انتقاد آمریکا از 'تبعیض های دینی' در ایران و هفت کشور دیگر

کلینتون حق نشر عکس AP
Image caption خانم کلینتون می گوید در برخی کشورها مردم اگر از دین حکومت پیروی نکنند تحت تبعیض و آزار و اذیت قرار می گیرند

وزارت خارجه آمریکا ایران، عربستان سعودی، چین، میانمار، کره شمالی، اریتره، سودان و ازبکستان را در فهرست کشورهایی که وضع آزادی های دینی در آنها " به ویژه نگران کننده" است نگهداشته است.

درگزارش آزادی های بین المللی دینی که مربوط به شش ماهه دوم سال ۲۰۱۰ است، وزارت خارجه آمریکا این هشت کشور را متهم کرده که همچون سالهای پیش به سرکوب و خشونت علیه گروه های مذهبی ادامه داده اند.

این گزارش که پیش تر بطور سالانه منتشر می شد موارد مختلفی از احکام ارتداد، قوانین ضد اقلیت های مذهبی و آنچه استفاده ابزاری سیاستمداران از دین می داند را بر شمرده است.

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه هنگام انتشار این گزارش در واشنگتن گفت در برخی کشورها مردم اگر از دین حکومت پیروی نکنند تحت تبعیض و آزار و اذیت قرار می گیرند.

وی گفت در ایران، مسلمانان صوفی، مسیحیان اونجلیکال (تبشیری)، یهودیان، بهائیان و سنی و پیروان احمدیه همچنان توسط حکومت سرکوب می شوند.

خانم کلینتون افزود در چین بودایی های تبت، مسلمانان اویغور و برخی مسیحیان از محدودیت هایی که پکن بر آنها اعمال کرده است، در رنج هستند.

وزارت خارجه آمریکا از ده کشور دیگر نیز به دلیل آنچه کوتاهی در حفاظت از حقوق دینی خوانده انتقاد کرده است.

این کشورها عبارتند از: افغانستان، مصر، عراق، نیجریه، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ونزوئلا و ویتنام.

خانم کلینتون از گام های ترکیه برای بهبود وضع فضای "تساهل دینی" ستایش کرد.

ترکیه اخیرا به دختران محجبه اجازه داده است به دانشگاه بروند.