یک 'دانشجوی نخبه دانشگاه شریف' به ۶ سال حبس محکوم شد

علی اکبر محمد زاده حق نشر عکس daneshjoonews.com
Image caption علی اکبر محمد زاده با گذشت بیش از دویست روز از بازداشت، هنوز به مرخصی نرفته است

علی اکبر محمد زاده، دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف که از بهمن ماه ۱۳۸۹ در زندان به سر می برد، به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این حکم را قاضی صلواتی، رییس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران صادر کرده است.

آقای محمدزاده بیش از ۲۰۰ روز بدون مرخصی در زندان به سر برده که ۵۴ روز از این دوره را در سلول انفرادی بوده است.

مادر علی اکبر محمد زاده در گفتگو با بی بی سی فارسی ضمن تایید این خبر گفت که پسر او دانشجوی نخبه دانشگاه شریف بوده است و در طول دوران تحصیل در این دانشگاه هیچ مورد تخلفی در پرونده اش ثبت نشده است.

مادر آقای محمد زاده می گوید که حکم ۶ سال حبس تعزیری، هفته گذشته به پسر او در زندان ابلاغ شده است.

علی اکبر محمد زاده دانشجوی ورودی ۱۳۸۶ رشته مکانیک است که در تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۳۸۹ پس از خروج از دانشگاه بازداشت و پس از مدتی به زندان اوین منتقل شد.

در جریان جلسه تفهیم اتهام به آقای محمد زاده، به مواردی نظیر تبلیغ علیه نظام، تجمع و تبانی علیه نظام و اخلال در نظم عمومی اشاره شد.

صدور این حکم، پنجاه روز پس از برگزاری جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای محمد زاده صورت گرفت و به گفته مادرش در جریان رسیدگی به اتهامات، قاضی پرونده به مورد مشخصی که مصداق ارتکاب جرم باشد اشاره نکرده بود.

مادر آقای محمد زاده می گوید که پسرش در طول دوران بازداشت شکنجه شده است.

به گفته او یکی از دلایلی که بعد از دو ماه بازجویی، با درخواست خانواده برای آزادی فرزندشان در ازای سپردن وثیقه مخالفت شده، نگرانی مسئولان امنیتی زندان از فاش شدن ماجرای شکنجه آقای محمد زاده بوده است.

پیش از این ۱۵۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف با نوشتن نامه ای خواستار آزادی علی اکبر محمد زاده شده بودند و از مسئولان دستگاه قضایی خواسته بودند که رسیدگی به اتهامات این دانشجو روند قانونی را طی کند.

در مورد دیگری بیش از ۲۰۰ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه شریف در نامه ای به صادق آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه ایران در مورد "بی قانونی های شکل گرفته" در این پرونده ابراز نگرانی کرده بودند و خواسته بودند که آقای محمد زاده هرچه سریعتر آزاد شود.

در پی اعتراض علی اکبر محمد زاده و وکیل مدافع او به حکم صادر شده، پرونده این فعال دانشجویی اکنون برای بررسی بیشتر به دادگاه تجدیدنظر فرستاده شده است.