آرش علایی، فعال مبارزه با بیماری ایدز در ایران از زندان آزاد شد

آرش علایی حق نشر عکس a
Image caption آرش علایی در نیمه گذراندن دوره محکومیت خود از زندان آزاد شده است

آرش علایی، پزشک ایرانی فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در ایران، همراه با شمار دیگری از زندانیان سیاسی از زندان آزاد شده است.

روز دوشنبه، ۷ شهریور (۲۹ اوت) تایید شد که آرش علایی، پزشک ایرانی که در زمینه آگاه سازی و مبارزه با ابتلای به اچ آی وی و بیماری ایدز در ایران فعالیت داشت، در میان زندانیان عفو شده به مناسبت عید فطر، از زندان آزاد شده است.

آرش علایی، که فعالیت های او و برادرش، کامیار علایی، در زمینه مقابله با گسترش بیماری ایدز در ایران باعث شهرت بین المللی آنان شده بود، در تابستان سال ۱۳۸۷ (۲۰۰۸) بازداشت و چند ماه بعد به اتهام توطئه برای براندازی رژِیم جمهوری اسلامی محاکمه شدند.

دادگاه برای کامیار علایی حکم سه سال حبس و برای آرش علایی حکم شش سال حبس را صادر کرد و این احکام در دادگاه تجدید نظر نیز ابرام شد.

صدور حکم زندان برای دو پزشک ایرانی محکومیت شدید شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر و سازمان های بشردوستانه را در پی آورد.

کامیار علایی چند ماه پیش و در پایان دوره محکومیت خود از زندان آزاد شد اما ادامه حبس آرش علایی تلاش های گسترده ای را در سطح جهانی برای آزادی او در پی آورد.

اتهام برادران علایی توطئه براندازی و سازمان دهی اقدامات ضد حکومت اعلام شده بود که به نظر می رسد با تماس آنان با نهادها و سازمان های بین المللی فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز مرتبط بوده است.

در فهرست اتهامات این دو نفر، شرکت در همایش هایی در خارج از کشور و همکاری و تبادل نظر با نهادهای بین المللی و سازمان های غیر دولتی فعال در زمینه آگاه سازی و مبارزه با ایدز و سازمان دادن دوره های آموزشی برای ایرانیان در خارج از کشور ذکر شده بود.

مقامات قضایی جمهوری اسلامی، این اقدامات را مصادیق توطئه و تبلیغ علیه حکومت تلقی کرده و برادران علایی را به دست داشتن در راه اندازی "انقلاب نرم" متهم ساختند.

حق نشر عکس a
Image caption برادران علایی که در زمینه مبارزه با ایدز در ایران فعالیت داشته اند با اتهامات سیاسی زندانی شدند

در دسامبر سال ۲۰۰۸ (دیماه ۱۳۸۷)، دادگاه انقلاب برادران علایی را محاکمه و آنان را در رابطه با اتهام ارتباط با دشمنان جمهوری اسلامی و اتهامات دیگر، محکوم شناخت که شیوه برگزاری دادگاه نیز انتقادهای شدیدی را به دنبال آورد.

دو ماه پیش، شورای بهداشت جهانی اعلام کرد که به خاطر تلاش های برادران علایی برای کمک به افراد حامل ویروس اچ آی وی "جایزه بهداشت جهانی و حقوق بشر جاناتان من" را به این دو نفر اعطا می کند.

برادران علایی، که زاده کرمانشاه هستند، از حدود دو دهه پیش، تلاش های خود برای آگاه سازی و جلوگیری از گسترش ابتلای به اچ آی وی و بیماری ایدز به خصوص از طریق تزریق با سرنگ های آلوده را که عامل اصلی انتقال این بیماری در ایران محسوب می شود، آغاز کردند.

برداران علایی در فعالیت های خود، ضمن تبادل اطلاعات با نهادها و سازمان های بین المللی مبارزه با ایدز، به اقدامات عملی برای مبارزه با این بیماری در ایران نیز مبادرت کردند.

با وجود آزاد شدن برادران علایی از زندان سیاسی، مشخص نیست که آیا حکومت ایران به آنان اجازه خواهد داد که به فعالیت خود در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در ایران ادامه دهند یا نه.

عفو به مناسبت فطر

معمولا قوه قضاییه ایران به مناسبت های مختلف درخواستی را برای بخشودگی زندانیان به رهبر جمهوری اسلامی تسلیم می کنند که شامل تخفیف مجازات و از جمله آزادی از زندان است.

