واکنش ایران به اظهارات وزیر امور خارجه بریتانیا

وزارت امور خارجه ایران حق نشر عکس a
Image caption وزارت امور خارجه ایران اظهارات اخیر ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا را در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران، محکوم کرده است

اظهارات اخیر ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در باره وضعیت حقوق بشر در ایران که گفته بود اعتراضات این کشور منادی جنبش های منطقه بود، واکنش تند وزارت امور خارجه ایران را برانگیخت.

به گزارش واحد مرکزی خبر، علی آهنی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه ایران امروز ۲۴ شهریور ۱۳۹۰، اظهارات آقای هیگ را محکوم کرده است.

آقای هیگ گفته بود که نشانه‌های جنبش‌های دمکراتیک خاورمیانه، ابتدا در جریان "قیام میلیون‌ها ایرانی در اعتراض به عدم برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در سال ۲۰۰۹" میلادی مشاهده شده بود.

وی این سخنان را در نشستی که از سوی روزنامه "تایمز" برای انعکاس معضلات شخصیت‌های مخالف، فعالان، وکلا و روزنامه‌نگاران زندانی شده در ایران برگزار شد، مطرح کرده بود.

این در حالی است که آقای آهنی این سخنان را "مداخله جویانه" خوانده و در مورد "اظهارات خصمانه" آقای هیگ، نیز ابراز تاسف کرده‌است.

وزیر امور خارجه بریتانیا با اشاره به ادعای حمایت حکومت ایران از انقلاب‌های مردمی در دیگر نقاط جهان اسلام، مقام‌های ایران را به "دورویی شدید" متهم کرده بود.

اشاره آقای هیگ به تفاوت اظهارات مقام‌های ایران در خصوص اعتراضات در کشورهای مختلف عربی از جمله تونس و یمن از یک سو و سوریه از سوی دیگر بود.

اما آقای آهنی اظهارات آقای هیگ در قبال جمهوری اسلامی ایران و به گفته او دیگر کشورهای مستقل را "نسنجیده" توصیف کرده‌است.

وی افزود که اظهارات آقای هیگ در حالی مطرح می‌شود که "دولت انگلیس از سرکوب مردم مظلوم منطقه که در مواردی با سلاح‌های انگلیسی انجام می‌شود، حمایت می‌کند".

آقای هیگ همچنین خواهان آن شده بود که مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای قوی علیه "نقض حقوق بشر" در ایران صادر کند.

مطالب مرتبط