ابراز تردید یک مقام دولتی ایران در باره وجود 'ارتش سایبری سپاه'

ارتش سایبری ایران حق نشر عکس a
Image caption ابراهیم جباری فرمانده سپاه "علی بن ابیطالب" قم، پیشتر "ارتش سایبری سپاه" را "دومین ارتش سایبری در دنیا" دانسته بود

مهدی صرامی، معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات وزارت ارشاد گفت که در زمینه وجود "نهادی به نام ارتش سایبری سپاه" تردید وجود دارد.

آقای صرامی تاکید کرد: "با توجه به ابهامات درخصوص وجود نهادی به نام ارتش سایبری سپاه٬ لذا تحقیقات و آماری هم که به چنین نهادی نسبت داده می‌شود، اساسا مخدوش است."

گفته های این مقام دولتی، که ۱۴ شهریور (۵ سپتامبر) در مصاحبه با خبرگزاری فارس بیان شده، پاسخی به اظهارات ابراهیم بیانی معاون اطلاعات سپاه "فجر" استان فارس در زمینه میزان بسیار بالای رجوع کاربران ایرانی به سایت های غیر اخلاقی بوده که بر اساس تحقیقات "ارتش سایبری سپاه" بیان شده است.

در سال های اخیر، در چند مورد ایمیل های کاربران ایرانی و سایت های منتقد حکومت توسط گروهی که خود را تحت عنوان "ارتش سایبری" ایران معرفی می کنند هک شده است.

روز گذشته، دولت هلند با انتشار گزارشی اعلام کرد که ایمیل های حدود ۳۰۰ هزار کاربر ایرانی اینترنت، طی ماه گذشته در معرض نفوذ عده ای هکر قرار گرفته است. به نوشته برخی مطبوعات هلندی، هکرها در اقدامات خود از امضای "جانم فدای رهبر" استفاده کرده اند.

ارتش سایبری، ادعای 'ضد انقلاب'

معاون مرکز توسعه فناوری اطلاعات وزارت ارشاد، در اظهارات اخیر خود با اشاره به فعالیت های منسوب به ارتش سایبری مدعی شده که "آنچه بیشتر درباره ارتش سایبری سپاه شنیده می‌شود مربوط به رسانه‌های خارجی و ضد‌‌انقلاب است".

اظهارات مهدی صرامی در شرایطی بیان شده که اردیبهشت ماه گذشته، مجتبی ذوالنور، جانشین وقت نماینده رهبر ایران در سپاه پاسداران، تلویحا وابستگی "ارتش سایبری ایران" به حکومت جمهوری اسلامی را تأیید کرده بود.

او در گفت و گو با هفته نامه "۹ دی" چاپ قم گفته بود که ایران در" نبرد سایبری" نوپاست، اما با استفاده از "ارتش سایبری" توانسته است که در "هک کردن، ناکارآمد کردن و فیلترینگ سایت های دشمن" موفقیت هایی به دست آورد.

یک سال پیش از آن ابراهیم جباری، فرمانده سپاه "علی بن ابیطالب" قم نیز گفته بود: "سپاه موفق به تشکیل یک ارتش سایبری شده‌ و امروز ارتش سایبری سپاه دومین ارتش سایبری در دنیاست."

این اظهارات چند هفته پس از آن بیان می شد که یدالله جوانی، رئیس اداره سیاسى سپاه پاسداران، این نیروی نظامی را دارنده "پنجمین ارتش سایبری جهان" دانسته بود.

دو ماه پیش، عبدالرضا آزادی، فرمانده سپاه "انصارالحسین" همدان در اظهار نظر دیگری در همین ارتباط گفت: "سپاه و بسیج در حال حاضر با هدایت رهبر معظم انقلاب فضای مجازی را به تسخیر درآورده و قدرت سایبری دشمن را تا حد بسیار زیادی از کار انداخته اند."

طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، هک کردن سایت ها و ایمیل ها جرم محسوب می شود و برای آن مجازات کیفری در نظر گرفته شده‌است.

مطالب مرتبط