پیشنهاد احمدی‌نژاد برای مداخله کشورهای اسلامی در سوریه

محمود احمدی نژاد در دیدار با نمایندگان رسانه های کویت حق نشر عکس president.ir
Image caption محمود احمدی نژاد در دیدار با نمایندگان رسانه‌های کویت

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران برای میزبانی نشستی با شرکت مقامات کشورهای اسلامی به منظور رسیدن به توافق در مورد بحران سوریه اعلام آمادگی کرد.

او پنجشنبه شب ۱۷ شهریور (۸ سپتامبر) در دیدار با نمایندگانی از رسانه های کویتی گفت: "کشورهای اسلامی باید مستقل از بیگانگان برای کمک به رفع مشکلات سوریه با یکدیگر تفاهم کنند، چرا که ممکن است همین اتفاقات در آینده در کشورهای دیگر عربی هم رخ دهد و آنوقت لازم است که از چنین تجربه ای استفاده کنیم".

آقای احمدی نژاد گفت که نخستین قدم برای حل مشکلات سوریه، جلوگیری از تشدید اختلافات در این کشور است.

او بدون اینکه از کشور مشخصی نام ببرد، گفت که "بعضی کشورها" به داخل سوریه اسلحه می فرستند و تأکید کرد که این کار به آتش اختلافات دامن خواهد زد.

او افزود: "اطلاع موثقی وجود دارد که آمریکا و هم پیمانانش برای کشورهای منطقه برنامه های گسترده ای تدارک دیده اند و قصد دارند منطقه را به هم بریزند و حتی برای کشورهایی که امروز به سوریه اسلحه ارسال می کنند، برنامه دارند.

اعتراضات علیه حکومت بشار اسد در سوریه که از چند ماه پیش آغاز شده بود، در ماه های اخیر شدت و گسترش یافته و با مداخله روز افزون ارتش همراه شده است.

مقامات ایران با وجود حمایت از اعتراضات ضد حکومتی در کشورهایی مانند مصر، تونس، بحرین، اردن و یمن، از دولت سوریه حمایت می کنند و عامل اعتراضات ضد حکومتی در این کشور را آمریکا و اسرائیل می دانند.

آقای احمدی نژاد از عملکرد کشورهای غربی در لیبی هم به شدت انتقاد کرد و گفت: "در لیبی با وجود اینکه تحولات فیصله یافته، ناتو همچنان به بمباران این کشور ادامه می دهد".

او کشورهای غربی را متهم کرد که در صدد کشتار مردم و ویران کردن زیرساخت های لیبی هستند تا "برای رفع بحران اقتصادی خود... به بهانه بازسازی لیبی به غارت ثروت های آن بپردازند".

رئیس جمهوری ایران افزود: "کشورهای غربی علاوه بر اهداف سوء اقتصادی، نیات استعماری نیز در لیبی دارند و اگر بتوانند جای پای خود را در این کشور محکم کنند، دیگر از آن خارج نمی شوند و مردم لیبی باید ده ها سال دیگر مبارزه کنند تا بتوانند آنها را از کشورشان اخراج کنند".

او در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به "فروش ۶۰ میلیارد دلار سلاح از سوی آمریکا به کشورهای منطقه" هشدار داد، اما گفت که ایران از این بابت هیچ نگرانی ندارد چون همه کشورهای منطقه را "برادر" خود می داند.

آقای احمدی نژاد با این حال افزود: "اگر این سلاح ها در جایی مورد استفاده قرار نگیرد، کشورهای غربی که یکی از منافع اصلی کشورشان فروش اسلحه است دیگر نمی توانند به کشورهای منطقه اسلحه بفروشند، لذا باید توطئه کنند و جنگی بین برادران راه بیندازند تا محملی برای استفاده از سلاح های فروخته شده و بستری برای فروش سلاح های جدید ایجاد کنند".

مطالب مرتبط