آمریکا: پیشنهاد اتمی ایران مانور تبلیغاتی است

حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا می گوید اقدام های ایران بیانگر حسن نیت این کشور نیست

ایالات متحده با رد پیشنهاد تازه ایران برای از سرگیری گفت و گوهای هسته ای با گروه ۱+۵، آن را مانور تبلیغاتی دانست و این کشور را به بی توجهی به تعهدات بین المللی خود متهم کرد.

گلین دیویس، رئیس هیات نمایندگی آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی با صدور بیانیه ای اعلام کرد پیشنهاد تازه ایران فاقد هرگونه نشانه ای است که بیانگر تعهد این کشور برای پاسخگویی به نگرانی های بین المللی باشد.

آقای دیویس گفت: "خودداری از پاسخگویی به آژانس بین المللی انرژی اتمی، نادیده گرفتن قطعنامه های شورای امنیت و راه اندازی تازه ترین مانور تبلیغاتی این کشور بیانگر حسن نیت آن برای برطرف کردن نگرانی ها نیست."

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی این کشور، ششم سپتامبر در نامه ای خطاب به کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا آمادگی کشورش را برای سرگیری گفت و گوهای هسته ای با اعضای گروه ۱+۵ اعلام کرده بود.

او در این نامه به جزئیات موضوع های مورد علاقه ایران برای گفت و گو اشاره نکرده است.

این در حالی است که چنگ جینگیه، سفیر چین در آژانس بین المللی انرژی اتمی خواهان افزایش تحرکات دیپلماتیک برای پایان دادن به مناقشه اتمی ایران شده است.

آقای چنگ در سخنانی در وین از راه حل پیشنهادی روسیه برای پیشبرد گام به گام گفت و گوهای اتمی ایران و گروه ۱+۵ استقبال کرد.

آقای چنگ که در نشست هیات حکام آژانس صحبت می کرد، کاربرد صلح آمیز انرژی هسته ای را حق ایران دانست ولی تاکید کرد این کشور به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح های اتمی باید به تعهدات بین المللی خود پایبند باشد.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش تازه خود برای نخستین بار از وجود اطلاعات مفصل و جامع درباره ادامه برنامه نظامی محرمانه اتمی ایران ابراز نگرانی کرد.

به گفته یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی، این سازمان اطلاعات زیادی را در این رابطه از منابع مختلف دریافت کرده است.

علی اصغر سلطانیه، سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سخنان گفت هیچ مدرکی که نشان دهد ایران از مواد هسته ای برای اهداف نظامی استفاده کرده است، وجود ندارد.

به گفته آقای سلطانیه که رئیس بخش پادمان آژانس از چند مرکز هسته ای ایران در ماه اوت دیدن کرد و این نشان دهنده شفافیت ۱۰۰ درصدی برنامه اتمی این کشور و عزم سیاسی آن برای همکاری با بازرسان بین المللی است.

بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه مشترکی گفته اند این تاسیسات مورد بازرسی، به طور گزینشی انتخاب شده اند.

آقای آمانو نیز روز دوشنبه گفت ایران به تازگی "شفافیت بیشتری" را درباره برنامه اتمی خود نشان داده اما این کشور "همکاری لازم را فراهم نمی کند" تا بتوان نتیجه گیری کرد که همه فعالیت هایش صلح آمیز است.

مطالب مرتبط