اولین سفر یک مقام بلندپایه ایرانی به کره شمالی پس از تحریم جهانی

علی لاریجانی، عکس از فارس حق نشر عکس BBC World Service
Image caption علی لاریجانی سه روز در کره شمالی اقامت خواهد داشت

منابع رسمی در ایران تایید کرده اند که علی لاریجانی رئیس مجلس این کشور هفته آینده به کره شمالی سفر خواهد کرد.

قرار است رئیس مجلس ایران روز یکشنبه سیزدهم شهریور وارد پیونگ یانگ پایتخت کره شمالی شود.

سفر آقای لاریجانی، پس تحریم های گسترده جامعه جهانی علیه کره شمالی، اولین سفر رسمی یک مقام بلند پایه ایرانی به این کشور است.

سفر رئیس مجلس ایران دیدار رسمی از کره شمالی است که مطابق برنامه سه روز طول خواهد کشید. یک مقام رسمی مجلس ایران هدف این سفر را "توسعه همکاری‌ها و گسترش روابط پارلمانی" ایران و کره شمالی توصیف کرده است.

به گزارش منابع رسمی در ایران، قرار است آقای لاریجانی در پیونگ یانگ با مقام های کره شمالی دیدار و گفت و گو کند.

کره شمالی هم مانند ایران به دلیل پیگیری برنامه اتمی اش تحت تحریم سازمان ملل متحد قرار دارد. این کشور از سوی آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی متهم به تامین برخی از فن‌آوری ها هسته ای و تجهیزات اتمی و موشکی برای ایران است.

آمریکا در واکنش به اعلام سفر رسمی علی لاریجانی به کره شمالی، گفته است که تهران و پیونگ یانگ "حقیقتا در یک سنگر قرار دارند."

دو 'محور شرارت'

ایالات متحده می گوید که هر دو کشور ایران و کره شمالی "حقوق بشر را نقض می کنند و با اقدامات خارج از اصول بین الملل به تلاش غیر قانونی خود برای حفظ و رسیدن به سلاح هسته ای" ادامه می دهند.

جورج بوش، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، ایران و کره شمالی را به همراه عراق "محور شرارت" در جهان خوانده بود.

حکومت کمونیستی کره شمالی توسط کشورها و سازمان های بین المللی و حقوق بشری یکی از مستبدترین حکومت های حال حاضر جهان توصیف می شود.

کره شمالی به دلیل عقب ماندگی شدید اقتصادی و درآمد ناچیز ملی در مقاطعی برای تامین مواد غذایی شهروندانش با مشکلات جدی روبرو بوده‌ است.

گزارش ها حاکی از آن است که دهه ۱۹۹۰ میلادی قحطی مواد غذایی باعث مرگ شمار کثیری از شهروندان کره ای شده است.

این کشور پیش از دهه ۹۰ میلادی و در جریان جنگ هشت ساله ایران و عراق، یکی از تامین کنندگان سلاح های سنگین برای ایران بود.

به گفته مقام ها و فرماندهان ایرانی در طول جنگ ایران و عراق، کره شمالی عمده‌ترین فروشنده سلاح و تجهیزات نظامی به ایران بود.

ایران همچنین در جریان جنگ با عراق چندین فروند جنگنده چینی را از طریق کره شمالی خریداری کرد.

در جریان حمله عراق به مناطق شهری ایران و آغاز جنگ شهرها بین دو کشور، ایران با خرید موشک های میان برد از کره شمالی، توانست حملات متقابلی را علیه شهرهای عراق ترتیب دهد.

روابط نظامی ایران و کره شمالی زمینه اتهام غرب به این دو کشور را درباره مبادلات اتمی فراهم کرده است.

با این همه ایران طی دو دهه اخیر با محدود کردن دیدارهای رسمی با کره شمالی تلاش کرده بود بخشی از اتهامات غرب مبنی بر همکاری های اتمی دو کشور را خنثی کند.

۳۰ سال پس از اولین دیدار

دیدار آقای لاریجانی از کره شمالی دومین سفر رئیس مجلس ایران از این کشور است. در سال های گذشته مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران از کره شمالی دیدار کرده اند.

۳۰ سال پیش در شهریورماه سال ۱۳۶۰ اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس وقت مجلس ایران اولین مقام بلندپایه جمهوری اسلامی ایران بود که از کره شمالی بازدید کرد.

آقای هاشمی رفسنجانی در کتاب خاطراتش با عنوان "عبور از بحران" مربوط به سال ۶۰ خورشیدی، نوشته است که یکی از اهداف اصلی این سفر خرید اسلحه بود.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اکبر هاشمی رفسنجانی و اعضای خانواده در دیدار با کیم ایل سونگ، رهبر کره شمالی در پیونگ یانگ

آیت الله خمینی، رهبر وقت ایران با تمجید از سفر آقای هاشمی رفسنجانی به کره شمالی آن را "خنثی کردن تبلیغات امپریالیستی علیه ایران" توصیف کرده بود.

آیت الله علی خامنه ای نیز در ماه های آخر ریاست جمهوری اش دیداری رسمی از کره شمالی داشت.

جواد منصوری، معاون وقت وزارت امور خارجه ایران درباره این سفر گرفته است: "به دلیل اهمیت روابط با کشورهای آسیایی، تصمیم گرفتم شخص رئیس‌جمهور مذاکرات چین و کره را پیگیری کند، خصوصا آن که این مذاکرات بعد از پایان جنگ صورت می گرفت و ما می‌توانستیم از پتانسیل این کشورها در بازسازی توان دفاعی خود بهره ببریم."