انتقاد از 'حملات ایران و ترکیه به غیر نظامیان کرد در عراق'

منطقه درگیری ایران با پژاک
Image caption سپاه پاسداران ایران از اواخر تیر ماه با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب ایران اعضای گروه پژاک را هدف قرار داد

سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه ۱۱ شهریور با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که به "احتمال زیاد" ایران عمدا غیر نظامیان را در کردستان عراق مورد حمله قرار داده است.

در اعلامیه دیده‌بان حقوق بشر آمده است که بر اساس شواهد موجود، دو کشور ایران و ترکیه اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن تلفات افراد غیر نظامی انجام نداده اند.

سپاه پاسداران ایران از اواخر تیر ماه با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب این کشور، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داد.

حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه در این باره گفت: "با ادامه حرکت های نیروی زمینی سپاه شاهد از بین رفتن گروهک تروریستی پژاک خواهیم بود و منطقه را از حضور این عناصر مضر پاکسازی می کنیم".

پژاک یک گروه مسلح است که خود را حزبی سیاسی معرفی می کند که هدف آن ایجاد "تغییرات اساسی" در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور است.

جو استرک، رئیس بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر می گوید: "سالهاست که غیر نظامیان شمال عراق از این نوع حملات آسیب دیده اند، اما در حال حاضر وضعیت بسیار بد است."

به گفته آقای استورک "صرف نظر از دلائل این دو کشور برای حملات نظامی، آنان باید به قوانین بشردوستانه احترام بگذارند."

در اعلامیه دیده‌بان حقوق بشر به نقل از مقامات و ساکنان کردستان عراق آمده است که بسیاری از مناطقی که مورد حمله قرار گرفتند غیر نظامی هستند و گروههای نظامی در آن فعال نیستند.

حملات نیروهای ارتش ترکیه به مواضع پیکارجویان پ ک ک در شمال عراق از روز چهارشنبه ۲۴ مرداد آغاز شد.

این حملات زمانی آغاز شد که ۹ سرباز ارتش ترکیه در جنوب شرقی این کشور در حمله ای که ظن آن می رفت توسط پیکارجویان کرد صورت گرفته باشد، کشته شدند.

پس از این حملات ارتش ترکیه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که حملات به مواضع پیکارجویان در کوهستان های شمال عراق ادامه خواهد داشت.

در این بیانیه آمده بود که بین ۹۰ تا ۱۰۰ نفر هم در این عملیات کشته شده و بیش از ۸۰ نفر زخمی شده اند.

پیکارجویان کرد جدایی طلب ترکیه غالبا در کوه های شمال عراق مخفی می شوند.

ترکیه، پ ک ک را متهم می کند که از پایگاه هایشان در شمال عراق برای انجام حملات خود در ترکیه استفاده می کند.

دولت ترکیه از مذاکره با حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) امتناع می ورزد.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ وارد جنگ با دولت ترکیه شده و تا کنون ۴۰ هزار نفر در درگیری ها کشته شده اند.