سازمان انرژی اتمی ایران:با ویروس و تجهیزات معیوب به ما آسیب می‌زنند

فریدون عباسی حق نشر عکس isna
Image caption آقای عباسی می گوید پیشنهاد کردیم طی پنج سال آژانس، فعالیت و برنامه هسته ای ایران را تحت نظارت بگیرد به شرط آنکه تحریم ها برداشته شود.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که کشورهای مخالف هسته‌ای شدن ایران مرتب در حال آسیب زدن به تاسیسات هسته ای "از طریق ویروس یا فروش تجهیزات معیوب" هستند.

فریدون عباسی که شش ماه پیش ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را بر عهده گرفته به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته با توجه به پیشرفت ایران در زمینه هسته ای شرایط مذاکرات با آژانس و دیگر کشورها تغییر کرده است.

او گفت: "یک روز حرفشان این بود که ایران غنی سازی نداشته باشد، الان می گویند ماشین های سانتریفیوژ را ثابت نگهدارید یا تولید سوخت با غنای ۲۰ درصد را متوقف کنید."

به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که عضو سپاه پاسداران است و پانزده سال در دانشگاه امام حسین وابسته به سپاه فعالیت کرده "پیشرفت در بحث هسته ای به طور طبیعی سطح مذاکرات سیاسی را هم بالا می برد و فرصت های بیشتری را در اختیار سیاسیون قرار می دهد."

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آن را متوقف کند، اما ایران می گوید که این کار را حق خود می داند.

ایران از مدتها پیش سرگرم مذاکره با کشورهای پنج بعلاوه یک متشکل از پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد و آلمان است و آخرین دور این مذاکرات در استانبول ترکیه، اوایل سال جاری میلادی بدون نتیجه پایان یافت.

کشورهای عضو این گروه همواره خواستار آن بوده‌اند که ایران به مصوبات شورای امنیت سازمان ملل، شامل تعلیق برخی از برنامه‌های اتمی خود به خصوص غنی سازی اورانیوم، عمل کند اما ایران، با غیرقانونی خواندن این مصوبات، بر ادامه فعالیت در این زمینه تاکید کرده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) گزارشی را در باره برنامه هسته ای ایران در اختیار نمایندگان ۳۵ کشور عضو آژانس قرار داد که در آن اعلام شده که آژانس نگران است که ایران مخفیانه در حال کار بر روی اجزای یک برنامه سلاح اتمی باشد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس در گزارش خود نوشت که ایران در حال مستقر کردن تجهیزات غنی سازی اورانیوم در یک پناهگاه زیرزمینی است که با استفاده از آن می تواند اورانیوم را تا درجات بالاتری غنی کند.

این در حالی است که رئیس سازمان انرژِی اتمی ایران می گوید که این کشور تولید سوخت تا ۲۰ درصد را برای راکتورهای داخلی ادامه می دهد و همزمان راکتورهای خود را نیز توسعه خواهد داد چون برای "تامین سوخت آنها (راکتورها) به تولید سوخت با غنای ۲۰ درصد نیاز داریم."

پیشنهاد ایران برای برداشتن تحریم ها

به نظر آقای عباسی کشورهای مخالف هسته ای شدن ایران، سعی دارند از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی "پرونده ایران را در آژانس پررنگ تر" کرده و از این طریق "قطعنامه های دیگر علیه ایران صادر کنند."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که این کشور پیشنهاد داده که "طی پنج سال آژانس (بین المللی انرژِی اتمی) فعالیت و برنامه هسته ای ایران را تحت نظارت بگیرد به شرط آنکه تحریم ها برداشته شود."

در حالی که پرونده هسته ای ایران روز به روز پیچیده تر می شود، آقای عباسی می گوید که "فکر می کنم تا ده سال آینده مشکل مان با دنیا حل شده است و روند عادی را در روابط شاهد خواهیم بود."

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که "همانطور که دنیا ایران را در بسیاری از مسائل پذیرفته است در بحث هسته ای هم خواهد پذیرفت."

مطالب مرتبط