یکی از فرماندهان سپاه پاسداران در درگیری با گروه پژاک کشته شد

اژه ای حق نشر عکس Ilna
Image caption اژه ای آمریکا را به هدایت گروه پژاک متهم کرده است

یک فرمانده ارشد سپاه پاسداران در درگیری با پژاک کشته شده و دادستان کل ایران آمریکا را به هدایت عملیات پژاک متهم کرده است.

روز جمعه، ۱۸ شهریور (۹ سپتامبر)، خبرگزاری فارس گزارش کرد که "سردار عباسعلی جان نثاری، فرمانده گروه توپخانه و موشکی و پدافند هوایی ۱۵ خرداد اصفهان" در جریان درگیری با گروه پژاک در غرب ایران کشته شده است.

براساس این گزارش، سرتیپ پاسدار جان نثاری از مجروحان جنگ ایران و عراق بوده و از پنج سال پیش فرماندهی گروه توپخانه ۱۵ خرداد اصفهان را بر عهده داشته است.

قرار است مراسم تشییع جنازه او روز شنبه در اصفهان برگزار شود.

همزمان، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه، آمریکا را حامی فعالیت اخیر گروه پژاک معرفی کرده است.

آقای اژه ای گفته است که: "اقدامات خرابکارانه و تهدیدهای بی پایه و اساسی که در مناطق غربی کشور رخ می دهد، توسط گروه های سازمان یافته ای با عنوان پژاک است که از سوی آمریکا و غرب هدایت می شود."

مقامات جمهوری اسلامی معمولا گروه های مخالف به خصوص مخالفان مسلح حکومت را وابسته به کشورهای خارجی به خصوص ایالات متحده و اسرائیل معرفی می کنند.

آقای اژه ای در توضیح اظهارات خود گفته است که "اقدامات خرابکارانه آمریکا و هم پیمانان غربی" آن کشور قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران آغاز شد که هدف از آن، جلوگیری از استقرار جمهوری اسلامی بود و بعد از آن نیز ادامه یافته است.

دادستان کل ایران شایعه پراکنی، اقدامات تفرقه افکنانه در برخی شهرها و نقاط مرزی، ایجاد درگیری خیابانی توسط مردم و جنگ هشت ساله ایران و عراق را نمونه هایی از توطئه های ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی دانست.

فعالیت ضد انقلاب

محسنی اژه ای افزود که در جنبه مطالعاتی، "بسیج شناسی، روحانیت شناسی، جهادشناسی، کمیته و سپاه شناسی و اسلام شناسی در راس امور برنامه ریزی و فعالیت استکبار جهانی علیه نظام جمهوری اسلامی قرار گرفته است."

حق نشر عکس Newrooz TV
Image caption درگیری نفرات سپاه پاسداران و نیروهای پژاک در هفته های اخیر ادامه داشته است

وی گفت که کشورهای غربی در نظر دارند با ایجاد "هزاران شبکه ماهواره ای، رادیویی، وبلاگ و وبسایت، علیه ایران و به ویژه نوجوانان کار کند."

درگیری مسلحانه بین پژاک و نیروهای دولتی ایران طی هفته های اخیر در مناطق مرزی ایران و کردستان عراق ادامه داشته است و طرفین از وارد کردن تلفات سنگین به یکدیگر خبر داده اند.

سازمان موسوم به حزب حیات آزاد کردستان - پژاک - یک گروه چپگرا و عضو کنفدراسیون دموکراتیک کردستان است که حزب کارگران کردستان - پ ک ک - نیز در آن عضویت دارد.

این گروه در سال ۲۰۰۴ میلادی تاسیس شد و هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت کرد از طریق مبارزه برای دستیابی به دموکراسی در چارچوب یک نظام فدراتیو اعلام کرده است اما در سال های اخیر، مسئولیت چند مورد عملیات مسلحانه در مناطق مرزی ایران به خصوص حملاتی علیه مواضع و نیروهای دولتی را برعهده گرفته است.

ایران و ایالات متحده گروه پژاک را یک سازمان تروریستی می دانند و دولت آمریکا هر گونه ارتباط و کمک مالی به این گروه را ممنوع کرده است.

قوه قضاییه ایران هر نوع حمایت و ارتباط با گروه های مسلح مخالف حکومت را مصداق "محاربه" می داند که قوانین جمهوری اسلامی برای آن مجازات اعدام را پیش بینی کرده و در سال های اخیر، گزارش هایی از محاکمه و اعدام افرادی در ایران به اتهام ارتباط با گروه پژاک انتشار یافته هر چند تایید مستقل ارتباط آنان با این گروه همیشه امکانپذیر نبوده است.

مطالب مرتبط