ایران: روسیه از شکایت ما درمورد موشک ها اطلاع داشت

موشک اسکاد حق نشر عکس AP
Image caption جدیدترین نوع موشک های اس 300 که از پیشرفته ترین موشک های ضدهوایی جهان است

یک نماینده مجلس ایران می گوید که کشورش تصمیم به شکایت از روسیه را درباره موشک های اس – ۳۰۰ پیشتر به اطلاع مقام های این رسانده بود.

کاظم جلالی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفته است که این کشور با روسیه "مذاکرات دوجانبه زیادی" انجام داده است و طرف ایرانی به روسیه اطلاع داده که اگر مسیر مذاکره به نتیجه نرسد، موضوع سامانه موشکی ار طریق شکایت پیگیری می شود.

روسیه در جریان تصویب ششمین قطعنامه تحریمی سازمان ملل از انجام قرارداد مربوط به تحویل موشک های نسبتا پیشرفته موسوم به اس – ۳۰۰ به ایران خودداری کرد.

روسیه می گوید تحریم های تازه شورای امنیت علیه ایران شامل منع فروش تجهیزات نظامی به این کشور می شود اما ایران این موضوع را رد می کند و می گوید تحویل موشک ها به ایران مغایر قطعنامه تحریم نیست..

پیشتر محمودرضا سجادی، سفیر ایران در مسکو گفته بود که ایران از این اقدام روسیه شکایت کرد تا به این وسیله روسیه بتواند مجوزهای حقوقی لازم را برای تحویل موشک های اس-۳۰۰ به ایران به دست بیاورد.

آقای سجادی در یک کنفرانس خبری در مسکو درباره این قرارداد گفت: "در قرارداد هست که اگر یکی از دو طرف به تعهدات خویش عمل نکند، دیگری می‌تواند به آی‌سی‌سی (دادگاه بین‌المللی کیفری) مراجعه و شکایت کند. یکی از مقامات روسیه که در این رابطه سفری به ایران داشت، به ما مطرح نمود که اگر شما به آی‌سی‌سی شکایت کنید و آنها اعلام کنند که تحویل سامانه اس‌۳۰۰ مغایر با قطعنامه نیست، ما آن را به شما خواهیم داد."

پیش از این وزارت خارجه روسیه از تصمیم دولت ایران برای شکایت از روسیه به یک دادگاه بین‌المللی به دلیل امتناع از تحویل موشک‌های اس‌۳۰۰ به ایران ابراز شگفتی کرده بود.

الکساندر لوکاشویچ، سخنگوی وزارت خارجه روسیه به خبرگزاری اینترفاکس گفته بود: "با توجه به روابط دوجانبه دوستانه و قدیمی دو طرف، ما تنها می‌توانیم از این مسیر مشخصی که مقام‌های ایرانی در پیش گرفته‌اند، ابراز شگفتی کنیم."

سال گذشته دمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه فرمانی صادر کرد که بر اساس آن تحویل موشک‌های زمین به هوای اس‌۳۰۰ به ایران به دلیل "تبعیت از تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد" لغو شد.

قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت که ماه ژوئن سال ۲۰۱۰ تصویب شد، فروش ادوات سنگین نظامی از جمله سیستم‌های ضدهوایی موشکی مندرج در فهرست سلاح‌های متعارف سازمان ملل را به ایران قدغن کرد.

قرارداد فروش موشک‌های اس‌۳۰۰ در سال ۲۰۰۵ میان ایران و روسیه امضا شد، اما تا پیش از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ نیز به دلیل مخالفت برخی کشورها از جمله آمریکا، روسیه از تحویل این موشک‌ها به ایران خودداری می‌کرد.

مطالب مرتبط