نامه شیرین عبادی به گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد حق نشر عکس Reuters
Image caption در نامه خانم عبادی خطاب به گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل برای ایران آمده است که تمامی افراد کانون مدافعان حقوق بشر در ایران یا زندانی شده و یا مجبور به ترک این کشور شده اند

شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل طی نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر برای ایران به نحوه بازداشت عبدالفتاح سلطانی، وکیل دادگستری و عضو کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، اعتراض کرده است.

آقای سلطانی شنبه گذشته در حالی که برای پیگیری پرونده یکی از موکلانش به دادگاه انقلاب رفته بود، بازداشت شد.

خانم عبادی به بخش فارسی بی بی سی گفت در این نامه به احمد شهید نوشته است که تمامی افرادی که به نحوی در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر در ایران فعال بوده و یا با آن همکاری می کردند، یا در زندان هستند و یا به دلیل تشکیل پرونده کیفری علیه آنها تحت تعقیب قرار گرفته و مجبور به ترک ایران شده‌اند.

خانم عبادی گفت که همچنین توجه گزارشگر ویژه سازمان ملل را به این نکته جلب کرده که "مدافعان حقوق بشر در ایران چه آنها که برای کانون فعالیت می کنند و چه آنها که با سایر نهادها همکاری دارند، در آن کشور امنیت جانی ندارند."

آقای شهید چهارمین گزارشگر ویژه‌ای است که تاکنون برای بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران تعیین شده است. قرار است آقای شهید اولین گزارش خود را در ماه سپتامبر (ماه جاری میلادی) ارائه کند.

حق نشر عکس isan
Image caption آقای سلطانی یکی از اعضای کانون مدافعان حقوق بشر ایران بود که شنبه گذشته بازداشت شد

واکنش تند مقامات ایران نسبت به انتصاب گزارشگر ویژه حقوق بشر، احتمال موافقت با سفر آقای شهید به ایران را با تردید مواجه کرده است.

آقای سلطانی سابقه وکالت در بسیاری از پرونده‌های سیاسی و حقوق بشری را دارد که از آن جمله می‌توان به پرونده‌های اکبر گنجی، زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب، هاله اسفندیاری و تنی چند از نیروهای ملی مذهبی و اعضای سندیکای شرکت واحد اشاره کرد.

وی در سال ۱۳۸۸ نیز بازداشت شده بود که پس از تحمل بیش از دو ماه حبس، از جمله ۱۷ روز انفرادی از زندان آزاد شد.

اجرای حکم تعزیر نمادین

گزارش‌ها از ایران همچنین حاکیست که حکم پنجاه ضربه شلاق برای سمیه توحیدلو، از فعالان ستاد میرحسین موسوی در دهمین انتخاب ریاست جمهوری ایران روز چهارشنبه ۲۳ شهریور در زندان اوین تهران "به شکل نمادین" اجرا شده است.

خانم توحید لو به جرم توهین به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به تحمل این مجازات محکوم شده بود.

شیرین عبادی در این باره نیز به خبرنگار ما گفت که "اجرای حکم شلاق برای دانشجوی دوره دکترای آن هم به علت توهین به رئیس جمهوری در حقیقت ایجاد رعب و وحشت بین مردم است."

حق نشر عکس rah e sabz
Image caption حکم پنجاه ضربه شلاق برای سمیه توحیدلو روز چهارشنبه به صورت 'نمادین" در زندان اوین اجرا شد

خانم عبادی افزود "حکومتی که پایگاه مردمی آن ضعیف باشد با ترساندن مردم سعی می کند که حکومت خود را طولانی‌تر بکند."

یکی از نزدیکان خانم توحید لو نیز به بی بی سی گفت که او دیروز برای اجرای حکم به زندان اوین فرا خوانده شد و در آن جا دست و پایش را با زنجیر بستند، اما ضربه‌های شلاق را به اطراف او زدند.

خانم توحید لو در وبلاگ خود نوشت که اجرای این حکم "درد فیزیکی" نداشت، اما این کار برای "تحقیر" او صورت گرفته است.

او که دانشجوی دکترای جامعه شناسی دانشگاه تهران و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی این دانشگاه است، یک روز پس از برگزاری دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در منزلش بازداشت و پس از هفتاد روز به قید وثیقه آزاد شده بود.

به گفته خانم عبادی در شرایطی که روزنامه‌های دولتی و سایت‌های خبری وابسته به حکومت ایران حرف‌های تندی علیه رئیس جمهور می‌نویسند، چگونه شخصی که دو سال قبل انتقادی به رئیس جمهور کرده، باید شلاق بخورد.

به اعتقاد خانم عبادی "گناه اصلی خانم توحیدلو این است که در ستاد میرحسین موسوی فعالیت کرده بود، چون این روزها توهین به رئیس جمهور در حقیقت از نظر دستگاه حاکمه گناه چندان بزرگی نیست."

مطالب مرتبط