اتحادیه اروپا از بازداشت عبدالفتاح سلطانی ابراز نگرانی کرد

کاترین اشتون حق نشر عکس AFP
Image caption اشتون بازداشت سلطانی را نشانه وخامت بیشتر وضعیت حقوق بشر در ایران دانسته است

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بازداشت حقوقدان ایرانی مدافع حقوق بشر را مایه نگرانی عمیق خوانده است.

کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، با صدور بیانیه ای از اقدام جمهوری اسلامی در بازداشت عبدالفتاح سلطانی، حقوقدان و از اعضای پایه گذار کانون مدافعان حقوق بشر در ایران، به شدت انتقاد کرده و آن را نشانه وخامت بیشتر وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی دانسته است.

عبدالفتاح سلطانی روز شنبه این هفته در دادسرای انقلاب تهران بازداشت شد و به گفته همسرش، سپس ماموران با مراجعه به خانه مسکونی او، مقادیری اسناد و مدارک و دستگاه های کامپیوتری را با خود بردند.

خانم اشتون در بیانیه خود گفته است که بازداشت عبدالفتاح سلطانی نشانه ای از "ادامه روند نابودی آزای های سیاسی و مدنی" در ایران است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی را "همچنان باعث نگرانی عمیق" خوانده و افزوده است که این اقدام "حاکی از دشواری بیشتر شرایط فعالیت مدافعان حقوق بشر در ایران است."

آقای سلطانی، که وکالت شماری از متهمان سیاسی و حقوق بشری از جمله اکبر گنجی، زهرا کاظمی، زهرا بنی یعقوب، هاله اسفندیاری، تعدادی از شخصیت های موسوم به ملی - مذهبی و فعالان سندیکایی ایران را برعهده داشته، در گذشته نیز چند بار بازداشت شده است.

حق نشر عکس Ilna
Image caption سلطانی از جمله پایه گذاران کانون مدافعان حقوق بشر ایران بوده است

از جمله در سال ۲۰۰۵، عبدالفتاح سلطانی پس از هفت ماه حبس، از اتهاماتی که به او وارد شده بود تبرئه شد.

وی در سال ۲۰۰۹ نیز دو ماه زندانی بود.

کاترین اشتون در بیانیه خود محکومیت نسرین ستوده، یکی دیگر از وکلای مدافع و فعالان حقوق بشر در ایران را هم یادآور شده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود گفته است: "اتحادیه اروپا نگرانی خود را در مورد شرایط [نسرین ستوده] بار دیگر یادآور می شود" و افزوده است که مقامات جمهور اسلامی به ابراز نگرانی این اتحادیه نسبت به برخورد با خانم ستوده پاسخ قانع کننده ای نداده اند.

خانم ستوده به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی به شش سال زندان محکوم شده است و در حال حاضر، دوره محکومیت خود را می گذراند.

مطالب مرتبط