سپاه پاسداران: ۳۰ نفر از "اعضای پژاک کشته یا زخمی" شدند

حق نشر عکس Newrooz TV
Image caption سپاه پاسداران از اواخر تیر با اجرای عملیات گسترده‌ای در مناطق اطراف سردشت، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داده است

نیروی زمینی سپاه پاسداران ایران، اعلام کرده در عملیات نظامی نیروهای این واحد از سپاه پاسداران علیه گروه پژاک که از روز جمعه ۱۱ شهریور شروع شده، ۳۰ نفر از اعضای گروه پژاک کشته یا زخمی شده اند.

بنابر گزارش خبرگزاری های ایران، حمید احمدی، از فرماندهان عملیاتی نیروی زمینی سپاه پاسداران گفته است که عملیات قبلی نیروهای سپاه پاسداران ایران در این منطقه، به طور مشروط و با درخواست دولت اقلیم کردستان عراق در ماه رمضان متوقف شده بود.

به گفته آقای احمدی "سپاه با تعیین شروطی، از جمله خروج کامل تروریست‌ها از مناطق مرزی غرب و پرهیز آنها از ارتکاب هر گونه عملیات تروریستی در این مناطق، مهلتی یک‌ماهه به آنها داده بود."

این فرمانده سپاه اضافه کرده که "پس از اتمام مهلت یک ماهه سپاه به دولت اقلیم کردستان برای رایزنی با گروهک پژاک جهت خروج از مرزهای کشور، مرحله دوم عملیات سپاه برای پاکسازی مرزهای شمالی غربی بعد از ماه رمضان آغاز شد."

این فرمانده سپاه پاسداران ایران گفته است که پس از اتمام این مهلت یک‌ماهه، دستگاه‌های مهندسی نیروی زمینی سپاه روز جمعه (۱۱ شهریور) شروع به احداث جاده در حاشیه مرزها کردند، ولی اعضای "گروه پژاک" به تیراندازی و پرتاب خمپاره دست زدند که به مرگ دو نفر از نیروهای کرد بومی منجر شد.

او اضافه کرده است به دنبال عملیات سنگینی که نیروی زمینی سپاه از ساعت ۱۶ روز جمعه، ۱۱ شهریور علیه این گروه شروع کرد، حدود ۳۰ نفر از گروه پژاک کشته و زخمی شده‌اند.

به گفته آقای احمدی، این عملیات در منطقه عمومی سردشت و ارتفاعات "جاسوسان" در غرب روستای "دولتو و ارتفاعات مشرف به روستاهای دولتو و جاسوسان، سرگله و کالی گله" آغاز شده است.

سپاه پاسداران می گوید که گروه پژاک در منطقه مرزی "قندیل" و "جاسوسان" حضور دارند و این عملیات تا برقراری امنیت پایدار در منطقه ادامه خواهد داشت.

سپاه پاسداران ایران از اواخر تیر ماه با اجرای عملیات گسترده‌ای در شمال غرب این کشور، اعضای گروه پژاک را هدف قرار داد.

پیش از این مسعود کردپور روزنامه نگار کرد در مصاحبه با بی بی سی فارسی گفته بود که تاکنون مقام‌های ایران از نظر نظامی و استراتژیک، نتوانسته‌اند مانع از فعالیت‌های اعضای گروه پژاک در این مناطق شوند.

آقای کردپور گفت که سپاه درصدد است که منطقه کوهستانی قندیل را به تصرف خود درآورد، اما از آن جا که این منطقه صعب‌العبور است، نتوانسته به رغم آتش توپخانه خود این منطقه را تصرف کند.

به گفته آقای کردپور، ارتش ترکیه و ارتش عراق در زمان حکومت صدام حسین، هیچ‌گاه نتوانستند به کوههای منطقه قندیل نفوذ کرده و یا آن را به تصرف خود درآورند.

دید‌بان حقوق بشر نیز روز جمعه ۱۱ شهریور با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که ایران در ادامه حملات خود به پژاک به "احتمال زیاد" عمدا غیر نظامیان را نیز در کردستان عراق مورد حمله قرار داده است.

در اعلامیه دید‌بان حقوق بشر آمده است که بر اساس "شواهد موجود"، دو کشور ایران و ترکیه در حملات نظامی خود اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن تلفات افراد غیر نظامی انجام نداده اند.

دیدبان حقوق بشر از دو کشور خواسته بود که "صرف نظر از دلایل خود برای حملات نظامی، به قوانین بشر دوستانه احترام بگذارند."

پژاک حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) یک گروه مسلح است که خود را حزبی سیاسی معرفی می کند که هدف آن ایجاد "تغییرات اساسی" در جامعه ایران به خصوص جامعه کردهای این کشور است.

مطالب مرتبط