اعتراض به کشته شدن یک جوان بازداشت شده در لرستان

درود لرستان حق نشر عکس
Image caption شهر درود در شرق استان لرستان قرار دارد

مادر رامین یعقوبی، جوان ۲۳ ساله اهل شهرستان درود در استان لرستان ایران، می‌گوید که از مأموران آگاهی که فرزند او را کتک زده و باعث کشته شدن او شده‌اند شکایت کرده است.

خانم یعقوبی به بی بی سی فارسی گفت که فرزندش روز ۲۲ تیرماه به اتهام اعتیاد توسط مأموران پلیس بازداشت شده و شب را در بازداشتگاه گذرانده، اما صبح روز بعد به مأموران آگاهی تحویل داده می شود.

به گفته او، ساعاتی بعد هنگامی که مأموران آگاهی او را به دادگاه و نزد قاضی می برند، قادر به صحبت کردن نبوده و پس از آن هم، هنگامی که مأموران آگاهی قصد تحویل دادن او را به زندان داشتند، مسئولان زندان از پذیرفتن او خودداری کرده اند و گفته اند که "حال متهم خراب است".

خانم یعقوبی افزود: "ساعت ۴ و نیم بعد از ظهر پسرم را به بیمارستان برده بودند، اما تا شب به ما اطلاع ندادند. ساعت ۱۱ شب که رفتیم و پس از آنکه پول برای مخارج ICU به حساب ریختیم، جنازه او را تحویل ما دادند".

او گفت که فرزندش در گذشته معتاد بوده، اما در هنگام بازداشت اعتیاد را ترک کرده بود: "به قاضی گفتم که به فرض معتاد بوده، معتاد باید بمیرد؟ پسرم نه منافق بود، نه ضد انقلاب بود، نه قاچاق فروش بود، چرا باید ظرف دو ساعت که در اختیار آگاهی بوده از بین برود؟"

خانم یعقوبی نسبت به اینکه پیگیری های خانواده او تاکنون نتیجه نداشته معترض بود.

استفاده مأموران پلیس ایران از خشونت برای گرفتن اعتراف از متهمان همواره مورد انتقاد فعالان مدنی و حقوق بشر و حتی مقامات ارشد پلیس ایران بوده است.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران مهرماه سال گذشته گفته بود: "در پلیس آگاهی سخت گیری کرده ایم که از روش های فنی برای اعتراف متهمان استفاده کنند و روش های فیزیکی کاملا حل شود."

مطالب مرتبط