ایران از اخراج سفیر اسرائیل در آنکارا استقبال کرد

حق نشر عکس AP
Image caption در حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان دریایی کمک به غزه، ۹ نفر کشته شدند

ایران از اقدام دولت ترکیه در اخراج سفیر اسرائیل استقبال کرده است.

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه ای ضمن استقبال از اخراج سفیر اسرائیل در آنکارا تاکید کرده است که باید از اعمال نفوذ اسرائیل در نتیجه تحقیقات مربوط به حمله سال گذشته اسرائیل به کاروان دریایی امدادی عازم غزه جلوگیری شود.

وزارت امور خارجه ایران در این بیانیه آورده است: "رژیم صهیونیستی از همان ابتدا که قرار شد کمیسیون تحقیق تشکیل شود شرط و شروط فراوانی قائل شد تا بتواند در روند تحقیقات و نتیجه گیری گزارش اعمال نفوذ کند."

در حمله سال گذشته اسرائیل به کاروان دریایی کمک به غزه، ۹ تن از سرنشینان کشتی کشته شدند که هشت تن از آنان شهروندان ترکیه بودند و یکی از آنان تابعیت دوگانه آمریکا و ترکیه را داشت. این کاروان متشکل از شش کشتی حامل فعالانی بود که محاصره دریایی و زمینی نوار غزه را غیرقانونی می دانستند و در صد کمک به مردم غزه بود.

ترکیه از اسرائیل خواسته است در این مورد عذرخواهی کند اما اسرائیل حاضر به این کار نیست.

مقام های دولت ترکیه روز گذشته همچنین اعلام کردند که ترکیه اجرای تمامی توافق های نظامی با اسرائیل را به حال تعلیق در آورده است.

گزارش نهایی هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در مورد حمله کماندوهای اسرائیلی به کاروان دریایی امدادی عازم غزه نتیجه گرفته است که اسرائیل در آن واقعه "بیش از اندازه شدید" عمل کرده است. با این حال در این گزارش، محاصره دریایی غزه توسط اسرائیل، قانونی دانسته شده است.

هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در گزارش خود، محاصره دریایی غزه را یک "تدبیر امنیتی مشروع" توصیف کرده که با هدف "جلوگیری از ورود تسلیحات به غزه از راه دریا" صورت گرفته و با قوانین بین المللی مغایرت نداشته است.

در ادامه بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است که گزارش سازمان ملل، "اقدامات غیر قانونی و غیر انسانی رژیم صهیونیستی در محاصره غزه را به نوعی مجاز و قانونی قلمداد کرده است."

واکنش شدید جامعه جهانی به واقعه حمله نیروهای اسرائیلی به کاروان امداد به غزه باعث شد شورای امنیت سازمان ملل متحد سال گذشته هیات مستقلی برای بررسی این واقعه تشکیل دهد.

در گزارش هیئت تحقیق سازمان ملل همچنین از نیروهای اسرائیلی به خاطر آزار و اذیت مسافران بعد از به دست گرفتن هدایت شناور و انتقال آن به اسرائیل انتقاد شده است.

تهیه کنندگان این گزارش از دولت اسرائیل خواسته اند که با پرداخت غرامت به ترکیه و خانواده قربانیان و ابراز تاسف رسمی مناسب از وقایع آن روز، به اختلافات با دولت ترکیه پایان دهد.

مطالب مرتبط