سلطانیه: ادامه همکاری ایران منوط به واکنش مثبت آژانس است

سلطانیه حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای سلطانیه می گوید که ایران آماده رفع ابهامات انرژی اتمی است

نماینده ایران در آژانس بین المللی اتمی می گوید که ادامه همکاری ایران با آژانس منوط به واکنش مثبت آژانس و دیگر کشورها است.

علی اکبر سلطانیه روز شنبه دوازدهم شهریور (۳ سپتامبر) در گفت و گو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: "همانطور که در گزارش به آن اشاره شده است، درباره نحوه پرداختن به سوالات آژانس باید بر اساس ملاحظات و معیارهای ایران عمل شود".

به گفته آقای سلطانیه، در گزارش آقای آمانو گام های مثبتی نسبت به گزارشهای قبلی برداشته شده است و ایران آمادگی رفع ابهامات آژانس را دارد.

نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنین گفت که ایران قطعنامه هایی را که مبنای حقوقی ندارند و قابل اجرا نیستند، نمی پذیرد.

او گفت که ایران به درج عباراتی در گزارش آقای آمانو مانند اینکه ایران فعالیتهای هسته ای خود را تعلیق نمی کند و یا پروتکل الحاقی را به اجرا در نمی آورد اعتراض دارد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۱ شهریور با انتشار گزارشی اعلام کرد که نگران آن است که ایران مخفیانه در حال کار بر روی اجزای یک برنامه سلاح اتمی باشد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس در گزارش خود که در اختیار نمایندگان ۳۵ کشور عضو آژانس قرار گرفت، همچنین نوشت که ایران در حال مستقر کردن تجهیزات غنی سازی اورانیوم در یک پناهگاه زیرزمینی است که با استفاده از آن می تواند اورانیوم را تا درجات بالاتری غنی کند.

در گزارش آژانس آمده است که این نهاد "به شکلی فزاینده نگران وجود احتمالی فعالیت های مخفیانه اتمی توسط سازمان های مرتبط با نهادهای نظامی در ایران در گذشته و حال است که از جمله فعالیت ها مربوط به تولید یک کلاهک اتمی برای یک موشک را شامل می شود و در مورد آن اطلاعات تازه به آژانس می رسد".

'آژانس از ارائه مطالب خلاف واقع خودداری کند'

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای آمانو اطلاعات بدست آمده را جامع و معتبر دانسته است

همزمان با سخنان آقای سلطانیه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران از رئیس آژانس انرژی اتمی خواست که با توجه به قدم های مثبت ایران در همکاری با آژانس، از تکرار "مطالب خلاف واقع" خودداری کند.

علاءالدین بروجردی گفت که جمهوری اسلامی در راستای شفاف سازی، اجازه بازدید معاون مدیرکل آژانس از تاسیسات هسته ای کشور را داده است."

به گفته آقای بروجردی، آقای آمانو باید این شجاعت را داشته باشد که "نکاتی را که با فشار آمریکایی ها در چارچوب قطعنامه ذکر شده و خلاف واقعیت است" تکرار نکند.

روز گذشته و همزمان با انتشار بیانیه آژانس، اندی هالوس، سخنگوی بخش خاور نزدیک وزارت امور خارجه آمریکا، در گفت و گو با بی بی سی فارسی در واشنگتن گفت که گزارش تازه آژانس نشان می دهد که ایران به تعهدات بین المللی اش عمل نکرده است.

این مقام آمریکایی گفت: "ما مدت هاست بر این باور بوده ایم که ایران به طور جدی خارج از دایره تعهداتی که در چارچوب پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای دارد، عمل می کند. ما به طور مداوم گفته ایم که آژانس بین المللی انرژی اتمی نهادی است که ضوابط را در این زمینه تعیین می کند و ایران به طور مستمر این ضوابط را زیر پا گذاشته است."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آن را متوقف کند، اما ایران می گوید که این کار را حق خود می داند.

ایران می گوید که تمام فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است و تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود.

مطالب مرتبط