نگرانی فزاینده آژانس از برنامه 'مخفی' اتمی ایران

آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای آمانو اطلاعات به دست آمده را معتبر و جامع خوانده است

آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که نگران آن است که ایران مخفیانه در حال کار بر روی اجزای یک برنامه سلاح اتمی باشد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس در گزارش خود که امروز جمعه ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) در اختیار نمایندگان ۳۵ کشور عضو آژانس قرار گرفت، همچنین نوشت که ایران در حال مستقر کردن تجهیزات غنی سازی اورانیوم در یک پناهگاه زیرزمینی است که با استفاده از آن می تواند اورانیوم را تا درجات بالاتری غنی کند.

مدیر کل آژانس در گزارش خود گفته است که بسیاری از کشورهای عضو شواهد و قرائنی ارائه کرده اند که در تهیه گزارش موثر بوده است و اطلاعات دریافت شده را "معتبر، مفصل و جامع" توصیف کرد.

در گزارش آژانس آمده است که این نهاد "به شکلی فزاینده نگران وجود احتمالی فعالیت های مخفیانه اتمی توسط سازمان های مرتبط با نهادهای نظامی در ایران در گذشته و حال است که از جمله فعالیت ها مربوط به تولید یک کلاهک اتمی برای یک موشک را شامل می شود و در مورد آن اطلاعات تازه به آژانس می رسد".

با این وجود، علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، این گزارش را دارای نکات مثبتی دانست که به گفته او در گزارش های قبلی منعکس نشده بود.

اما اندی هالوس، سخنگوی بخش خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا، به محمد منظرپور، سردبیر دفتر بی بی سی فارسی در واشنگتن گفته است که گزارش تازه آژانس نشان می دهد که ایران به تعهدات بین المللی اش عمل نکرده است.

این مقام آمریکایی گفت: "ما مدت هاست بر این باور بوده ایم که ایران به طور جدی خارج از دایره تعهداتی که در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای دارد، عمل می کند. ما به طور مداوم گفته ایم که آژانس بین المللی انرژی اتمی نهادی است که ضوابط را در این زمینه تعیین می کند و ایران به طور مستمر این ضوابط را زیر پا گذاشته است."

وی افزود: "به نظر من شما شاهد آن هستید که جامعه بین المللی متمرکزتر و لحن آن درباره برنامه اتمی ایران تندتر شده، زیرا ایران نگرانی ما را درباره فعالیت های واقعی اش بیشتر کرده است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آن را متوقف کند، اما ایران می گوید که این کار را حق خود می داند.

با وجود صراحت گزارش آژانس در ابراز نگرانی از فعالیت های اتمی ایران، آقای سلطانیه گفته است که اشاره آقای آمانو به ملاقات هایی که با مقامات ارشد ایرانی داشته و بازدیدهایی که معاونش از تأسیسات هسته ای ایران انجام داده، نشان دهنده "همکاری و شفافیت کامل" ایران است.

آقای سلطانیه به خبرگزاری فارس گفت: "در این گزارش اقدامات ایران در رابطه با رفع بعضی از ابهامات و سئوالات نیز مطرح شده و در نهایت با مروری بر کلیه بازرسی های انجام شده در کشور، تصویری روشن از موفقیت ها و دستاوردهای کشورمان در زمینه های مختلف، به خصوص غنی سازی ارائه شده است".

ایران می گوید که تمام فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است و تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود.

مطالب مرتبط