هشدار مقام قضایی ایران درباره ضرورت لغو مصوبات اجرا نشده دولت

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله علی خامنه‌ای بارها از سفرهای استانی دولت آقای احمدی‌نژاد تمجید کرده است

مصطفی پورمحمدی، رئیس سازمان بازرسی کل ایران نسبت به اجرا نشدن مصوبات استانی دولت این کشور هشدار داد.

آقای پورمحمدی گفت که اگر دولت به هر دلیلی نمی تواند مصوبات استانی خود را اجرا کند، باید آن را لغو کند و لغو آن را به شهروندان اعلام کند.

سازمان بازرسی کل کشور زیر نظر قوه قضائیه ایران عمل می کند و وظیفه آن نظارت بر فعالیت وزارتخانه ها و نهادهای دولتی است. به گفته آقای پورمحمدی، سازمان بازرسی کل کشور وظیفه دارد که از دولت دلایل اجر نشدن مصوبات را جویا شود.

مصطفی پور محمدی می گوید که اگر اجرا نشدن مصوبات به دلیل کمبود بودجه است، دولت باید مصوبه را لغو کند.

آقای پورمحمدی در دولت اول محمود احمدی نژاد وزیر کشور بود و در بسیاری از سفرهای استانی دولت در سال های ابتدایی ریاست جمهوری او حضور داشت.

او به دولت هشدار داده است که اگر مصوبه ای قابل اجرا نیست، نباید وعده داد و آن را به تصویب رساند چون این کار، به تعبیر او، "باعث بی اعتمادی در جامعه" می شود.

محمود احمدی نژاد، ۶ سال پیش که به قدرت رسید، وعده داد که دولت ایران برای رسیدگی به مسائل نواحی مختلف کشور، جلسات خود را در استان های مختلف برگزار کند.

بسیاری از مقام های دولت آقای احمدی نژاد یکی از دلایل پیروزی او انتخابات ریاست جمهوری دو سال پیش را انجام همین سفرهای استانی به مناطق مختلف ایران عنوان می کنند.

در سفرهای استانی هیات دولت ایران، تاکنون مصوبات متعددی تصویب شده که مقام های محلی از اجرا نشدن آن انتقاد کرده اند.

برخی از نمایندگان مجلس هم نسبت به تامین بودجه مصوبات و وعده های استانی دولت ابراز تردید کرده اند.

یک سال پیش از این هم رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ایران گفته بود که مصوبات دولت در سفرهای استانی بیش از توان دولت است و به همین دلیل بسیاری از این مصوبات اجرا نمی شود یا با تاخیر اجرا می‌شود.