سازمان مالیاتی به پارچه فروشان اعتصاب کننده ده روز مهلت داد

حق نشر عکس isna
Image caption پارچه فروشان از نزدیک به دو ماه پیش در اعتراض به اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده مغازه هایشان را تعطیل کرده اند

در پی ادامه اعتصاب بنکداران پارچه، علی عسکری، رئیس کل سازمان امور مالیاتی اعلام کرد پارچه فروشان تا پایان شهریورماه فرصت دارند تا نسبت به ثبت نام برای پرداخت مالیات بر ارزش افزوده اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران(ایرنا)،آقای عسکری در نشست خبری درباره مالیات بر ارزش افزوده پارچه فروشان گفت که کمیسیون اقتصادی مجلس درخواست یک ماه تمدید زمان ثبت نام ارائه کرده اما به دلیل آنکه سه دوره این مدت زمان تمدید شده است، دیگر نیازی به تمدید نیست.

آقای عسکری با اشاره به دیدار مسولان این سازمان با روسای اتحادیه‌ها با پارچه فروشان، کمیسیون اقتصادی مجلس و هیات رئیسه مجلس گفت قرار شد جریمه عمده فروشان پارچه که از سال ۸۸ مشمول قانون مالیات بر ارزش افزوده بودند، بخشیده شود و آنها اظهار نامه مالیاتی خود را ارائه کنند اما اعتراض ها ادامه یافت.

مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

مالیات بر ارزش افزوده اکنون چهار درصد است ولی پارچه فروشان می گویند که وضع اقتصادی شان خوب نیست و نمی توانند مالیات بر ارزش افزوده را بپردازند و دولت باید اجرای این قانون را در باره آنها به تاخیر بیندازد.

پارچه فروشان همچنین می گویند که آموزش لازم را برای این کار ندیده اند و رئیس سازمان مالیاتی می گوید که آنها گفته بودند که به همین دلیل نمی‌توانند قانون را اجرا کنند ولی به تازگی مدعی شده اند که باید اجرای قانون پنج سال به تعویق بیفتد

اعتراض پارچه فروشان از سال گذشته کمابیش ادامه داشته است اما در از اوایل مرداد پارچه فروشان اعتراض خود را علنی کرده و حاضر نشدند تا مغازه های خود را باز کنند.

اعضای این صنف در روزهای اخیر در اعتراض به فشار دولت، به مجلس نامه نوشته و از آنها درخواست کمک کرده اند اما گزارشها نشان می دهد که مذاکرات مجلس و سازمان مالیاتی و پارچه فروشان بی نتیجه بوده است.

اکنون رئیس کل سازمان امور مالیاتی می گوید که پارچه فروشان هیچ کدام از توافقات را اجرا نکرده اند و "اجرای قانون حتمی است."

قاسم نوده فراهانی، رئیس شورای اصناف ایران نیز پیشتر اعلام کرده بود که "شرط اصلی رسیدگی به خواسته بنکداران پارچه، بازشدن واحدهای صنفی و ادامه فعالیت‌های رومزه آنان است."

اما به گفته آقای فراهانی "وقتی بنکداران پارچه مغازه‌ها را باز نکردند یعنی نمی‌خواستند خواسته‌های آنها پیگیری شود."

در عین حال شمس‌الدین حسینی وزیر اقتصاد گفته که "مالیات بر ارزش افزوده خودش یک قانون آزمایشی است و پنج سال باید آزمایش شود، حالا با چه منطق و استدلالی یک بخش را باید از اجرای قانون خارج کرد؟"

آقای حسینی گفته که ما نه اجازه قانونی داریم که بخشی را معاف کنیم و نه اساسا موافق هستیم که بخشی به معافیت های جدید اضافه شود.

اجرای مالیات بر ارزش افزوده که از سه سال پیش شروع شد، با واکنش های تندی از سوی بازار به خصوص بازار طلا، پارچه و آهن رو به رو شده است و حتی دولت در مواردی ناچار شده اجرای آن را برای برخی اصناف به تاخیر بیندازد.

مطالب مرتبط