واکنش ایران به اظهارات سارکوزی درخصوص 'بلند پروازیهای اتمی و موشکی ایران'

وزارت خارجه ایران حق نشر عکس a
Image caption ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد

ایران به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه درخصوص آنچه که وی "بلند پروازیهای اتمی و موشکی ایران" خوانده واکنش نشان داده و این اظهارات را "اطلاعات غیر واقعی" دانسته است.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از حسن تاجیک، معاون اروپای غربی وزارت خارجه ایران نقل قول کرده است که "همانگونه که بارها عنوان شده است فعالیتهای اتمی ایران صلح آمیز است و آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز آن را تایید کرده است."

تلویزیون دولتی ایران به نقل از آقای تاجیک همچنین گزارش کرده است "فعالیتهای دفاعی ایران همگی بازدارنده هستند."

دیروز چهارشنبه (۳۱ اوت/ ۹ شهریور) نیکولا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، هشدار داد که "بلند پروازی های اتمی و موشکی ایران" می‌تواند به حمله پیشگیرانه علیه این کشور منجر شود.

آقای سارکوزی گفت: "بلندپروازی های نظامی، اتمی و موشک های بالستیک ایران خطری فزاینده است که می تواند حمله پیشگیرانه به تاسیسات ایران و بروز بحران بزرگی را در پی داشته باشد. فرانسه می خواهد به هر قیمتی که شده از این امر جلوگیری کند."

حق نشر عکس AFP
Image caption سارکوزی هشدار داد که "بلند پروازی های اتمی و موشکی ایران" می‌تواند به حمله پیشگیرانه علیه این کشور منجر شود

رئیس جمهوری فرانسه نگفت که نگران حمله چه کشوری به ایران است.

اما اسرائیل بارها هشدار داده است که یک ایران اتمی را تحمل نخواهد کرد و گزینه نظامی را در برابر ایران جدی می گیرد. این در حالیست که مقام های ایرانی می گویند که واکنش قاطعی به هرگونه حمله احتمالی خواهند داد.

اظهارات نیکولا سارکوزی در حالی بیان شد که دولت روسیه اخیرا طرح تازه ای را برای شکستن بن بست در مذاکرات هسته ای با ایران ارائه کرده است.

بر اساس این طرح، دولت ایران به سوالات آژانس بین المللی انرژی اتمی پاسخ خواهد داد و در مقابل تحریم ها علیه این کشور کاهش خواهد یافت یا برطرف خواهد شد.

با این وجود، فریدون عباسی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، روز دوشنبه گفت که کشورش دیگر درباره عدم تولید سوخت هسته ای یا مبادله آن با کشورهای دیگر مذاکره نخواهد کرد.

کشورهای غربی ایران را به تلاش برای کسب ظرفیت تولید بمب اتمی متهم کرده اند.

اما ایران بر صلح آمیز بودن برنامه هسته ای خود تاکید دارد.

مطالب مرتبط