آمانو: شفافیت بیشتری که ایران نشان داده کافی نبوده است

آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای آمانو گفت که ایران هنوز "همکاری لازم" را ندارد

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آغاز نشست شورای حکام این سازمان گفته است که "شفافیت بیشتری" که ایران ماه گذشته هنگام حضور بازرسان آژانس در این کشور نشان داده برای رفع نگرانی های غرب نسبت به احتمال نظامی بودن برنامه هسته ای این کشور کافی نبوده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در این نشست پنج روزه قرار است یک گزارش تازه و حساس درباره فعالیت های اتمی ایران ارائه شود.

آقای آمانو روز دوشنبه گفت که هرچند ایران اخیرا "شفافیت بیشتری" در باره برنامه اتمی اش نشان داده اما این کشور "همکاری لازم را فراهم نمی کند" تا بتوان نتیجه گیری کرد که همه فعالیت هایش صلح آمیز است.

آقای آمانو افزود که آژانس تحت نظر او "بیش از پیش نگران... فعالیت های مرتبط با توسعه محموله اتمی برای یک موشک" است، برنامه ای که به گفته او آژانس همچنان اطلاعات تازه ای درباره آن دریافت می کند.

آقای آمانو ده روز پیش گفته بود که نگران آن است که ایران مخفیانه در حال کار بر روی اجزای یک برنامه سلاح اتمی باشد.

او روز دوم سپتامبر در گزارشی همچنین نوشته بود که ایران در حال مستقر کردن تجهیزات غنی سازی اورانیوم در یک پناهگاه زیرزمینی است که با استفاده از آن می تواند اورانیوم را تا درجات بالاتری غنی کند.

در گزارش آژانس آمده بود که این نهاد "به شکلی فزاینده نگران وجود احتمالی فعالیت های مخفیانه اتمی توسط سازمان های مرتبط با نهادهای نظامی در ایران در گذشته و حال است که از جمله فعالیت های مربوط به تولید یک کلاهک اتمی برای یک موشک را شامل می شود و در مورد آن اطلاعات تازه به آژانس می رسد".

اما علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، این گزارش را دارای نکات مثبتی دانست که به گفته او در گزارش های قبلی منعکس نشده بود.

آقای سلطانیه به خبرگزاری فارس گفت: "در این گزارش اقدامات ایران در رابطه با رفع بعضی از ابهامات و سئوالات نیز مطرح شده و در نهایت با مروری بر کلیه بازرسی های انجام شده در کشور، تصویری روشن از موفقیت ها و دستاوردهای کشورمان در زمینه های مختلف، به خصوص غنی سازی ارائه شده است".

ایران می گوید که تمام فعالیت های اتمی اش صلح آمیز است و تحت نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی انجام می شود.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با صدور چند قطعنامه از ایران خواسته است که غنی سازی اورانیوم و فعالیت های مربوط به آن را متوقف کند، اما ایران می گوید که این کار را حق خود می داند.

مطالب مرتبط