مهدی کروبی در دیدار با خانواده: بر مواضع خود استوار ایستاده‌ام

کروبی حق نشر عکس a
Image caption کروبی: من بر مواضع و عقاید فکری خود استوار ایستاده‌ام و ذره‌ای از مواضع خود کوتاه نخواهم آمد

مهدی کروبی با خانواده خود ملاقات کرده و گفته است که از مواضع خود دست برنخواهد داشت.

روز پنجشنبه، ۱۰ شهریور (۱ سپتامبر)، سحام نیوز، سایت خبری حزب اعتماد ملی به رهبری مهدی کروبی، گزارش کرد که روز چهارشنبه، تعدادی از اعضای خانواده آقای کروبی اجازه یافتند با این رهبر مخالفان دولت ایران ملاقات کنند.

براساس این گزارش، در این دیدار، حسین، فرزند ارشد آقای کروبی، همسر و فرزندانش و همچنین فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی حضور داشتند.

آقای کروبی، که از نامزدهای شرکت کننده در انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بود، از اسفندماه سال گذشته در حصر خانگی به سر برده است.

حسین کروبی به سحام نیوز گفته است که تقریبا از نخستین روزهای آغاز حصر خانگی آقای کروبی در هفت ماه پیش، پدرش را ندیده بود و افزوده است که روز چهارشنبه "به صورت ناگهانی از موافقت نیروهای امنیتی برای دیدار من و خانواده ام همراه با مادرم با پدر مطلع شدیم."

حسین کروبی گفته است که این ملاقات حوالی ظهر چهارشنبه و در ساختمانی صورت گرفت که مهدی کروبی از یک ماه قبل در آن سکونت یافته است.

حسین کروبی در مورد شرایط جسمی و مواضع سیاسی پدرش گفت: "ایشان هم به لحاظ روحی و هم از نظر جسمی در شرایط مطلوبی به سر می بردند و در تمام طول دیدار، با روحیه ای قوی، همچون گذشته در خصوص مسایل صحبت می کردند و همچنان بر مواضع خود بیش از پیش تاکید داشتند."

در ماه های پس از آغاز حصر خانگی مهدی کروبی، رسانه های مرتبط با برخی گروه های طرفدار حکومت گاه گزارش هایی در مورد بیماری آقای کروبی و یا تصمیم او به عدول از مواضعش منتشر کرده اند.

به گزارش سحام نیوز، حسین کروبی اخبار "سایت های حکومتی" در مورد نوشتن توبه نامه توسط پدرش را شایعه خواند و گفت در این ملاقات، خبرهای منتشر شده مبنی بر نوشتن توبه نامه را به مهدی کروبی منتقل کرد و آقای کروبی در پاسخ گفت: "من بر مواضع و عقاید فکری خود استوار ایستاده ام و ذره ای از مواضع خود کوتاه نخواهم آمد."

به گفته حسین کروبی، پدرش در مورد نحوه برخورد ماموران اطلاعاتی نیز گفته است: "حکومت و نیروهای اطلاعاتی طی مدت هفت ماه اخیر با روحیات من به خوبی آشنا شده اند و مواضع مرا می دانند و فهمیده اند که من چگونه فکر می کنم."

حق نشر عکس a
Image caption موسوی و کروبی از هفت ماه پیش در حصر خانگی به سر برده و ارتباط آنان با بیرون قطع بوده است

وی افزوده است که به همین دلیل هم ماموران حکومتی "به خود اجازه نمی دهند که مرا راهنمایی و ارشاد کنند چه برسد به اینکه بخواهند وارد چنین فازهایی در خصوص نوشتن توبه نامه و ندامت نامه با من شوند."

در جمهوری اسلامی، گاه به بازداشتیان سیاسی گفته می شود در صورت اعتراف به اتهامات وارده و نوشتن توبه نامه، از زندان آزاد می شوند، از فشار بر آنها کاسته می شود و یا مجازات آنان تخفیف می یابد، و ظاهرا در مواردی هم به این وعده ها عمل شده است.

سحام نیوز افزوده است که با توجه به نگرانی خانواده آقای کروبی در مورد وضعیت او، ماموران امنیتی قول دادند طی پانزده روز آینده، این رهبر مخالفان دولت را به مکان مناسبی منتقل کنند که بتواند از حیاط و هوای آزاد برخوردار شود.

در ماه های گذشته، برخی سایت های متعلق به مخالفان حکومت گفتند که شرایط حصر خانگی مهدی کروبی، و همچنین میرحسین موسوی، دیگر رهبر مخالف دولت، از شرایط زندانیان سیاسی بدتر است و این دو مقام سابق جمهوری اسلامی از هواخوری معمول در زندان های حکومت هم محروم هستند.

به گزارش سحام نیوز، ماموران امنیتی به خانواده آقای کروبی گفته اند که احتمال دارد به همسر او اجازه داده شود در محلی که وعده داده شده، در کنار او باشد.

حصر خانگی

اوایل این هفته، فاطمه کروبی در مصاحبه با سحام نیوز گفت که مهدی کروبی همراه با ماموران امنیتی به آپارتمان کوچکی منتقل شده و به همین دلیل، امکان ادامه حضور خانم کروبی در کنار همسرش وجود ندارد.

