روزنامه‌های صبح تهران: دوشنبه ۲۱ شهریور

روزنامه های امروز صبح تهران، در صدر اخبار خود به ماجرای بزرگ ترین اختلاس بانکی کشور پرداخته و خبر داده اند که مجلس هم به این پرونده وارد شده و از رییس جمهور خواسته اند سکوت خود را بشکند و درباره آن اظهار نظر کند. مصادف با دهمین سال یازده سپامبر و حمله به برج های دو قلوی تجارت جهانی، این روزنامه ها توجهی به این ماجرا نشان نداده در مقابل از راه اندازی محدود نیروگاه بوشهر خبر داده اند.

حق نشر عکس etemad2
Image caption بن لادن و یازده سپتامبر در طرح فیروزه مظفری، اعتماد

"ورود مجلس به پرونده اختلاس سه هزار ميلياردي" تیتر بزرگ اعتماد و تهران امروز است، جهان صنعت نوشته "مجلس پرونده بزرگ ترین اختلاس بانکی را بررسی می کند" ، دنیای اقتصاد از "پشت صحنه پرونده سه هزار میلیاردی" نوشته، مردم سالاری با عنوان "تسهيلا ت 300 ميلياردي با فاکتور تقلبي" همین گزارش را نقل کرده، کیهان با تیتر "دست های پنهان در اختلاس سه هزار میلیارد ریال"، فرهیختگان در عنوان اصلی خود نوشته "بی انضباطی مالی بلای جان اقتصاد" و ابتکار و شرق از "رد پای سیاست در اختلاس بزرگ" خبر داده اند.

شرق در گزارش اصلی خود نوشته : رقم آنقدر بزرگ است كه نمي‌توان برايش گمانه‌زني نكرد و راه‌هاي مختلفي را براي تكميل كردن قطعات مبهم پازلش نرفت. 12 صفر دارد، پاي افراد زيادي را به پرونده خود مي‌كشد و جريان‌هايي را با خود همراه مي‌كند. شايبه سياسي بودن به خود مي‌گيرد و كمي بيش از گذشته جنبه احتياط پيدا مي‌كند.

به نوشته این گزارش از روزي كه پرونده اختلاس سه‌هزار ميليارد توماني از بانك صادرات به ميان آمده است، تنها شنيده‌ها به خبر تبديل شده‌اند و مسوولان اطلاعات جسته و گريخته‌اي را از بي‌سابقه‌ترين پرونده اختلاس كشور اطلاع‌رساني كرده‌اند كه اين امر جاي ترديدها و گمانه‌زني‌ها را باز‌كرده است.

احمد حاتمي‌يزد در مقاله ای در شرق نوشته در حال حاضر در جامعه، در برابر ميكروب فساد به دنبال درمان نيستيم و تب اين همه فساد جامعه را دربر نمي‌گيرد. به ياد مي‌آورم حدود 15 سال پيش كه فساد مالي يك فرد در بانك صادرات آشكار شد، تمامي جامعه در التهاب فرو رفت و قوه‌قضاييه حكم اعدام مفسد را ‌داد. به دليل حساسيت‌هاي به‌وجودآمده در جامعه، قوه قضاييه متناسب با حساسيت‌ها عمل كرد و مفسد اقتصادي اعدام شد.

نویسنده با یادآوری این نکته که مبلغي که این بار اختلاس شده 20 برابر رقمی است که در آن زمان مطرح بود نوشته سرمايه بانك صادرات در حال حاضر اين مبلغ حدود دو هزار‌ميليارد تومان است كه رقم اختلاس‌شده بيش از اين رقم يعني دوهزار و 800‌ميليارد تومان است و اگر بانك مجبور به پرداخت اين مبلغ شود، بايد اعلام ورشكستگي كند. در مقابل مديرعامل كنوني بانك صادرات با افتخار اعلام مي‌كند كه چنين اتفاقي را متوجه شده و بايد سپاسگزار او بود.

مدیرعامل پیشین بانک صادرات در مقاله شرق برخورد جانشین خود را با اختلاس بزرگ عجيب می داند و می نویسد پيش و بيش از تمامي اين اظهارنظر‌ها روساي بانك‌ها بايد جلسه بگذارند و اين موضوع را حل كنند كه از كجا مي‌خواهند اين همه پول را بازيافت كنند، چراكه اين مبلغ از جيب سيستم رفته است و بايد همچنين ديد كه به كجا رفته است؟ مهم است كه چه عناصري از اين موقعيت بهره‌مند شده‌اند، خصوصا كه به نظر نمي‌رسد اين كار يك فرد باشد و حتما يك جمع در اختلاس چنين مبلغ كلاني دست داشته‌اند.

