تبریک وزیر خارجه ایران به رئیس شورای انتقالی لیبی

علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر خارجه ایران در گفت و گویی تلفنی با رئیس شورای انتقالی لیبی خواستار توسعه دو کشور شد

علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، در گفت و گویی تلفنی با مصطفی عبدالجلیل، رئیس شورای انتقالی لیبی ضمن تبریک پیروزی مخالفان معمر قذافی که آن را "پیروزی انقلاب مردم مسلمان لیبی" خوانده و به توسعه روابط بین تهران و طرابلس تاکید کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، آقای عبدالجلیل در این گفت و گو با حمایت از تقویت روابط دو کشور از "کمک های انساندوستانه ایران به مردم لیبی" تشکر کرده است.

براساس این گزارش، رئیس شورای انتقالی لیبی همچنین خواستار بازگشت سفیر ایران به لیبی و ارتقا فعالیت سفارت این کشور شده است.

همزمان با اعتراضات مخافان سرهنگ قذافی در لیبی، سفیر ایران از این کشور خارج شد اما سفارتخانه ایران در سطح پایین تری به فعالیت خود در لیبی ادامه داد.

آقای عبدلجلیل در گفت گو با علی اکبر صالحی همچنین تاکید کرده که موضوع موسی صدر یک مساله اصلی برای کشور لیبی هم هست و تا رسیدن به نتیجه کامل آن را به صورت جدی پیگیری می کند.

موسی صدر مرجع دینی و رهبر سیاسی شیعیان لبنان در سال های ۱۳۳۸ تا ۱۳۵۷، که در لبنان و ایران به "امام موسی صدر" شهرت دارد، پنج ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و در حالی که به دعوت معمر قذافی عازم لیبی بود، ناپدید شد.

بسیاری از ناظران، دولت آقای قذافی را به ربودن موسی صدر و دو همراه لبنانیش، محمد یعقوب و عباس بدرالدین، متهم می کنند و بعضی از آنها معتقدند که این سه نفر، ممکن است هنوز در لیبی زندانی باشند.

در روزهای گذشته خانواده "امام موسی صدر" در ایران، رئیس مجلس لبنان و گروه های امل و حزب الله، در بیانیه هایی جداگانه، خواستار پی گیری سرنوشت این روحانی ایرانی توسط انقلابیون لیبی شده اند.

مطالب مرتبط