قرارگاه خاتم الانبیا قراردادی ۵۰۰ میلیون دلاری با وزارت نفت امضا کرد

حق نشر عکس shana

برای اولین بار از زمان حضور رستم قاسمی، فرمانده سابق قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا سپاه پاسداران در وزرات نفت ایران، سپاه، قرارداد تازه ای را با این وزارتخانه امضا کرده است.

بنابه گزارش خبرگزاری مهر، امروز هفتم شهریور قرارداد ساخت خط لوله اتیلن، با حضور آقای قاسمی، بین شرکت ملی صنایع پتروشیمی و قرارگاه خاتم الانبیا و با هدف تامین خوراک مجتمع پتروشیمی استان فارس بسته شد.

طول این خط لوله ۵۳۹ کیلومتر و ارزش تقریبی قرارداد آن ۵۰۰ میلیون دلار است و هدف از ساخت آن، تامین خوراک مجتمع های پتروشیمی فسا، فیروز آباد، داراب، جهرم و استهبان است.

بر اساس گزارش ها، ساخت این خط لوله شامل مهندسی، تدارکات، نصب، راه اندازی، و تامین منابع مالی خواهد بود و قرار است طی مدت ۳۰ ماه آماده بهره برداری شود.

پیش از این و در مراسم تودیع و معارفه فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء، آقای قاسمی فرمانده سابق این قرارگاه و وزیر جدید نفت گفته بود که "قرارگاه خاتم الانبیاء باید جایگزین شرکت های بزرگ خارجی شود." آقای قاسمی گفت که قرارگاه خاتم الانبیاء "بزرگترین مجموعه پیمانکاری در کشور به شمار می آید و باید آن را قوت بخشید."

قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران با امکانات و تجهیزات باقی مانده از جنگ هشت ساله با عراق فعالیت خود را شروع کرد و در آن زمان استدلال سپاه پاسداران برای حضور در پروژه های عمرانی و اقتصادی این بود که در جاهایی حضور می یابد که به لحاظ امنیتی مسئله دارد یا بخش خصوصی توان انجام آنها را ندارد.

برنامه تقویت قرارگاه خاتم الانبیاء

قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء بعد از آغاز ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد فعالیت های خود را از ساخت راه و سد به نفت گسترش داد و پروژه های بسیاری را با کمک دولت در اختیار گرفت.

این نهاد وابسته به سپاه، بعد از انتخابات جنجال برانگیز ریاست جمهوری، و در حالی که سپاه نقش تعیین کننده در مقابله با معترضان به نتایج آن را بر عهده داشت، فعالیت های خود را در بخش اقتصادی گسترش داد.

در این دوران پای سپاه پاسداران به صنعت نفت باز شد و ۲۵ میلیارد دلار قرارداد با دولت امضا کرد و نیمی از سهام شرکت مخابرات ایران را خرید.

با وجود گسترش فعالیت های اقتصادی سپاه، این نهاد با مشکل تامین منابع مالی برای اجرای پروژه های خود رو بروست و فرمانده سپاه ابراز امیدواری کرده بود که "با رفتن رستم قاسمی به وزارت نفت این مشکل حل شود."

پیش از این ابوالقاسم مظفری، فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء در مراسم معارفه اش گفته بود که "ورود قرارگاه خام الانبیاء به حوزه نفت و گاز، یک نقطه عطف در فعالیت های عمرانی سپاه است."

آقای مظفری با اشاره به ورود پنج سال پیش قرارگاه خاتم الانبیای سپاه پاسداران به بخش نفت گفت: "زمانی که قرارگاه وارد حوزه نفت و گاز شد، بیشترین هجمه های تبلیغاتی علیه سپاه صورت گرفت چرا که سپاه جایگزین شرکت های خارجی مانند توتال شده بود."

فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء گفته است که "در طول پنج سالی که این قرارگاه وارد صنعت نفت شده به گونه ای فعالیت کرده است که در حال حاضر جزو سرآمدهای این صنعت به شمار می رود."

مطالب مرتبط