سعید لیلاز در مقاله ای در آرمان با تاکید بر این که فساد اقتصادی محصول طبیعی دخالت دولت است نوشته در شش سال گذشته هزینه های جاری دولت تقریبا شش برابر شده میزان تصدی دولت در اقتصاد افزایش یافته و علاوه بر این تصدی دولت در اقتصاد به شکل دستوری کردن اقتصاد فرمان دادن واحدها و بنگاه های اقتصادی و مانند این افزایش یافته است

به نظر نویسنده اقتصاددان دست گذاشتن دولت روی شبکه بانکی به عنوان یک نممونه مشخص برای همه ناظران اقتصادی ماجرا را محروز کرد که به زودی شاهد اختلاس های گسترده در شبکه بانکی خواهیم بود. اتفاقی که در بانک صادرات اقتاده فقط یک نمونه است که هم در شبکه بانکی هم در اقتصاد کشور بی سابقه بوده است

سیاست روز نوشتهاختلاس عجيب و غريب از چند بانك دولتي و خصوصي كشور كه تاكنون تنها سه هزار ميليارد تومان آن افشا شده است، ابعاد تازه‌اي به خود گرفته است. طي آخرين افشاگري‌ها از اين اختلاس و دزدي بزرگ از منابع مالي بيت المال مشخص شد كه جريان انحرافي نفوذ كرده در دولت پشت پرده اين اختلاس قرار دارد.

به نوشته این روزنامه رئیس مؤسسه تمدن و توسعه اسلامی با بیان اینکه منابع مالی انتخابات و اختلاس ۳ هزار میلیاردی فقط یکی از تأثیرهای جریان انحرافی بر روی انتخابات آینده محسوب می‌شود، گفت: وزارت اطلاعات و دستگاه‌های اطلاعاتی مرتبط با قوه قضائیه باید مراقب باشند، لیدر اصلی این جریانات یک‌باره از کشور فرار نکند. لیدر اصلی جریان انحرافی و مفاسد اقتصادی دیگر در حال حاضر تقریباً یکی شده‌اند و فاصله‌ای باقی‌ نمانده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین عباس نبوی به گزارش سیاست روز وی با طرح پرسشی از رئیس‌جمهور مبنی براینکه آیا او نباید کمی با خود تأمل و خلوت کرده و مسائل اخیر را بررسی کند و طبق روایات شروع به محاسبه خود و اطرافیانش کند.

اصولگرائی بیمار و ننگ جناح انحرافی

آرمان با تیتر "یک صندلی برای هاشمی همیشه خالی است" در بالای صفحه اول خود به مسائل داخلی پرداخته است.

حق نشر عکس a
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

فرزانه آييني در گزارشی در اعتماد نوشته براي بركناري حميد بقايي از سمت‌هايش - معاونت اجرايي و سرپرستي نهاد رياست‌جمهوري - محمود احمدي‌نژاد يك هفته‌ مهلت دارد.

بنا به این گزارش تحركات انتخاباتي جريان موسوم به انحرافي باز هم نام وابستگانش در پاستور- اسفنديار رحيم‌مشايي و حميد بقايي - را بر سر زبان‌ها انداخته و سبب شده است كه بحث برخورد با آنها كه چند صباحي فروكش كرده بود، باز هم در دستور كار قرار گيرد. خبر رسيده كه به رييس جمهور اعلام شده‌است تا اوايل هفته آينده فرصت دارد بقايي را بركنار كند تا عزل وي فاكتوري باشد براي پايان دادن به شائبات ريز و درشت برنامه‌هاي انتخاباتي نزديكان وي و هم عاملي باشد براي رفع بسياري از ابهامات مطرح شده در كارنامه كاري سال‌هاي اخير دولت.

گزارشگر اعتماد تاکید کرده اين مهلت درحالي به احمدي‌نژاد اعلام شده است كه اين روزها قريب به اتفاق اصولگرايان منتقد دولت و حتي نمايندگان در اظهارنظرهايشان از حمايت‌هاي مالي جريان انحرافي از برخي كانديداهاي مجلس در شهرستان‌ها خبر مي‌دهند، همچنان كه نماينده تاكستان اخيرا خبر داد جريان انحرافي در قزوين فعال است و براي كانديداهايش هزينه‌هاي بسياري مي‌كند.

ابتکار در سرمقاله خود نوشته واقعيت اين است که وحدت اصولگرايان به امري ناممکن بدل شده است. اين پروژه مربوط به چند ماه اخير و تلاش‌هاي آيت‌الله مهدوي‌کني نیست بلکه از آخرين ماه‌هاي رياست‌جمهوري محمد خاتمي که اصولگرايان تلاش خود را براي فتح رياست‌جمهوري کرده بودند، اين تلاش‌ها آغاز شد.

به نظر این مقاله وحدت يا تشتت اصولگرايان هيچ ارتباطي به بودن يا نبودن يک دشمن واقعي يا فرضي ندارد و به همين خاطر است که تکرار مداوم اينکه «اصلاح‌طلبان در کمين‌اند» در سخنان هشدارآميز بزرگان اصولگرا، گروه‌هاي مختلف اين جناح را به حرکت وا نمي‌دارد.اصولگرايي امروزه به‌مانند يک جسم بيمار است که اعضا و جوارح آن با همديگر همکاري لازم را ندارند.

