رئیس کل بانک مرکزی ایران: بدهی نفتی هند به ایران تسویه شد

حق نشر عکس isna
Image caption محمود بهمنی گفته است که ایران برای دریافت طلب‌های نفتی خود از هند، تاکنون معامله تهاتری نداشته است

رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته است که هند تمام پنج میلیارد دلار بدهی نفتی خود به ایران را تسویه کرده است.

محمود بهمنی روز یکشنبه، ۱۳ شهریور (چهارم سپتامبر)، به خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) گفته است که طرف هندی تمایل داشت تا بازپرداخت بدهی‌هایش به ایران با کالا و معاملات تهاتری انجام شود، ولی ایران با این موضوع موافقت نکرده و برای دریافت طلب‌های نفتی خود از هند، تاکنون معامله تهاتری نداشته است.

پیش از این، محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران، از پرداخت چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بدهی نفتی هند به ایران تا روز جمعه، چهارم شهریور (۲۶ اوت)، خبر داده بود.

به گفته آقای قمصری چهار پالایشگاه در هند در ازای خرید نفت خام، به ایران بدهکار بوده‌اند.

بانک مرکزی هند، در ماه دسامبر گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد و از آن زمان دو کشور تلاش کردند تا واسطه‌ای برای انتقال چند میلیارد دلار پول نفت خریداری ‌شده از سوی هند پیدا کنند.

پیش از این، گزارش‌هایی مبنی بر درخواست شرکت‌های نفتی هند از بانک‌های ترکیه برای پرداخت بدهی‌های معوق هند به ایران منتشر شده بود.

خبرهایی هم درباره احتمال انتقال مبالغ این بدهی‌ها، از طریق بانکی در آلمان منتشر شد، اما دولت آلمان این گزارش‌ها را رد کرد.

بانک مرکزی هند ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز ایران را فقط چند هفته بعد از دیدار باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از هند اعلام کرد.

به گفته تحلیلگران، عامل اصلی تأخیر در پرداخت حدود پنج میلیارد دلار بدهی نفتی هند به ایران، تحریم‌های دولت آمریکا علیه ایران بوده است. این تحریم‌ها به دلیل برنامه اتمی ایران وضع شده است.

ایران با صدور سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار نفت به هند دومین تأمین‌کننده نفت خام این کشور بعد از عربستان سعودی است.

هند یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران به شمار می‌رود و به طور میانگین، روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از نفت خام تولیدی ایران به این کشور صادر می‌شود.

در عین حال با وجود مشکلی که در انتقال پول بین دو کشور وجود داشت، صادرات نفت خام ایران به هند ادامه داشته است و رئیس کل بانک مرکزی ایران به ایرنا گفته است که به دلیل فروش دوباره نفت، هند به ایران بدهی نفتی دارد و ایران همواره "ته‌مانده" حسابی در این کشور خواهد داشت.

مطالب مرتبط