مهدی کروبی از اوایل اسفندماه سال گذشته در آپارتمان مسکونی خود تحت حصر خانگی قرار داشت و به گفته خانم کروبی، از ابتدا ضمن اعتراض به غیرقانونی و غیر شرعی بودن تصرف مجتمع محل این آپارتمان و ایجاد مزاحمت برای همسایگان، از ماموران امنیتی خواسته بود تا او را به مکان دیگری منتقل کنند.

در نتیجه، از اول ماه رمضان سال جاری، آقای کروبی به آپارتمان کوچکی انتقال یافت و همراه با ماموران امنیتی در این محل در حبس خانگی بوده است.

حق نشر عکس a
Image caption محل سکونت قبلی کروبی بارها هدف حمله هواداران حکومت جمهوری اسلامی قرار گرفته است

خانم کروبی گفت که خانواده آقای کروبی خواسته بودند او به خانه خانوادگی در منطقه جماران تهران منتقل شود، اما ماموران امنیتی این درخواست را قبول نکردند.

مهدی کروبی، که به عنوان یکی از نامزدهای جناح اصلاح طلب جمهوری اسلامی در رقابت های انتخابات دوره دهم ریاست جمهوری شرکت کرده بود، پس از اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، به طور آشکار این نتیجه را حاصل تقلب در رای گیری اعلام کرد و گفت که شواهد موجود این نظر او را تایید می کند.

آقای کروبی در انتخابات دوره نهم ریاست جمهوری نیز شرکت کرد و در آن زمان نیز از وجود تقلب در انتخابات و ارتباط یکی از فرزندان آیت الله خامنه ای با این موضوع سخن گفت هر چند در آن زمان، اظهارات او توجه جناح اصلاح طلب را چندان جلب نکرد.

مهدی کروبی در جریان اعتراضات پس از انتخابات دوره دهم و برخورد حکومت با معترضان، به اقدامات گسترده ای برای کشف و اطلاع رسانی در مورد وضعیت معترضان بازداشتی و کشته شدگان مرتبط با این اعتراضات دست زد و از جمله، موضوع تجاوز جنسی به گروهی از زندانیان در بازداشتگاه کهریزک را مطرح ساخت که خشم مقامات حکومتی را برانگیخت.

در ماه های بعد، آقای کروبی، همراه با میرحسین موسوی، دیگر نامزد اصلاح طلب که به گفته معترضان، برنده واقعی انتخابات نیز بود، به انتقاد از سیاست دولت پرداختند و به مناسبت های مختلف، به صدور بیانیه ها و اطلاعیه هایی در این زمینه مبادرت ورزیدند.

حق نشر عکس a
Image caption فعالیت کروبی در حمایت از معترضان به نتیجه انتخابات خشم مقامات حکومتی را برانگیخت

این دو رهبر مخالف دولت در بیانیه های خود، حکومت را به نقض قانون اساسی و نادیده گرفتن حقوق شهروندان متهم ساختند و آنچه را که مداخله گسترده سپاه پاسداران در امور کشور و نظامی شدن تشکیلات سیاسی و اقتصادی جمهوری اسلامی می دانستند خطرناک توصیف کردند.

در جریان تظاهرات چند ماه بعد از انتخابات، مهدی کروبی در بسیاری از راهپیمایی های معترضان که گاه همزمان با راهپیمایی های دولتی برگزار می شد شرکت می کرد و در مکان های گوناگون در میان مردم حضور می یافت و گاه هدف تهاجم ماموران و طرفداران حکومت قرار می گرفت.

خانه مسکونی آقای کروبی نیز در این دوره بارها شاهد تجمع هواداران حکومت بود که در مواردی، این مجتمع را هدف حمله قرار دادند و به آن آسیب رساندند.

پس از برگزاری راهپیمایی مخالفان به نشانه همبستگی با اعتراضات مردم تونس و مصر در بهمن ماه سال گذشته، که در پی تقاضای ناموفق آقایان موسوی و کروبی برای صدور مجوز از وزارت کشور برگزار شد، نمایندگان مجلس ایران نیز شعارهایی حاوی درخواست اعدام برای این دو نفر سر دادند، که انتقاد شدید طرفداران حقوق بشر در داخل و خارج ایران را در پی آورد.

در پی این تظاهرات، احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، رسما خواستار قطع ارتباط رهبران مخالف دولت شد و کوتاه مدتی پس از آن، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در خانه های مسکونی خود تحت نظر قرار گرفتند.

خبر اجازه ملاقات آقای کروبی با خانواده او در حالی انتشار می یابد که اخیرا، بحث هایی در مورد برگزاری انتخابات دوره جدید مجلس در اواخر سال جاری و نگرش حکومت به حضور نامزدهای جناح اصلاح طلب در این انتخابات مطرح بوده است.

چند روز پیش مقامات قضایی اعلام کردند که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، با عفو و تخفیف مجازات گروهی از زندانیان پس از انتخابات موافقت کرده و تعدادی از آنان از زندان آزاد شده اند و برخی از ناظران، اینگونه اقدامات را با تلاش حکومت برای جلب رای دهندگان به پای صندوق های اخذ رای بی ارتباط ندانستند هر چند هنوز نشانه ای از نرمش قابل توجه مقامات حکومتی در قبال فعالیت سیاسی اصلاح طلبان مشاهده نشده است.

مقامات جمهوری اسلامی حضور گسترده رای دهندگان در مراکز رای گیری را نشانه حمایت مردمی از خود قلمداد می کنند و معمولا نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات با تمهیداتی از جمله دادن برخی امتیازات سیاسی و اجتماعی برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات همراه بوده است.

مطالب مرتبط