موافقت مجلس ایران با افزایش تعطیلی عید فطر

مجلس حق نشر عکس FARS
Image caption در صورت تصویب نهایی این لایحه، عید فطر به جای یک روز دو روز تعطیل می شود

نمایندگان مجلس ایران کلیات لایحه افزایش تعطیلی عید فطر را تصویب کردند و در صورت تصویب نهایی این لایحه، تعطیلات عید فطر به دو روز افزایش می یابد.

با وجود مخالفت برخی نمایندگان با افزایش تعطیلی ها، ۱۴۷ نماینده به کلیات لایحه افزایش تعطیلی عید فطر رای مثبت دادند. ۳۶ نماینده نیز رای مخالف و ۱۶ نفر نیز به این لایحه رای ممتنع دادند.

احمد توکلی نماینده تهران و رئیس مرکز پژوهشهای مجلس در مخالفت با این لایحه گفت که "افزایش تعطیلی موجب کاهش تولید ملی می شود و به مصلحت نیست و ما با این کار فقر را بین مردم توزیع خواهیم کرد."

آقای توکلی خطاب به نمایندگان گفت که اگر می خواهید تعطیلی عید فطر را بیشتر کنید، از تعطیلات دیگر کم کنید.

این نماینده مجلس آمار ارائه شده از سوی دولت در باره میزان تعطیلی ها را زیر سئوال برد و گفت که این آمار صحیح نیست.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران روز سه شنبه ۴ مرداد (۲۶ ژوئیه) در اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور گفته بود که "بر اساس تحقیقی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد، کمترین تعطیلی متعلق به کشوری در خلیج عدن (یمن) بود و بعد از آن کمترین تعطیلی متعلق به کشور ما با ۷۵ روز تعطیلی است. بقیه کشور ها بالای ۱۰۰ روز تعطیلی دارند."

آقای احمدی نژاد با اشاره به بحث هایی که در شورای انقلاب فرهنگی درباره تعطیلات عید فطر شده بود گفت: "می گویند دولت نهم و دهم زیاد تعطیل می کند. مگر کار کردن به ساعت طولانی است؟ چرا برخی فکر می کنند که مسافرت، کاری لغو و بیهوده است؟ برخی نگاه های بسته و بی اعتماد به مردم دارند."

این در حالی است که مرکز پژوهشهای مجلس که آقای توکلی مسئول آن است در سال ۱۳۸۸ گزارشی منتشر کرد و در آن تصمیم هیات وزیران برای کاهش ساعات کار کارکنان دولت در ماه رمضان را برخلاف قوانین کشور دانست.

بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، تعطیلات رسمی در قبل از انقلاب در سال ۱۳۵۷ تنها ۱۶ روز بود که ۱۱ روز تعطیل مذهبی و پنج روز تعطیلی ملی بود، اما پس از انقلاب، تعطیلات در ایران به ۲۵ روز افزایش یافته است.

مصطفی کواکبیان نماینده سمنان نیز از جمله مخالفان لایحه افزایش تعطیلات عید فطر بود، او گفت که "من قبلا گفته ام که افزایش تعطیلات را حتی اگر مجلس تصویب نکند، دولت کار خودش را می کند."

به گفته این نماینده، "اگر می خواهیم به قدرت اول منطقه تبدیل شویم باید تعطیلات را تعطیل کنیم نه این که آن را افزایش دهیم."

نماینده سمنان با انتقاد نحوه کار ادارات دولتی گفت که "وقتی به ادارات مراجعه می کنیم وقت نماز جماعت تعطیل است که البته باید تعطیل باشد، سپس زیارت عاشورا می خوانند و پس از آن دعای دیگر که اگر بخواهیم درست محاسبه کنیم، ما در ایران ۱۵۰ روز هم کار نمی کنیم."

علیرضا محجوب نماینده تهران نیز ضمن مخالفت با افزایش تعطیلی عید فطر گفت که "اگر یک روز تعطیلات عید فطر را اضافه کنیم، تعطیل ترین کشور جهان خواهیم بود."

آقای محجوب که دبیرکلی خانه کارگر را بر عهده دارد می گوید که "در کشور بیش از یک میلیون کارگر روزمزد داریم که می خواهند کار کنند و حقوق بگیرند ولی با این تعطیلی آنها حقوقی نخواهند گرفت."

استدلال مخالفان تعطیلی تقریبا شبیه هم بود ولی دولت بر حرف خود پافشاری می کرد و محمدرضا میرتاج الدینی معاون پارلمان رئیس جمهور گفت که "اضافه شدن یک روز دیگر به تعطیلات عید فطر موجب افزایش همبستگی ملی می شود."

آقای میرتاج الدینی با رد نظرات مخالفان لایحه، از نمایندگان خواست که با همکاری دولت یک هدیه خوب به مردم در عید فطر بدهند، چون "تعطیلی های یک روزه روحیه و توان نیروی کار را افزایش داده و آنها را آماده کار و تلاش می کند."

حسن نوروزی نماینده رباط کریم نیز به دفاع از نظر دولت پرداخت و گفت که "باید برای اشاعه فرهنگ اسلامی تعطیلات عید فطر را افزایش دهیم."

نماینده رباط کریم گفت که "من نوروزی هستم و به شما می گویم که باید از تعطیلات نوروزی کم کرده و به تعطیلات عید فطر بیافزاییم."

سرانجام نمایندگان به کلیات لایحه رای دادند و در صورت تصویب نهایی این لایحه تعطیلی عید فطر از یک روز به دو روز افزایش پیدا می کند.

محمدرضا باهنر نایب رئیس مجلس گفت که مجلس روز اول و دوم شوال را تعطیل کرده است بنابر این اگر روز دوم شوال مصادف با روز تعطیل رسمی بود، دولت حق تعطیل کردن روز سوم را ندارد."

مطالب مرتبط