فرمانده سپاه پاسداران: اقدامات سپاه در شمال‌غرب پیشگیرانه است

جعفری حق نشر عکس Fars
Image caption فرمانده سپاه پاسداران می گوید که هدف عملیات اخیر سپاه "خنثی کردن برنامه های بعدی دشمن بوده است"

سرلشگر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران ایران می گوید که حملات سپاه به مواضع گروه پژاک در منطقه شمال‌غرب این کشور اقدامی پیشگیرانه است.

به گزارش خبرگزاری فارس، آقای جعفری روز سه شنبه ۲۲ شهریور (۱۳ سپتامبر) گفت: "هنر این نیست که به آن سطح از آمادگی برسیم که پس از حمله دشمن پاسخ آن را بدهیم، بلکه باید کاری کنیم که تهدیدات آنها اجازه بروز پیدا نکند".

آقای جعفری فعالیت گروه پژاک را توطئه مشترک آمریکا و ضد انقلاب دانست و گفت: "در نقاطی که ضد انقلاب مستقر شده بود و می دانستیم که در آینده با حمایت آمریکا برنامه هایی علیه جمهوری اسلامی ایران انجام می دهند، عملیاتی طراحی و انجام شد تا برنامه های دشمن خنثی شود".

اشاره آقای جعفری به درگیری مسلحانه بین پژاک و نیروهای دولتی ایران طی ماههای اخیر در مناطق مرزی ایران و کردستان عراق است که طرفین از وارد کردن تلفات سنگین به یکدیگر خبر داده اند.

پیش از این، غلامحسین محسنی اژه ای، دادستان کل و سخنگوی قوه قضاییه ایران، آمریکا را حامی فعالیت های اخیر گروه پژاک معرفی کرده بود.

آقای اژه ای گفته بود: "اقدامات خرابکارانه و تهدیدهای بی پایه و اساسی که در مناطق غربی کشور رخ می دهد، توسط گروه های سازمان یافته ای با عنوان پژاک است که از سوی آمریکا و غرب هدایت می شود".

مقامات جمهوری اسلامی معمولا گروه های مخالف، به خصوص مخالفان مسلح حکومت را وابسته به کشورهای خارجی به خصوص ایالات متحده و اسرائیل معرفی می کنند.

سازمان موسوم به حزب حیات آزاد کردستان - پژاک - یک گروه چپگرا و عضو کنفدراسیون دموکراتیک کردستان است که حزب کارگران کردستان -پ ک ک- نیز در آن عضویت دارد.

گروه پژاک در سال ۲۰۰۴ میلادی تاسیس شد و هدف خود را حمایت از حقوق اقلیت کرد از طریق مبارزه برای دستیابی به دموکراسی در چارچوب یک نظام فدراتیو اعلام کرد، اما در سال های اخیر، مسئولیت چند مورد عملیات مسلحانه در مناطق مرزی ایران به خصوص حملاتی علیه مواضع و نیروهای دولتی را برعهده گرفته است.

ایران و ایالات متحده، گروه پژاک را یک سازمان تروریستی می دانند و دولت آمریکا هر گونه ارتباط و کمک مالی به این گروه را ممنوع کرده است.

قوه قضاییه ایران هر نوع حمایت و ارتباط با گروه های مسلح مخالف حکومت را مصداق "محاربه" می داند که در قوانین این کشور برای آن مجازات اعدام را پیش بینی شده است.

در سال های اخیر، گزارش هایی از محاکمه و اعدام افرادی در ایران به اتهام ارتباط با گروه پژاک انتشار یافته، هر چند تایید مستقل ارتباط آنان با این گروه همیشه امکان‌پذیر نبوده است.

مطالب مرتبط