پانه تا: به نظر می رسد انقلاب دیگری در ایران در راه است

پانه تا حق نشر عکس AP
Image caption پانه تا می گوید اصلاح طلبان از تحولات کشورهای عربی الهام می گیرند

لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا می گوید به نظر می رسد انقلاب دیگری در ایران در راه باشد و از الهام گرفتن اصلاح طلبان در این کشور از تجربه تونس، مصر، لیبی و سوریه خبر داده است.

آقای پانه تا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پی بی اس گفت: " به نظر می رسد در ایران انقلابی دیگر در راه است و تنها به زمان نیاز دارد."

آقای پانه تا در پاسخ به سوالی درباره امکان گسترش "بهار عربی" به ایران گفت: "ما به طور مستند در انتخابات قبلی ایران دیدیم که جنبشی در ایران دقیقا ً همین مطالباتی را که ما در کشورهای دیگر منطقه شاهدش هستیم، مطرح کرد و من اعتقاد دارم که وقوع تغییر، اصلاحات و انقلاب در ایران قطعی است و تنها به زمان نیاز دارد."

آقای پانه تا دررابطه با نقش ایالات متحده در این تحولات گفت: "آمریکا باید در هر مرحله از تلاش تحول طلبان حمایت کند اما باید مراقب باشد که این حمایت تاثیر منفی نداشته باشد و تلاش های آنها را تحت الشعاع قرار ندهد."

آقای پانه تا همچنین تفسیر متفاوتی را از مقام های ایرانی از تحولات خاورمیانه ارائه داد.

لئون پانه تا گفت: "فکر می کنم جنبش اصلاحات در ایران به میزان زیادی در حال فراگیری از تحولات تونس، مصر، لیبی و سوریه است."

آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران تحولات اخیر در خاورمیانه را "موج بیداری اسلامی" توصیف کرده است و دیگر مقام های این کشور پیشبینی کرده اند که دوره حکومت های طرفدار آمریکا در این منطقه رو به پایان است.

آقای پانه تا با اشاره به قیام های مردم در کشورهایی مانند تونس و مصر گفت عوامل اجتماعی مانند "ناامیدی جوانان از آینده" در این تحولات نقش داشته است.

او گفت: "وقتی مردم به این باور برسند که زمان تغییر فرا رسیده، آنگاه است که تغییرات عظیم در شرف وقوع است."

آقای پانه تا ادامه داد این موضوع در ایران نیز حقیقت دارد.

اما محمد منظرپور، دبیر بی بی سی فارسی در واشنگتن، می گوید: "کنش و تعامل آمریکا نسبت به ایران تنها در چهارچوب دولت این کشور تعریف نمی شود. لابی های نیرومندی در کنگره حضور دارند که نگاه خیلی بدبینانه ای نسبت به اصلاح طلبان در ایران دارند و آنها از عناصر معتمد خودشان یارگیری کرده اند."

لئون پانه تا از دو ماه پیش عهده دار وزارت دفاع آمریکاست. او از فوریه ۲۰۰۹ تا پایان ژوئن امسال رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی آی ای بود.

آقای پانه تا پیش تر نماینده کنگره و همچنین رئیس سازمان مدیریت و بودجه آمریکا در دولت بیل کلینتون بود.

مطالب مرتبط