اختصاص ۹۰۰ میلیون دلار برای نجات دریاچه ارومیه

حق نشر عکس ILNA
Image caption افزایش شوری دریاچه ارومیه فعالیت نوعی جلبک را افزایش داده است

همزمان با بالا گرفتن اعتراض ها به خشک شدن دریاچه ارومیه دولت ایران از اختصاص ۹۰۰ میلیون دلار برای جلوگیری از این موضوع خبر داد.

تلویزیون دولتی ایران به نقل از محمد جواد محمدیزاده، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام کرده است که ۹۵۰ میلیارد تومان (معادل ۹۰۰ میلیون دلار) برای انتقال آب رودخانه های ارس و کردستان به دریاچه ارومیه تخصیص داده شد.

به گفته مقام های دولتی، بیش از نیمی از مساحت این دریاچه که افزون بر سه هزار کیلومتر مربع است، خشک و تبدیل به شوره زار شده است.

این در حالی است که در روزهای گذشته شهرهای تبریز و ارومیه صحنه برخورد نیروهای دولتی با معترضان به "سوء مدیریت مسوولان محلی" به عنوان یکی از عوامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه بوده است.

از سوی دیگر در پی افزایش غلطت نمک در دریاچه ارومیه و افزایش فعالیت نوع خاصی از جلبک های آبزی، رنگ این دریاچه قرمز شد.

به گزارش خبرگزاری کار ایران، ایلنا، این خبر به وسیله اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی تایید شده است.

این خبرگزاری به نقل از دکتر اسماعیل کهرم، فعال زیست محیطی و استاد دانشگاه، علت تغییر رنگ دریاچه ارومیه را فعال شدن نوعی جلبک به خاطر مساعد شدن محیط به لحاظ شوری آب اعلام کرد.

اخیرا مجلس ایران دو فوریت طرح آبرسانی به این دریاچه را رد کرد که این موضوع خشم هواداران محیط زیست و معترضان آذربایجانی را برانگیخت و موج تازه ای از اعتراضات را باعث شد.

خبرگزاری فارس از بازداشت ۶۰ نفر از معترضان در ارومیه در روز شنبه خبر داده است.

بسیاری از کارشناسان نسبت به عواقب از بین رفتن دریاچه ارومیه برای محیط زیست و کشاورزی استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و حتی اردبیل هشدار داده اند.

اکبر اعلمی، نماینده پیشین مجلس ایران در گفت و گو با بی بی سی از دریاچه ارومیه به عنوان یکی از نوامیس ملی ایرانیان و مردم آذربایجان نام برد.

آقای اعلمی که از نماینده اصلاح طلب تبریز در دوره های ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی است، گفت: "اگر تدابیر مناسب به موقع اتخاد نشود، این دریاچه زیبا و خاطره برانگیز جای خود را به کویر نمک می دهد و نه تنها مردم منطقه که مردم سایر نقاط ایران را ار پیامدهای مخرب خود در امان نخواهد گذاشت."

آقای اعلمی همچنین از برخورد "خشونت آمیز" دولت با تجمع های "غیرسیاسی و مسالمت آمیز" شهروندان ارومیه و تبریز به شدت انتقاد کرد.

دریاچه سرخ رنگ

به گفته آقای کهرم، دریاچه ارومیه زیستگاه ۱۴ گونه جلبک است که هر کدام ازآنها در شوری ویژه، بهترین شرایط را برای رشد دارند.

آقای کهرم به خبرگزاری ایلنا گفت: " جلبکی که هم اکنون موجب قرمز شدن آب دریاچه ارومیه شده در شوری حدود ۴۰۰ میلی گرم در لیتر نمک شروع به رشد می‌کند و مواد ناشی از ترشح آن سمی است که موجب می‌شود باقی مانده آرتمیاها نیز در دریاچه ارومیه از بین برود."

آرتمیا از سخت پوستان ساکن آب شور است و دریاچه ارومیه یکی از برزگترین زیستگاه های این جانور است.

آقای کهرم با اشاره به مشکلات پیش آمده برای دریاچه ارومیه گفت: " با توجه به این که بیش از نصف دریاچه ارومیه از بین رفته دیگر دریاچه‌ای نمانده که این جلبک‌ها به اکوسیستم آن لطمه بزند ".

مطالب مرتبط