اختلاس‌های چندمیلیاردی دله‌دزدی به‌حساب می‌آید و کار به صدها و هزارها میلیاردی رسیده است. بوی گند فساد از استانداری‌ها، فرمانداری‌ها، بانک‌ها و... بلند شده و همه‌جا را گرفته است در مورد وضعیت معیشت مردم مقایسه کنید قیمت تخم‌مرغ و مرغ و لبنیات و مسکن و دکتر و پوشاک و آب و برق و گاز و... را قبل از تثبیت قیمت‌ها و بعد از آن.

به نوشته ابتکار در بعد امنیت اجتماعی هم نه‌تنها بهبود نیافته، بلکه اوضاع بسیار بدتر هم شده است. در روز روشن سر می‌برند و بر لاشه شکار خود نعره‌ها می‌کشند و... خلاصه در حاکمیت اخلاق و دین، دروغ حلال همه مشکلات شده است.. پایه‌های دین نه‌تنها محکم نشده که به‌شدت آسیب دیده است. مقدسات مذهبی بازیچه دست هوسبازان شهرت‌طلب شده است.

حسام‌الدین کاوه در تهران امروز نوشته دولت دهم از حداکثر توان و نیروی خویش برای پیشبرد امور بهره گرفته است، تردیدی نیست. گو اینکه گاه دیده می‌شود که مسئولان و روابط عمومی‌های دستگاه‌های دولتی در ارائه آمارها و کارنامه‌ها مبالغه می‌کنند و از سوی دیگر برخی از مخالفان دولت، پا را از حد و حدود نقد به معنای محک‌زدن و سره را از ناسره جدا کردن، بیرون می‌گذارند و غیر منصفانه زحمات و تلاش‌های خدمتگزاران کشور در داخل دولت را زیر سوال می‌برند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شرق

به نوشته این مقاله واقعیت‌ها می‌گویند که دولت در تامین منابع یارانه‌ها تاکنون موفق عمل نکرده است. در حوزه راهسازی هنوز فاصله بسیاری تا حد مطلوب داریم، در بخش حمل و نقل و ارتباطات نیز وضعیت چندان مطلوب نیست، اما در بخش صنایع دفاعی پیشرفت‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در صنایع وابسته به وزارت دفاع، ارتش و سپاه به راستی تحسین‌برانگیز است. در نهایت به نظر تهران امروز بر مبنای سند چشم‌انداز بیست ساله ما تا سال ۱۴۰۴ باید به قدرت اول سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی منطقه خاورمیانه تبدیل شود اما عقب‌ماندگی‌ها از سند چشم‌انداز بیست‌ساله در برخی از بخش‌ها بسیار نگران‌کننده است.

نقش برجسته زنان دراداره کشور

بعد از آن که رییس جمهور گفت آنقدر ارزش‌ها و زیبایی‌های عملکرد و اندیشه‌های زنان در جامعه ما بالاست که اگر بخواهیم فهرستی از آن ارایه دهیم، ساعت‌ها وقت لازم است، پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد این مکالمه فرضی را بین خبرنگار و رییس دولت تنظیم کرده:

خبرنگار ما گفت: "عیبی نداره. ما وقت داریم. فهرست رو بگید" جوابش این بود: من از شمای خبرنگار تعجب می‌کنم. الان واقعا مشکل جامعه ما اینه که فهرست ارایه بدهیم؟ برید به مشکلات اصلی مردم برسید. سوال بعدی ستون کاناپه این است که "مدیران و فعالان عرصه زنان و خانواده" دقیقا چه کسانی هستند و پاسخ این هاست: الف- آنها در خانواده خودشان آدم شناخته‌شده‌یی هستند. ب- آنها در ساختمان خودشان به عنوان مدیری رده بالا شناخته‌شده هستند؛ یعنی مدیر ساختمان هستند. پ - آنها در محله به عنوان یک مدیر اقتصادی رده اول شناخته‌شده هستند؛ یعنی مسوول صندوق محل هستند. و اهل محل ماهی ۱۵ هزار تومان به این صندوق می‌دهند تا در قرعه‌کشی ماهانه اسم‌شان دربیاید و موجودی صندوق را به عنوان قرض‌الحسنه بردارند. کسی از پس این مدیریت استراتژیک برنمی‌آید جز مدیران و فعالان عرصه زنان که در این نشست حضور داشته‌اند.