برزیل: ایران صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود را نشان دهد

آنتونیو پاتریوتا، وزیر خارجه برزیل حق نشر عکس BBC World Service
Image caption وزیر خارجه برزیل می گوید نگرانی درباره برنامه اتمی ایران بدون مبنا نیست

وزیر خارجه برزیل گفته است این نگرانی وجود دارد که برنامه اتمی ایران "بطور کامل صلح آمیز نباشد" و تهران باید از طریق گفتگو این تنش ها را کاهش دهد.

آنتونیو پاتریوتا در مصاحبه با سایت خبری یو او ال و روزنامه فولها دوسائو پائولو گفته است ترس هایی که درباره برنامه اتمی ایران وجود دارد دارای "بنیانی" نیز هست.

او گفت: "این ضروری است که ایران نشان دهد برنامه اتمی اش در واقع تنها برای اهداف صلح آمیز است."

وی افزود با این وجود برزیل همچنان معتقد است که گفتگو با ایران بهترین راه برای حل بن بست اتمی این کشور است.

بنظر می رسد اظهارات اخیر وزیر خارجه برزیل با موضع گیری های پیشین این کشور در قبال برنامه اتمی ایران تفاوت پیدا کرده است.

برزیل در دوران لوئیز ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس جمهور پیشین، با ایران روابط گرمتری داشت. این کشور تلاش نمود همراه با ترکیه برای حل مسئله اتمی ایران میانجیگری کند که با استقبال فراوان تهران و بی تفاوتی غرب مواجه شد.

گرچه دیلما روسف، رئیس جمهور جدید برزیل از همان حزب پیشین است، اما مواضع این کشور در قبال ایران به تدریج تغییر پیدا کرده است.

دولت برزیل در جلسه مارس گذشته شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از اعزام گزارشگر ویژه به ایران حمایت کرد.

حتی آقای لولا که دیگر رئیس جمهور نبود از این موضع گیری برزیل حمایت کرد و گفت: "به نظرم رای درستی بود که برزیل داد. باید محققی برای تحقیق در ایران باشد. این گزارشگر موظف نیست با اتهاماتی که سایر کشورها وارد کرده اند موافقت کند، اما نمی توان مانع تحقیق درباره این مساله شد که آیا فجایع حقوق بشر در جایی اتفاق می افتد یا نه."

علاوه بر برزیل، آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز به تدریج لحن خود را علیه ایران تغییر می دهد.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در آخرین نشست شورای حکام این سازمان گفت "شفافیت بیشتری" که ایران ماه گذشته هنگام حضور بازرسان آژانس در این کشور نشان داد برای رفع نگرانی های غرب نسبت به احتمال نظامی بودن برنامه هسته ای این کشور کافی نبوده و نمی توان نتیجه گیری کرد همه فعالیت هایش صلح آمیز است.

ایران اتهام کشورهای غربی مبنی بر تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی را رد می کند.

مطالب مرتبط