وزیر دفاع ایران از استقرار سپر دفاع موشکی ناتو در ترکیه انتقاد کرد

وحیدی حق نشر عکس isna
Image caption وحیدی راه اندازی سامانه دفاع ضد موشکی در ترکیه را باعث نا امنی دانسته است

وزیر دفاع ایران استقرار سیستم دفاع ضد موشکی در ترکیه را مورد انتقاد قرار داده و از شکایت از روسیه در ارتباط با عدم تحویل موشکهای اس ۳۰۰ دفاع کرده است.

روز سه شنبه، ۱۵ شهریور (۶ سپتامبر)، خبرگزاری فارس متن گفتگو با سرتیپ پاسدار احمد وحیدی، وزیر دفاع جمهوری اسلامی را منتشر کرد که در آن، استقرار سامانه دفاع ضد موشکی پیمان اتلانتیک شمالی - ناتو - در خاک ترکیه را مورد انتقاد شدید قرار داده است.

آقای وحیدی سپر دفاع ضد موشکی ناتو در ترکیه را عامل نا امنی توصیف کرده و گفته است: "ما حضور آمریکایی ها و غربی ها در کشورهای اسلامی را همواره یک عنصر مزاحم، مخل امنیت و آسیب‌زا در کشورهای اسلامی می دانیم."

به گزارش فارس، وزیر دفاع جمهوری اسلامی گفته که امروز خون ملت عراق و افغانستان و همچنین فلسطین و حتی مردم لیبی از چنگال و دست های کشورهای غربی می ریزد و افزوده است: "ما حضور غربی ها را در هیچ کشوری به خصوص کشورهای اسلامی، به نفع این کشورها نمی دانیم."

روز جمعه گذشته، وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که مذاکره این کشور با ناتو بر سر ایجاد یک سیستم رادار مربوط به دفاع ضد موشکی در ترکیه، که از کشورهای عضو این سازمان است، به مراحل نهایی رسیده است.

این سیستم راداری امکان آن را می دهد تا موشک هایی که به سوی هدف های مورد حفاظت ناتو پرتاب شده باشد ردگیری و قبل از اصاب به هدف، منهدم شود.

آمریکا از چند سال پیش در صدد راه اندازی سامانه دفاع ضد موشکی برای حفاظت از هم پیمانان خود در اروپا بوده و هدف از این اقدام را مقابله با تهدیدات موشکی کشورهایی مانند کره شمالی و ایران اعلام کرده بود.

پیش از انتشار اظهارات وزیر دفاع جمهوری اسلامی، سخنگوی وزارت خارجه گزارش یک خبرگزاری روسی در مورد مذاکرات دو طرف پیرامون استقرار سامانه دفاع ضد موشکی ناتو در ترکیه و برنامه های موشکی ایران را تکذیب کرده بود.

سه روز پیش، خبرگزاری روسی ریانووستی گزارش کرد که قرار است دمیتری روگوزین، نماینده روسیه در سازمان پیمان اتلانتیک شمالی، اواخر ماه سپتامبر به تهران سفر کند و هدف از این سفر، تبادل اطلاعات پیرامون برنامه های موشکی ایران و ناتو خواهد بود.

حق نشر عکس ap
Image caption هدف سپر دفاع ضد موشکی آمریکا خنثی کردن سیستم موشکی جمهوری اسلامی بوده است

این خبرگزاری به نقل از آقای روگوزین گزارش کرد که وی در ملاقات با مقامات ایرانی، اطلاعاتی را که در مورد سپر موشکی ناتو در ترکیه دارد در اختیار آنان قرار خواهد داد و در مقابل، از طرف ایرانی خواهد خواست تا در مورد برنامه های موشکی ایران که باعث نگرانی آمریکا و کشورهای اروپایی شده است اطلاعاتی به دست آورد.

روسیه با برنامه آمریکا برای ایجاد سپر دفاع ضدموشکی در اروپا مخالف بوده و آن را عاملی در تضعیف توان نظامی خود دانسته است با اینهمه، تا کنون موضع سختگیرانه ای علیه توافق ترکیه و ناتو اتخاذ نکرده است.

روز سه شنبه، رادیو و تلویزیون دولتی ایران اظهارات رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه را در مورد گزارش خبرگزاری ریانووستی منتشر کرد که گفته است سفر نماینده روسیه در ناتو به تهران "در چارچوب روابط دوجانبه و با توجه به سطح همکاری های راهبردی و منطقه ای دو کشور و بنا به اظهار تمایل طرف روسی صورت می گیرد."

وی افزود که دستور کار مذاکرات این مقام روسی با مقامات جمهوری اسلامی "منحصر به بررسی موضوع خاصی نیست."

موضع فرانسه و شکایت از روسیه

وزیر دفاع جمهوری اسلامی در پاسخ به سئوالی در مورد اظهارات اخیر نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری فرانسه، در مورد برنامه های اتمی و موشکی ایران گفت: "این سخنان یک گزافه گویی است که از طرف کسی اعلام شده است که حرف هایش تاکنون همه نقش بر آب شده است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر دفاع ایران سارکوزی را به تلاش برای انحراف افکار عمومی متهم کرده است

آقای وحیدی هدف رئیس جمهوری فرانسه از ابراز نگرانی در مورد برنامه های نظامی جمهوری اسلامی را تلاش برای انحراف افکار عمومی جهان "از جنایاتی که غربی ها در جهان و اکنون در لیبی انجام می دهند" دانسته و سخنان آقای سارکوزی را "سبک و غیر قابل قبول" توصیف کرده است.

