احمدی نژاد: یارانه می تواند سه برابر شود

احمدی نژاد حق نشر عکس AP
Image caption آقای احمدی نژاد می گوید که می‌توان به آمار ایجاد دو و نیم میلیون شغل در سال رسید

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران می گوید که تاکنون ۴۰ هزار میلیارد تومان از محل یارانه ها در میان مردم توزیع شده و این میزان می تواند تا سه برابر افزایش یابد.

آقای احمدی نژاد امروز چهارشنبه ۱۶ شهریور (۷ سپتامبر) در همایش جامعه اسلامی کارگران گفت: "تاکنون ۷۰ درصد از یارانه ها در جیب ۳۰ درصد بود و عده ای فقط یارانه ها را می گرفتند می فروختند و بهره آن را می بردند."

سخنان آقای احمدی نژاد در حالی مطرح می شود که بالا بودن سهم یارانه های نقدی در مقایسه با درآمد ناشی از حذف یارانه ها، مجلس را وادار کرد که کل سهم دولت و بخشی از سهم تولید را به پرداخت یارانه نقدی اختصاص دهد وگرنه دولت مجبور می شد از میزان پرداخت یارانه نقدی بکاهد.

دولت اکنون ماهانه به هر نفر ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پرداخت می کند.

منبع پولی که دولت به عنوان یارانه نقدی به مردم پرداخت کرده نیز مشخص نیست اما گزارش ها نشان می دهد که دولت در شروع برنامه حذف یارانه ها مقادیری پول از بانک مرکزی قرض گرفته و مقادیری نیز از منابع دیگر (نظیر فروش فولاد هرمزگان به قیمت ۸۵۵ میلیارد تومان) به این کار اختصاص داده است با این امید که پس از حذف یارانه ها، بدهی خود را به آنها بازپرداخت کند.

ایجاد دو و نیم میلیون شغل

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption گروهی از نمایندگان مجلس ایران آمارهای دولت درباره اشتغال را نادرست می‌داند

رئیس جمهوری ایران امروز همچنین گفت: "در سال گذشته ما یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم و بنا داریم که در سالجاری نیز دو و نیم میلیون شغل ایجاد کنیم."

به گفته آقای احمدی نژاد، دولت می تواند با جلوگیری از "بریز و بپاش و اضافه خوری ها" این تعداد فرصت شغلی را ایجاد کند.

او گفت: "دولت می خواهد با اصلاح قانون کار و تنظیم بازار به این آمار برسد، اما عده ای رسیدن به آمار دو و نیم میلیونی را مسخره می کنند."

پیش از این احمد توکلی، رئیس مرکز پژوهشهای مجلس با اشاره به رشد یک درصدی اقتصاد ایران گفته بود که "دولت می گوید که یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل ایجاد کرده که این شدنی نیست و هیچ اقتصاددانی آن را قبول نمی کند".

علی اصغر یوسف نژاد، نماینده مجلس هم گفته بود که وقتی ایجاد هر شغل بین ۵۰ تا ۷۰ میلیون تومان هزینه دارد، چطور می شود گفت که آمار یک میلیون و ۶۰۰ هزار شغل درست است؟

آقای یوسف نژاد با انتقاد از آمارهای دولت درباره ایجاد اشتغال گفت که با توجه به وضعیت نامطلوب صنعت و تولید در کشور، مهمترین وظیفه دولت حفظ شغل های موجود است.

بنابر آمار رسمی، جمعیت بیکاران ایران حدود سه و نیم میلیون نفر است ولی کارشناسان می گویند تعداد واقعی بیکاران بسیار بیشتر از این رقم است.

آخرين آمار رسمى كه از سوى مركز آمار ايران منتشر شده است، نشان مى دهد كه ميزان بيكارى جمعيت ۱۵ سال به بالا در بهار سال گذشته با رشدى ۳.۵ درصدى نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۸۸به ۱۴.۶ درصد رسيده است.

مطالب مرتبط