همسر عبدالفتاح سلطانی: نمی‌دانم همسرم را به کجا برده‌اند

به روز شده:  15:21 گرينويچ - شنبه 10 سپتامبر 2011 - 19 شهریور 1390
عبدالفتاح سلطانی وکیل دادگستری

عبدالفتاح سلطانی بازداشت شد

عبدالفتاح سلطانی و کیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، بعد از ظهر امروز ۱۹ شهریور ماه بازداشت شد.

معصومه دهقان، همسر آقای سلطانی با اعلام خبر بازداشت او به بی بی سی فارسی گفت: "امروز ساعت یک و نیم بعد از ظهر آقای سلطانی به همراه چهار نفر وارد خانه شدند و در داخل اتاق او هر چه سی دی و کاغذ و مدارک بود برداشتند؛ وقتی هم اعتراض کردیم اینها مدارک بچه‌‎ها است، گوش ندادند و حتی لپ تاپ فرزندانم را هم با خود بردند".

خانم دهقان با اشاره به اینکه این افراد چندین ساعت در منزل او بودند گفت: "مأموران حدود ساعت چهار منزل را به همراه آقای سلطانی ترک کردند و نمی دانم همسرم را به کجا برده اند. ولی گفتند که برای پی گیری پس گرفتن وسیله ها به دادسرا مراجعه کنیم. در حالیکه هنوز وسایلی را که دفعه پیش از منزل ما برده‌اند نتوانسته ایم دریافت کنیم، حتی به آنها گفتم در میان این چهار نفر یک نفر با کامپیوتر آشناست، تمام اطلاعات را بر سی دی بریزید، اما وسایل را نبرید، اما گفتند نه همه را باید با خود ببریم".

او گفت که هنگام ورود ماموران از آنها برگه اجازه ورود خواسته است، اما آنها گفته اند که آقای سلطانی در جریان است، "گویا برگه‌‌ای از مقامات را به او نشان داده بودند، اما من هیچ برگه ای ندیدم".

خانم دهقان از دلیل بازداشت همسرش اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: "متوجه نشدم چرا این کار را می‌کنند، به ما گفتند هر چه مربوط به کانون مدافعان حقوق بشر است لازم دارند در صورتی که خیلی از وسایلی که بردند هیچ ارتباطی با کانون نداشت".

آقای سلطانی سابقه وکالت در بسیاری از پرونده‌های سیاسی و حقوق بشری را دارد که از آن جمله می توان به پرونده‌های اکبر گنجی، زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب، هاله اسفندیاری، تنی چند از نیروهای ملی مذهبی و اعضای سندیکای شرکت واحد اشاره کرد.

او در سال ۱۳۸۸ نیز بازداشت شده بود که پس از تحمل بیش از دو ماه حبس، از جمله ۱۷ روز انفرادی، از زندان آزاد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.