هفته گذشته، رئیس جمهوری فرانسه گفت که برنامه های اتمی و موشکی ایران خطری فزاینده است که می تواند حمله پیشگیرانه به تاسیسات نظامی این کشور را در پی داشته باشد و باعث بروز یک بحران گسترده شود.

آقای سارکوزی مشخص نکرد که "حمله پیشگیرانه" علیه تاسیسات نظامی ایران از سوی کدام کشوری ممکن است صورت گیرد اما افزود که فرانسه می خواهد از وقوع چنین وضعیتی جلوگیری به عمل آورد.

وزیر دفاع جمهوری اسلامی همچنین در مصاحبه ای که خبرگزاری مهر روز سه شنبه آن را منتشر کرد، به موضوع طرح شکایت حقوقی ایران از روسیه به خاطر خودداری از تحویل موشک های ضد هوایی اس ۳۰۰ نیز پرداخته است.

دولت روسیه در اجرای قطعنامه های مصوب شورای امنیت سازمان ملل راجع به تحریم تجاری و تسلیحاتی ایران، از اجرای قرارداد فروش سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی خودداری کرده است و برخی مقامات ایرانی از طرح شکایت حقوقی علیه روسیه سخن گفته اند.

از جمله محمدرضا سجادی، سفیر ایران در روسیه، گفته است که دولت او به علت لغو یکطرفه قرارداد خرید سامانه دفاع ضد موشکی اس ۳۰۰ از روسیه "به دیوان کیفری بین المللی ICC" شکایت کرده است.

امکان شکایت حقوقی ایران از روسیه باعث ابراز شگفتی مقامات روسی شد که اجرای قرارداد تحویل موشک های اس ۳۰۰ را ناقض تعهدات خود به عنوان عضو سازمان ملل متحد دانسته اند.

آقای وحیدی در مورد شکایت از روسیه گفت که "شکایت از روسیه براساس مفاد قرارداد تحویل سیستم های پدافند موشکی اس ۳۰۰ صورت می گیرد و جزء مفاد قرارداد امضا شده بین ایران و روسیه بوده است و اتفاق عجیبی در این خصوص نیافتاده است."

حق نشر عکس AP
Image caption وزیر دفاع ایران از طرح شکایت علیه خودداری روسیه از فروش اس 300 به ایران حمایت کرده است

وی گفت که در قرارداد بین دو طرف آمده است که در صورت بروز ابهام در مورد اجرای این قرارداد، موضوع باید به داوری احاله شود و افزود که "یکی از مقامات روسیه که در این رابطه به ایران سفر داشت، گفته است که اگر دیوان کیفری بین المللی تشخیص داد که تحویل اس ۳۰۰ به ایران مغایر قطعنامه نیست، روسیه این سامانه را به ایران تحویل خواهد داد."

اگرچه مقامات جمهوری اسلامی از طرح شکایت در دادگاه کیفری بین المللی ICC سخن گفته اند، اما این دادگاه یک نهاد قضایی وابسته به سازمان ملل است که با هدف پیگرد قانونی متهمان به جنایت علیه بشریت، جرایم جنگی و نسل کشی و رسیدگی به اتهام اقدامات تجاوزگرایانه براساس معاهده رم در سال ۲۰۰۲ ایجاد شد اما ایران این معاهده را امضا نکرده است.

این دادگاه، که مقر آن در لاهه، هلند، واقع شده، دارای صلاحیت رسیدگی به پرونده اینگونه اتهامات در ارتباط با شهروندان کشورهای امضا کننده معاهده رم و همچنین کسانی است که پرونده اتهامی آنها که با تصویب شورای امنیت به این دادگاه ارجاع شود.

معمولا موارد اختلاف بین کشورها از جمله در زمینه توافقنامه ها و معاهدات دو جانبه به دیوان داوری بین المللی - موسوم به دیوان لاهه - ارجاع می شود که مقر آن هم در لاهه است.

انتقاد نماینده مجلس از ترکیه

در خبر دیگری در مورد استقرار سامانه دفاع ضد موشکی در ترکیه، خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - اظهارات محمد کرمی راد، نماینده و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس را گزارش کرده که گفته است: "جمهوری اسلامی ایران به ایجاد پایگاه ناتو در کشور ترکیه به موقع واکنش نشان خواهد داد."

آقای کرمی راد به ایرنا گفته است که وزارت خارجه ایران "با دقت احتمال ایجاد پایگاه ناتو در ترکیه را زیر نظر دارد" و افزوده است که وزارت خارجه باید نگرانی ایران از ایجاد سپر دفاع موشکی در ترکیه را به اطلاع مقامات آن کشور برساند.

ترکیه در سال ۱۹۵۲ به پیمان ناتو پیوست و به عنوان عضو کامل این پیمان، با سایر کشورهای عضو همکاری نظامی داشته و از جمله پایگاه هایی را در اختیار آنها قرار داده است.

مطالب مرتبط