طرح تعطیلی پنجشنبه ها در مدارس راهنمایی و دبیرستان

حمید رضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش حق نشر عکس ii
Image caption وزیر آموزش و پرورش گفت مدارس راهنمایی و دبیرستان مجازند تا پنجشنبه ها کلاس درس تشکیل ندهند

حمید رضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران گفت: "مدیران مدارس راهنمایی و متوسطه کشور مجازند به نحوی برنامه ریزی کنند که روزهای پنجشنبه کلاس درسی تشکیل ندهند."

آقای حاجی بابایی ارتقای امنیت خاطر خانواده ها، ‌تاثیرگذاری مطلوب بر نظام تعلیم و تربیت، انضباط بیشتر برنامه های کلاسی و ساماندهی دقیق تر زمان بندی مدارس را از آثار تعطیلی مدارس در روزهای پنجشبه دانست.

او گفت: "با این اقدام می توان برای اجرای برنامه های فرهنگی، ایجاد کلاس های فوق برنامه، کنکور و آموزش قرآن در فرصت بعدازظهر به خوبی برنامه ریزی کرد که شیوه نامه اش در اختیار مدارس راهنمایی و دبیرستان قرار خواهد گرفت."

پیشتر طیبه صفایی، نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران گفته بود که وقتی هنوز نمایندگان در مورد طرح تعطیلی پنج شنبه مدارس به توافق نرسیده‌اند، نمی‌توان درمورد تعطیلی با قطعیت نظر داد.

خانم صفایی هچنین گفته بود که به همین دلیل طرح تعطیلی پنج شنبه مدارس، به صورت آزمایشی در برخی از مدارس ایران اجرا می شود، تا پس از احراز نتایج و پژوهش درباره نتایج به دست آمده، بتوان در مورد اجرایی شدن این طرح به صورت سراسری اظهار نظر کرد.

به گفته آقای حاجی بابایی در مدارس راهنمایی و دبیرستان ساعات درسی کاهش نمی یابد، بلکه بر اساس "برنامه تحول بنیادین ، برخی ساعات را تعریف می کنیم که بر اساس آن لازم نیست الزاما آموزش در کلاس درس باشد."

وزیر آموزش و پرورش همچنین گفت: "برخی تصور می کنند با تعطیلی این مدارس در پنجشنبه ها ، اتفاقی جدید روی می دهد در حالی که در پایه پیش دانشگاهی از ۱۷ سال قبل در سه یا چهار روز از هفته کلاس دایر است."

چندی پیش محمود احمدی نژاد، گفته بود که تعطیلی روزهای پنجشنبه در مقطع تحصیلی دبستان باید به سایر مقاطع تحصیلی و همه دستگاه های دولتی در سراسر ایران گسترش یابد.

آقای احمدی نژاد با انتقاد از کسانی که مخالف ازدیاد تعطیلی ها در ایران هستند، گفت: "بر اساس تحقیقی که در شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد، کمترین تعطیلی متعلق به کشوری در خلیج عدن بود و بعد از آن کمترین تعطیلی متعلق به کشور ما با ۷۵ روز تعطیل است. بقیه کشور ها بالای ۱۰۰ روز تعطیلی دارند".

طرح تعطیلی مدارس ابتدایی نهم اسفند سال ۱۳۸۹ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید و قرار شد که در سال تحصیلی ۹۱-۹۰ اجرا شود.

مطالب مرتبط