احمدی نژاد یکشنبه به دوشنبه رفت

احمدی نژاد حق نشر عکس Fars
Image caption آقای احمدی نژاد پیش از ترک تهران به خبرنگاران گفت که "تاجیکستان با ایران روابط ویژه ای دارد

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران برای سفری دو روزه به تاجیکستان، تهران را به مقصد دوشنبه ترک کرده و قرار است نیروگاه سنگ توده ۲ که به وسیله شرکت های ایرانی ساخته شده، راه اندازی شود.

در این سفر علی اکبر صالحی وزیر خارجه، مجید نامجو وزیر نیرو، اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر و علی سعید لو معاون رئیس جمهور در امور بین الملل آقای احمدی نژاد را همراهی می کنند.

آقای احمدی نژاد پیش از ترک تهران به خبرنگاران گفت که "تاجیکستان با ایران روابط ویژه ای دارد و به لحاظ قرابت های فرهنگی در میان کشورهای استقلال یافته نزدیک ترین ملت به ملت ایران است."

به گفته آقای احمدی نژاد فرهنگ دو ملت "مشابه" است و "فصل اصلی مشترک بین دو ملت، زبان شیرین و زیبای فارسی است که هر دو ملت به آن تکلم می کنند."

قرار است در طول سفر آقای احمدی نژاد نیروگاه سنگ توده۲ که به دست شرکت های ایرانی ساخته شده با حضور مقام های دو کشور راه اندازی شود.

عملیات ساخت سد و نیروگاه ۲۲۰ مگاواتی سنگ توده در زمستان سال ۲۰۰۶ توسط شرکت ایرانی سنگاب آغاز شد.

بنابر گزارشها، در اجرای این پروژه شرکت های ایرانی ۲۱۶ میلیون دلار و سرمایه گذار تاجیک نیز ۴۰ میلیون دلار هزینه کرده اند. بخشی از سرمایه مورد نیاز این طرح از سوی بانک صادرات ایران تامین شده و قرار است اصل و سود آن در طول ده سال بازپرداخت شود.

قرار است ایران بعد از ۱۲ سال بهره برداری و مدیریت نیروگاه سنگ توده ۲ این نیروگاه را به تاجیکستان واگذار کند.

انتظار می رود در جریان سفر آقای احمدی نژاد به تاجیکستان توافقنامه هایی در مورد احداث یک نیروگاه دیگر در شمال و یک کارخانه تولید سیمان در جنوب تاجیکستان امضا شود.

مطالب مرتبط