هشدار سارکوزی درباره حمله پیشگیرانه به ایران

سارکوزی حق نشر عکس AFP
Image caption نیکولا سارکوزی گفت جامعه بین المللی می تواند تحریم های شدیدی علیه ایران در نظر بگیرد

نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، هشدار داده است که "بلند پروازی های اتمی و موشکی ایران" می‌تواند به حمله پیشگرانه علیه این کشور منجر شود.

آقای سارکوزی روز چهارشنبه گفت: "بلندپروازی های نظامی، اتمی و موشک های بالستیک ایران خطری فزاینده است که می تواند حمله پیشگیرانه به تاسیسات ایران و بروز بحران بزرگی را در پی داشته باشد. فرانسه می خواهد به هر قیمتی که شده از این امر جلوگیری کند."

رئیس جمهوری فرانسه نگفت که نگران حمله چه کشوری به ایران است.

اما اسرائیل بارها هشدار داده است که یک ایران اتمی را تحمل نخواهد کرد و گزینه نظامی را در برابر ایران جدی می گیرد. این در حالیست که مقام های ایرانی می گویند که واکنش قاطعی به هرگونه حمله احتمالی خواهند داد.

اظهارات نیکولا سارکوزی در حالی بیان شد که دولت روسیه اخیرا طرح تازه ای را برای شکستن بن بست در مذاکرات هسته ای با ایران ارائه کرده است.

بر اساس این طرح، دولت ایران به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ خواهد داد و در مقابل تحریم ها علیه این کشور کاهش خواهد یافت یا برطرف خواهد شد.

با این وجود، فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه گفت که کشورش دیگر درباره عدم تولید سوخت هسته ای یا مبادله آن با کشورهای دیگر مذاکره نخواهد کرد.

رئیس جمهوری فرانسه در تازه ترین اظهارات خود، ایران را متهم کرد که در روند مذاکرات جدی نیست.

او گفت: "ایران از مذاکره جدی خودداری می کند و به اقدامات تحریک آمیز دست می زند."

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای کسب ظرفیت تولید بمب اتمی متهم کرده اند.

اما ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد.

آقای سارکوزی افزود که جامعه بین المللی می تواند که با حفظ اتحاد خود و در اقدامی قاطع، تحریم های شدیدی علیه ایران در نظر بگیرد.

آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، چندی پیش صراحتا گفته بود ایران در برابر تحریم های خارجی ضدضربه شده است.

مطالب مرتبط