باهنر: تندروها می‌خواهند رأی‌دهندگان به موسوی را محو کنند

محمد رضا باهنر حق نشر عکس Isna
Image caption محمدرضا باهنر گفت که در انتخابات ریاست جمهوری گذشته به محسن رضایی رای داده است

محمدرضا باهنر، نایب رئیس مجلس ایران به انتقاد از افراد "تندرو در میان اصولگرایان" پرداخت که قصد دارند رأی دهندگان به میرحسین موسوی در انتخابات ریاست جمهوری دهم را "از صفحه روزگار محو کنند".

آقای باهنر شنبه ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) در مصاحبه با خبرگزاری مهر، افراد مورد انتقاد خود را "اقلیتی در میان اصولگرایان" دانست که به عقیده وی به گونه ای افراطی از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری حمایت می کنند.

این اظهارات در شرایطی عنوان می شود که عده ای از نمایندگان حامی آقای احمدی نژاد، علی لاریجانی و محمدرضا باهنر، رئیس و نایب رئیس مجلس هشتم را به کارشکنی در مقابل دولت و حتی همسویی با اصلاح طلبان متهم می کنند.

محمدرضا باهنر همچنین با اشاره به کسانی که "فشار می آوردند که میرحسین موسوی و مهدی کروبی باید اعدام گردند" گفته است: "همین فشارها موجب شد تا آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه مجبور شود در مصاحبه‌ای عنوان کند که من به دنبال دستگیری سران فتنه هستم، اما مقامات عالی رتبه نظام به دنبال این نیستند."

اشاره آقای باهنر به اظهارات آذر ماه گذشته صادق لاریجانی است که در پاسخ به تعدادی از نمایندگان مجلس که خواستار دستگیری میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده بودند، گفت که آنها را مجرم می داند، اما مصالح کلی حکومت را آیت الله خامنه ای تعیین می کند.

نایب رئیس مجلس ایران افزوده است: "ما از تمام راه‌هایی که وجود داشت به آنها [تندروها] گفتیم که نظام صلاح نمی‌داند این افراد بازداشت شوند ولی آنها در پاسخ به ما گفتند که اگر شما هم در مجلس علیه سران فتنه شعار دهید نظام مجبور به پذیرش حکم بازداشت خواهد شد."

آقایان موسوی و کروبی، از ۲۵ بهمن گذشته در حصر خانگی به سر می برند و ارتباط آنها با دنیای خارج قطع شده است.

سرنوشت طرح سوال از رئیس جمهور

آقای باهنر با ذکر اینکه موافق نیست که اصولگرایان مجلس در مقابل نمایندگان اصلاح طلب شعار "مرگ بر فتنه گر" سر بدهند یا "آنها را از مجلس بیرون کنند" اظهار داشته: "برخی از افراد در همین مجلس وجود دارند که می‌گویند هرچه زودتر اصلاح طلبان از کلیت حکومت حذف شوند بهتر [است] و همین موضوع اختلاف جدی ما با افراد تندرو در میان اصولگرایان مجلس است."

این نماینده جناح اکثریت ادامه داده: "ما به هیچ وجه این امر را به مصلحت نظام نمی دانیم، ولی متاسفانه باید گفت که طیف تندرو این موضوع را به مصلحت نظام می داند."

محمدرضا باهنر همچنین با تاکید بر اینکه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته با وجود اینکه قاطعانه می‌دانسته که محسن رضایی رای نمی‌آورد، به او رای داده است، اظهار داشته که در هیچ زمانی مایل نبوده که میرحسین موسوی انتخاب شود، اما علاقه ای هم نداشته که محمود احمدی نژاد رای بیاورد.

آقای باهنر در عین حال با اشاره به آن گروه از طرفداران محمود احمدی نژاد که معتقدند "۳۰ میلیون رای دارند" گفت: "عده‌ای معتقدند که از این ۳۰ میلیون ۲۵ میلیون آن بعد از دورکاری رئیس جمهور فروپاشیده است."

منظور آقای باهنر از "دورکاری رئیس جمهور"، خانه نشینی ۱۱ روزه آقای احمدی نژاد در اردیبهشت ماه گذشته است که در پی مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با تغییر حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات توسط رئیس جمهور صورت گرفت.

بسیاری از هواداران آیت الله خامنه ای، این اقدام آقای احمدی نژاد را به معنی ایستادگی رئیس جمهور در مقابل رهبر ایران دانسته و به شدت مورد انتقاد قرار داده اند.

نایب رئیس مجلس ایران در قسمت دیگری از مصاحبه خود، با اشاره به طرح سوال از رئیس جمهور گفته است: "هر زمانی که ۷۳ نفر از نمایندگان مصمم شوند طرح سوال از رئیس جمهور را مطرح کنند ما یک روز هم معطل نمی‌کنیم. ممکن است به صورت مشورت به طراحان سوال بگوییم که این کار به مصلحت نیست، اما سوال در هیات رئیسه مطرح خواهد شد."

طبق اصل ۸۸ قانون اساسی، در صورتی که دست کم یک چهارم نمایندگان مجلس ۲۹۰ نفره ایران سوالی را در مورد یکی از وظایف رئیس جمهوری مطرح کنند، وی موظف است در مجلس حاضر شود و به سوال نمایندگان جواب دهد.

طرح سوال از رئیس جمهوری، که علی مطهری نماینده محافظه کار تهران از طراحان اصلی آن است، در تیر ماه گذشته به امضای ۱۰۰ نماینده رسید و به هیات رئیسه مجلس ارائه شد.

با این حال مدتی بعد، برخی نمایندگان مجلس نسبت از احتمال راضی نبودن رهبر جمهوری اسلامی از به جریان افتادن این طرح سخن گفته و از پس گرفته شدن تعدادی از امضاهای آن خبر دادند.

مطالب مرتبط