روز یکشنبه، دفتر آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گزارش کرد که او با تقاضای قوه قضاییه برای تخفیف مجازات و عفو یکهزار و دویست و هجده زندانی که کمیسیون عفو بخشودگی قوه قضاییه آنان را واجد شرایط لازم تشخیص داده بود، موافقت کرده است.

حق نشر عکس no credit
Image caption به نوشته کلمه، هنوز هم شمار زیادی زندانی سیاسی در اوین و سایر بازداشتگاهها محبوس اند

تخفیف مجازات و عفو محکومان از جمله اختیاراتی است که قانون اساسی جمهوری اسلامی برای رهبر پیش بینی کرده است.

همچنین، به نقل از عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران، گزارش شد که یکصد تن از کسانی که مشمول عفو قرار گرفته اند از کسانی هستند که "در جریان فتنه و آشوب های سال ۸۸ نقش داشته اند" که به بازداشت شدگان در جریان اعتراضات مردم نسبت به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری اشاره داشته است.

رسانه ها و سایت های متعلق به مخالفان دولت، از جمله سایت سحام نیوز، منعکس کننده اخبار و دیدگاه های حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، نیز خبر آزادی هفتاد تن از بازداشت شدگان و متهمان وقایع پس از انتخابات را همراه با تحلیل هایی منتشر کرده اند.

سحام نیوز به نقل از کسانی که برای استقبال از آزاد شدگان در برابر زندان اوین اجتماع کرده بودند اسامی برخی از آانان را انتشار داده که از جمله شامل نام آرش علایی است.

سحام نیوز به نقل از دادستان تهران نوشته است که در میان صد نفری که مشمول عفو شده اند، اجرای حکم هچده تن متوقف شد و دوره زندان دوازده نفر دیگر هم کاهش یافته است.

سایت حزب اعتماد ملی در تحلیلی بر خبر تخفیف مجازات زندانیان سیاسی پس از انتخابات، این اقدام را با درخواست های محمد خاتمی و اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیسان جمهوری "سابق و اسبق کشور" برای آزادی این گروه از زندانیان به عنوان گامی در راه آرام کردن فضای سیاسی کشور مرتبط دانسته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption موسوی و کروبی همچنان در بازداشت خانگی

در این گزارش، آمده است که علی مطهری، نماینده اصولگرا و منتقد دولت محمود احمدی نژاد در مجلس، هم تخفیف مجازات این افراد را "یک گام مثبت برای بازگشت کشور به شرایط قبل از انتخابات ۸۸" توصیف کرده است.

گزارش سحام نیوز شامل اظهار نظر چند تن از سیاستمداران اصلاح طلب در ابراز خرسندی از آزادی این دسته از زندانیان سیاسی است.

قرار است انتخابات مجلس ایران اواخر سال جاری شمسی برگزار شود در حالیکه هنوز مشخص نیست که آیا جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی مانند گذشته در رقابت های انتخاباتی شرکت خواهد داشت یا نه.

معمولا مقامات و رسانه های دولتی در جمهوری اسلامی شرکت وسیع رای دهندگان در انتخابات را نشانه پایگاه مردمی حکومت و دلیل بقای این نظام قلمداد کرده و رقابت نامزدهای تایید شده جناح های مختلف را عاملی در "گرم شدن تنور انتخاب" دانسته اند.

سایت کلمه، که به عنوان منعکس کننده گزارش ها و دیدگاه های میرحسین موسوی، از رهبران مخالف دولت شناخته شده، روز گذشته خبر عفو گروهی از بیش از دویست زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین را منتشر کرد و در گزارش های بعدی، با ذکر اینکه، حدود یکصد و بیست تن از این افراد در ارتباط با اعتراضات بعد از انتخابات زندانی شده اند، جدولی از شماری از بازداشتیان این بند را انتشار داد.

این گزارش در مورد اعلام عفو و بخشودگی تعدادی از زندانیان سیاسی نوشته است که "ناگفته نماند که تعداد اندکی از این زندانیان شب گذشته آزاد شدند اما این آزادی های محدود، هنوز تغییر مهمی در جمعیت کسانی که در بند ۳۵۰ و دیگر بندها و زندان های سیاسی کشور از جمله بند زنان زندان اوین، زندان رجایی شهر و ... مانده اند، ایجاد نکرده است."

میر حسین موسوی و همسرش، زهرا رهنورد، و مهدی کروبی و همسرش فاطمه کروبی از اسفندماه سال گذشته در بازداشت خانگی به سر می برند و اطلاع چندانی از وضعیت آنان در دست نبوده است.

مطالب مرتبط