قوه قضاییه ایران خبر آزاد شدن دو تبعه آمریکایی را تکذیب کرد

جاشوا فتال و شین باوئر حق نشر عکس ISNA
Image caption قوه قضاییه خبر آزادی فتال و باوئر را تکذیب کرده است

قوه قضاییه ایران گزارش های مربوط به آزادی دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران را تکذیب کرده و گفته است در این مورد هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

روز چهارشنبه، ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر)، وبسایت قوه قضاییه جمهوری اسلامی متن اطلاعیه اداره کل روابط عمومی و تشریفات این قوه را منتشر کرد که در آن، ضمن تکذیب خبر آزادی جاشوا فتال و شین باوئر، دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، تاکید شده است که فقط اطلاعاتی که از سوی قوه قضاییه در این زمینه منتشر می شود اعتبار دارد.

روز گذشته، خبرگزاری های بین المللی به نقل از اظهارات محمود احمدی نژاد در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ان بی سی آمریکا گزارش کردند که این دو تبعه آمریکایی "تا دو روز دیگر" آزاد خواهند شد و خبرگزاری های داخلی نیز خبر آزادی این دو را منتشر کردند.

در اطلاعیه قوه قضاییه آمده است که روابط عمومی این قوه "ضمن تکذیب خبر برخی رسانه ها درباره آزادی دو آمریکایی متهم به جاسوسی، اعلام می دارد درخواست وکلای مدافع این دو متهم در رابطه با صدور قرار وثیقه و آزادی آنان از سوی قاضی پرونده در دست بررسی است و اطلاع ر سانی در این زمینه از سوی قوه قضاییه صورت خواهد گرفت."

این اطلاعیه، بدون اشاره به منبع یا فرد خاصی، تاکید کرده است که: "هرگونه اطلاع رسانی در این باره از ناحیه سایر افراد موجه نیست."

همزمان با انتشار اظهارات آقای احمدی نژاد در مورد وضعیت دو شهروند زندانی آمریکایی، برخی خبرگزاری های داخلی ایران نیز جزئیاتی را در این زمینه منتشر کردند.

از جمله خبرگزاری فارس به نقل از گفتگوی مسعود شفیعی، وکیل شین باوئر و جاشوا فتال با این خبرگزاری گزارش کرد که شعبه ۳۶ تجدید نظر دادگاه انقلاب با آزادی این دو تبعه آمریکایی با قرار وثیقه نیم میلیون دلاری موافقت کرده است.

حق نشر عکس Mehr
Image caption رسانه های بین المللی خبر آزادی دو شهروند آمریکایی را به نقل از احمدی نژاد گزارش کرده بودند

براساس این گزارش، آقای شفیعی گفته بود که "این موضوع امروز [سه شنبه] به اطلاع خانواده این دو آمریکایی و سفارت سوئیس به عنوان حافظ منافع آمریکا در تهران رسیده و باوئر و فتال می توانند مانند سارا شورد با تودیع وثیقه پانصد میلیون تومانی، از کشور خارج شود."

اشاره این گزارش به سارا شورد، شهروند دیگر آمریکایی است که در تابستان دو سال پیش همراه با آقایان باوئر و فتال در مرز ایران و عراق دستگیر و به زندانی در تهران منتقل شد.

همچنین، وکیل مدافع دو تبعه آمریکایی در گفتگویی با بی بی سی فارسی خبر آزادی موکلان خود با قرار وثیقه را تایید کرده بود.

شامگاه گذشته نیز گزارش شد که خانواده های شین باوئر و جاشوا فتال با صدور اطلاعیه ای، از خبر آزادی این دو ابراز خرسندی کردند هر چند گفتند که در این مورد جزئیات بیشتری دریافت نکرده اند.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز گفت که از خبر آزادی دو تبعه آمریکایی در ایران "دلگرم" شده است و افزود: ""امیدواریم شاهد نتیجه مثبتی خبری باشیم که ظاهرا از تصمیم دولت ایران در این زمینه حکایت دارد."

سال گذشته و کوتاه مدتی قبل از سفر آقای احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، خانم شورد با سپردن وثیقه آزاد شد و ایران را ترک کرد.

صدور حکم آزادی به قید وثیقه به معنی آن است که فرد متهم تا زمان از سرگیری رسیدگی قضایی به پرونده در زندان نماند اما در جلسه بعدی دادگاه حضور یابد و در غیر اینصورت، وثیقه او به نفع صندوق دولت ضبط می شود.

دادگاه رسیدگی به پرونده شهروندان آمریکایی به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی برای سازمان های اطلاعاتی آمریکا در ماه گذشته در تهران تشکیل شد اما خانم شورد در این جلسه حضور نداشت.

انتشار خبر آزادی دو تبعه آمریکایی در تهران با افتتاح اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل همزمان بود و به گفته دفتر ریاست جمهوری ایران، آقای احمدی نژاد در این اجلاس سخنرانی خواهد کرد.

مطالب مرتبط