عملیات سپاه پاسداران علیه پژاک در شمال غرب ایران

حق نشر عکس Newrooz TV
Image caption سپاه پاسداران از اواخر تیر با اجرای عملیات گسترده‌ای در مناطق اطراف سردشت، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داده است

خبرگزاری‌های ایران به نقل از روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران این کشور از آغاز عملیات جدیدی علیه گروه پژاک خبر داده اند.

در بیانیه روابط عمومی نیروی زمینی سپاه پاسداران با اشاره به اینکه به گروه پژاک فرصتی یک ماهه در ماه رمضان داده شد تا از مناطق مرزی شمال‌غرب کشور عقب نشینی کند، آمده است: "این عملیات با هدف عقب راندن گروهک تروریستی پژاک از ارتفاعات منطقه عمومی سردشت آغاز شده است."

سپاه پاسداران گفته است که این عملیات تا برقراری امنیت پایدار در منطقه ادامه خواهد داشت.

سپاه پاسداران ایران از اواخر تیر ماه با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب این کشور، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داد.

پیش از این مسعود کردپور روزنامه نگار کرد در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفته بود که تاکنون مقام‌های ایران از نظر نظامی و استراتژیک، نتوانسته‌اند مانع از فعالیت‌های اعضای گروه پژاک در این مناطق شوند.

آقای کردپور گفت که سپاه درصدد است که منطقه کوهستانی قندیل را به تصرف خود درآورد، اما از آن جا که این منطقه صعب‌العبور است، نتوانسته به رغم آتش توپخانه خود این منطقه را تصرف کند.

به گفته آقای کردپور ارتش ترکیه و ارتش عراق در زمان حکومت صدام حسین، هیچ‌گاه نتوانستند به کوههای منطقه قندیل نفوذ کرده و یا آن را به تصرف خود درآورند.

همزمان با عملیات سپاه پاسداران در مرداد ماه سالجاری، حمید احمدی از فرماندهان عملیاتی نیروی زمینی سپاه اعلام کرده بود که "اگر این گروهک، فعالیت تروریستی و مسلحانه نداشته باشد، ما با آنها کاری نداریم."

به گفته آقای احمدی، مسئولیت اعضای پژاک در خاک عراق به عهده مسئولان عراق است، ولی اگر "حاشیه‌نشینی" آنها تأثیری منفی بر امنیت مرزهای ایران داشته باشد، همانند عملکرد دیگر کشورها با آنها برخورد می‌شود.

این در حالیست که سازمان دیده‌بان حقوق بشر روز جمعه ۱۱ شهریور با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایران در ادامه حملات خود به پژاک به "احتمال زیاد" عمدا غیر نظامیان را نیز در کردستان عراق مورد حمله قرار داده است.

در اعلامیه دیده‌بان حقوق بشر آمده است که بر اساس "شواهد موجود"، دو کشور ایران و ترکیه در حملات نظامی خود اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن تلفات افراد غیر نظامی انجام نداده اند.

دیده بان حقوق بشر از دو کشور خواسته بود که "صرف نظر از دلائل خود برای حملات نظامی، آنان به قوانین بشر دوستانه احترام بگذارند."

پژاک حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) یک گروه مسلح است که خود را حزبی سیاسی معرفی می کند که هدف آن ایجاد "تغییرات اساسی" در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور است.

مطالب مرتبط