گزارشگران بدون مرز خواستار آزادی روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان ایرانی شد

کایکاتور هادی حیدری به نقل از گزارش روزنامه نگاران بدون مرز حق نشر عکس Hadi Heidari
Image caption گزارشگران بدون مرز: ایران همچنان بزرگترین زندان رسانه ها در جهان است

یک سازمان بین المللی مدافع آزادی رسانه ها ضمن محکوم کردن سیاست دولت ایران در محدودیت فعالیت رسانه ها، خواستار آزادی تمامی روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان بازداشتی شده است.

اطلاعیه سازمان روزنامه نگاران بدون مرز روز سه شنبه، ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر) با عنوان "درخواست از رژیم [ایران] برای پایان سرکوب و آزاد کردن روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان" در پایگاه اینترنتی این سازمان منتشر شده و در آن آمده است که "مقامات ایرانی، با وجود تظاهر به اقدامات آشتی جویانه، همچنان به سرکوب رسانه ها و روزنامه نگاران ادامه می دهند."

این اطلاعیه با اشاره به توقیف هفته نامه شهروند امروز و روزنامه روزگار، از هیات نظارت بر مطبوعات با عنوان اداره سانسور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نام برده و نوشته است که این هیات دستور توقیف هفته نامه "شهروند امروز" را به اتهام توهین به رهبران جمهوری اسلامی صادر کرده و گفته است که این نشریه تنها حق داشته است به موضوعات اجتماعی و فرهنگی بپردازد.

براساس این اطلاعیه، دلیل توقیف روزگار، که پس از سه سال توقیف فعالیت خود را از اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی از سر گرفته بود، تبلیغ علیه نظام حکومتی و انتشار مطالب محرمانه اعلام شده است.

گزارشگران بدون مرز در بخش دیگری از اطلاعیه خود به تظاهرات اعتراضی علیه نابودی تدریجی دریاچه ارومیه در شمال غرب ایران پرداخته است.

در این اطلاعیه آمده است که از دو هفته پیش تظاهراتی در اعتراض به خودداری مجلس از تصویب دو فوریت طرح حفاظت از دریاچه ارومیه در شهرهای تبریز و ارومیه آغاز شد اما ماموران پلیس و سپاه پاسداران برای متفرق کردن این تظاهرات مسالمت آمیز به خشونت متوسل شده اند.

به گفته گزارشگران بدون مرز، تا کنون حدود یکصد نفر از جمله تعدادی روزنامه نگار و وبلاگ نویس به خاطر اعتراض به بی توجهی دولت به نابودی دریاچه ارومیه بازداشت شده اند.

این سازمان در اطلاعیه خود اسامی شماری از بازداشت شدگان را ذکر کرده و از جمله نوشته است که رحیم غلامی در روز ۳۰ اوت همراه با چند تن دیگر از فعالان دفاع از محیط زیست، به خاطر شرکت در تظاهرات اعتراضی در اردبیل بازداشت شد.

آقای غلامی، که برای چند روزنامه محلی مطلب می نویسد، پیشتر نیز چند بار بازداشت و در دادگاهی در اردبیل، به اتهام تبلیغات ضد حکومتی به یک سال حبس محکوم و در ماه اکتبر سال ۲۰۱۰ آزاد شده بود.

همچنین، فرانک فرید، نویسنده و مترجم که مطالبی را در "وبسایت مدرسه فمینیستی" منتشر می کند روز ۳ سپتامبر در تبریز دستگیر و زندانی شد بی آنکه هیچ دلیلی برای بازداشت او ارائه شده باشد.

گزارشگران بدون مرز در اطلاعیه خود از دستور عفو رهبر جمهوری اسلامی و آزادی تعدادی از زندانیان سیاسی ایرانی، از جمله دو وبلاگ نویس، در دو هفته اخیر استقبال کرده اما نوشته است که لازم است تمامی بیست و پنج روزنامه نگار و شانزده وبلاگ نویسی که همچنان در زندان های جمهوری اسلامی محبوس هستند بدون قید و شرط آزاد شوند.

گزارشگران بدون مرز با ابراز این نظر که ایران همچنان "بزرگترین زندان رسانه ها در جهان است" نوشته است که اکثر زندانیان سیاسی که با دستور عفو رهبر جمهوری اسلامی آزاد شدند بخش عمده ای دوره محکومیت خود را طی کرده بودند و و یا طبق قوانین ایران، می بایست مشمول بخشودگی شوند.

این سازمان مدافع حقوق رسانه ها به عنوان نمونه گفته است که محمد پورعبدالله و امیر اصلانی، وبلاگ نویس، و کیوان فرزین، روزنامه نگار، که روز ۳۰ اوت آزاد شدند، چنین وضعیتی داشتند.

مطالب مرتبط