امیدواری کلینتون به آزادی دو شهروند زندانی در ایران

شهروندان آمریکایی حق نشر عکس ISNA
Image caption مقام های ایرانی برای آزادی هر یک از این دو شهروند ۵۰۰ هزار دلار وثیقه تعیین کرده اند

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا ابراز خوش بینی کرده است مقام های ایران به وعده خود وفا کنند و دو شهروند محبوس با وجود 'تاخیری' که پیش آمده، بزودی آزاد شوند.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران اخیرا اعلام کرد که جاشوا فتال و شان باوئر، دو جوان آمریکایی که بیش از دو سال پیش به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران در منطقه مرزی با کردستان عراق بازداشت شده بودند، احتمالا به زودی با سپردن وثیقه از زندان آزاد خواهند شد.

اما مقام های قضایی ایران بلافاصله آن را رد کردند و گفتند بررسی های این پرونده هنوز ادامه دارد.

خانم کلینتون که برای گفتگو با مقام های استرالیایی در سانفرانسیسکو به سر می برد افزود پیش تر نیز تاخیرهایی از این قبیل پس از اعلام تصمیم مقام های ایران پیش آمده است و در حال حاضر نگرانی وجود ندارد.

وی گفت از چند منبع شنیده است که این دو شهروند آزاد خواهند شد و به خانواده هایشان باز می گردند.

مسئولان قوه قضاییه ایران روز چهارشنبه در اطلاعیه ای نسبت به سخنان محمود احمدی نژاد که یک روز پیش تر از آن گفته بود این دو شهروند آمریکایی "ظرف دو روز آینده آزاد خواهند شد" واکنش نشان دادند و اعلام کردند فقط اطلاعاتی که از سوی قوه قضاییه در این زمینه منتشر می شود اعتبار دارد.

وزیر خارجه آمریکا افزود: "من بر روی این حساب می کنم که حکومت ایران اظهارات رهبری این کشور (رئیس جمهور) برای آزادی این دو نفر را عملی کند و امیدوارم که این روند تسریع شود و آنها خیلی زود آزاد شوند."

بر اساس گزارش هایی که پیش تر منتشر شد، مقام های عراقی و عمانی سرگرم گفتگو و رایزنی با مقامات ایران هستند تا مقدمات آزادی دو شهروند آمریکایی فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتد پرس، عمان یک هواپیمای خصوصی را برای انتقال شین باوئر و جاشوا فتال به ایران اعزام کرده است.

در همین حال یکی از فرستادگان حکومت عراق که اکنون در تهران به سر می برد، از ایفای نقش جلال طالبانی، رییس جمهوری این کشور برای آزادی این دو شهروند آمریکایی خبر داده است.

ناظم دباغ، نماینده جلال طالبانی در تهران در این مورد به روزنامه شرق گفت: "رییس جمهوری عراق پس از درخواست خانواده این دو آمریکایی برای میانجیگری، با مقامات عالی رتبه ایرانی تماس گرفته است. آنها اوایل هفته آینده به سفارت سوییس در تهران تحویل داده می شوند."

از زمان قطع روابط دیپلماتیک ایران و آمریکا در سال ۱۹۷۹ میلادی، سفارت سوییس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران فعالیت می کند.

مسعود شفیعی، وکیل این دو آمریکایی نیز امروز به خبرگزاری رویترز گفته است که مبلغ وثیقه برای آزادی هر یک از دو موکلش ۵۰۰ هزار دلار تعیین شده است.

آقای شفیعی نسبت به آزادی قریب الوقوع موکلانش ابراز امیدواری کرده و می گوید که مذاکرات برای آزادی این دو در جریان است، اما به گفته او هنوز زمان دقیق آزادی آنها اعلام نشده است.

برخی از ناطران این موضوع را ناشی از رقابت های سیاسی در درون حاکمیت ایران می دانند.

عده ای از تحلیلگران هم به همزمانی انتشار اخبار آزادی احتمالی این دو آمریکایی با سفر پیش روی محمود احمدی نژاد به نیویورک برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل متحد اشاره می کنند، و این ماجرا را وسیله ای برای بهره برداری سیاسی حکومت ایران توصیف می کنند.

محاکمه شین باوئر و جاشوا فتال به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی به نفع کشورهای خارجی ماه گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد در حالیکه آنان این اتهامات را رد کرده بودند.

سارا شورد، دیگر شهروند آمریکایی که همراه با دوستانش شین باوئر و جاشوا فتال در سال ۲۰۰۹ در مرز ایران و عراق بازداشت شده بود نیز در سپتامبر سال گذشته و با میانجیگری مقام های کشور عمان آزاد شد و به کشورش بازگشت.

مطالب مرتبط