حميدرضا شکوهي هم در سرمقاله مردم سالاری نوشته پيگيري موضوع جريان انحرافي که طي ماه هاي اخير نقل محافل خبري و سياسي شده، بيش از آنکه با اقبال اصلا ح طلبان و حتي مردم مواجه شود، مورد توجه اصولگرايان قرار گرفته است، چرا که به نظر مي رسد به دليل وابستگي اين جريان به جناح اصولگرا آنها قصد دارند ننگ جريان انحرافي را از دامان خود پاک کنند و براي نيل به اين هدف به هر طنابي چنگ مي زنند.

به نوشته این مقاله جالب اينجاست که اين دسته از اصولگرايان، حتي به مقايسه جرياني که خودشان نام آن را جريان انحرافي گذاشته اند با جرياني که به آن جريان فتنه مي گويند مي پردازند و دو موضوع متفاوت را به هم گره مي زنند تا اصلا ح طلبان را متهم کنند در حالي که امروز ديگر خواجه حافظ شيرازي هم مي داند که جريان انحرافي از بطن دولت موردحمايت اصولگرايان بر آمده است.

نیروگاه بالاخره آماده می شود؟

مردم سالاری نوشته بالاخره پس از بيش از يک دهه تاخير روسيه در راه اندازي نيروگاه بوشهر، چند روز پيش اعلام شد که برق توليدي اين نيروگاه به شبکه سراسري برق متصل شد و در واقع اين نيروگاه که مرداد ماه سال گذشته به ظاهر افتتاح شده بود و قرار بود در دهه فجر 89 به بهره برداري

برسد، اين روزها 60 مگاوات برق توليد مي کند که البته اين وضعيت، باز هم به معناي بهره برداري کامل اين نيروگاه نيست!

این روزنامه تاکید کرده که همزمان با اعلام خبر توليد برق اين نيروگاه، يکبار ديگر زمان جديدي براي افتتاح اصلي اين نيروگاه اعلام شد و آذر ماه زمان اين اقدام اعلام گرديد. با اين همه امروز قرار است مراسم راه اندازي اين نيروگاه با حضور مقامات ايراني و روسي برگزار شود که به اين ترتيب براي اين نيروگاه سه بار مراسم برگزار خواهد شد.

مردم سالاری در نهایت نوشته این مقاله به هر حال احتمالا جاي تقدير و تشکر دارد که نيروگاه اتمي بوشهر که قرار بود در سال 1354 با وجود بزرگ بودنش در بين نيروگاه هاي اتمي دنيا در کوتاه ترين زمان ممکن ساخته و راه اندازي شود، امروز پس از 36 سال براي بهره برداري مقدماتي و انجام برخي تست ها جهت بهر ه برداري نهايي و اتصال به شبکه برق سراسري کشور با توليد 60 مگا وات (به قول عضو کميسيون انرژي مجلس با کمتر از 10 درصد ظرفيت خود) آماده مي شود.

از دست انگلیسی ها

ابتکار خبر داده که معاون اول رئيس‌جمهوري از اينكه اسناد همكاري‌هاي ايران و اكوادور به زبان انگليسي تنظيم شده بود، ابراز گله كرد و گفت: چرا به زبان انگليسي؟ ما هرچه مي‌كشيم، از دست انگليس است. وي افزود: ايران و اكوادور زبان‌هاي خود را دارند و بهتر است به همان زبان‌ها نيز اسناد تنظيم شوند. اين موضوع باعث تعجب همراه با خنده معاون اول رئيس‌جمهوري اكوادور و ديگر مسئولان اين كشور شد و آنان گفتند طبعاً اين كار بعداً انجام خواهد شد.

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد با اشاره به این خبر نوشته: با توجه به اينکه ايران و اکوادور زبان‌هاي خود را دارند، به نظر شما محمدرضا رحيمي و توابع به چه زباني صحبت مي‌کنند که ما متوجه منظورشان نمي‌شويم؟ زبان نقد؟ زبان پول؟

با توجه به اينکه ايران و اکوادور زبان‌هاي خود را دارند، به نظر شما زبان اسفنديار رحيم مشايي و توابع چيست؟ زبان انحرافي؟ زبان آدميزاد؟ زبان غيب؟ زبان اجنه؟ زبان جمادات؟

با توجه به اينکه ايران و اکوادور زبان‌هاي خود را دارند، به نظر شما وات ايز د لنگوئج آو مستر علي‌آبادي؟ تنک يو.

با توجه به اينکه ايران و اکوادور زبان‌هاي خود را دارند، من تو را كماكان به زبان مادري دوست دارم.

با توجه به اينکه ايران و اکوادور زبان‌هاي خود را دارند، به نظر شما زبان منصور ارضي و توابع چيست که همراه خانواده نمي‌شود به حرف‌هاش گوش داد؟

کارتون روز

حق نشر عکس a
Image caption نابودی دریاچه ارومیه در کارتون علی درخشی، شرق

مطالب مرتبط