گسترده‌تر شدن ارسال پارازیت روی برنامه تلویزیون فارسی بی‌بی‌سی

بی بی سی فارسی

برای نخستین بار ارسال عمدی پارازیت از داخل ایران روی امواج تلویزیون بی بی سی فارسی، به دو ماهواره مختلف گسترش یافته است.

ماهواره هات برد از ماه ژوئیه و اکنون ماهواره یوتل ست W3A با ارسال پارازیت دچار اختلال شده اند.

مسئولان ماهواره یوتل ست می گویند که با بررسی های صورت گرفته، مشخص شده است که منبع ارسال پارازیت در داخل خاک ایران است.

بی بی سی و یوتل ست به طور مشترک ارسال مکرر پارازیت به صورت تعمدی را محکوم کرده اند و این اقدام را برخلاف موازین و مقررات بین المللی در استفاده از ماهواره ها دانسته اند.

پیتر هروکس، مدیر اخبار جهانی بی بی سی می گوید: "ما همکاری خود را با مسئولان ماهواره یوتل ست و انجمن بین المللی نظارت بر ماهواره ها ادامه خواهیم داد تا راهی را برای مقابله با این اقدامات مداخله جویانه پیدا کنیم".

آقای هروکس می گوید که ایران خود به صورت فعالانه با نهادهای بین المللی ناظر بر فعالیت های مخابراتی در ارتباط است، اما قوانینی را که همین سازمان ها وضع کرده اند در مواردی زیر پا می گذارد.

مدیر اخبار جهانی بی بی سی در ادامه می افزاید: "ما از تمامی افراد ذی نفوذ می خواهیم هرچه در توان دارند به کار گیرند تا مانع از ادامه ارسال پارازیت توسط ایران شوند، و هرچه سریعتر جلوی این گونه اقدامات را بگیرند".

اتحادیه بین المللی ارتباطات سال گذشته از ایران خواسته بود که از اقدامات مداخله جویانه نظیر ارسال پارازیت روی ماهواره های بین المللی خودداری کند.

تلویزیون بی بی سی فارسی همچنان به پخش برنامه های زنده از طریق سایت اینترنتی خود و ماهواره های T12 (در ۱۵ درجه غربی) و EB2 (در ۲۵ و نیم درجه شرقی ادامه خواهد داد.

تلویزیون بی بی سی فارسی فعالیت خود را از سال ۲۰۰۹ میلادی آغاز کرد و از آن زمان تا به امروز به صورت متناوب و در دوره های مختلف، شاهد تلاش هایی برای ایجاد اخلال در پخش امواج ماهواره ای برنامه های خود بوده است.