بررسی روزنامه های صبح تهران؛ شنبه ۲۶ شهریور

حق نشر عکس l

روزنامه های امروز صبح همچنان در صدر اخبار و گزارش های خود به موضوع اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی در بانک صادرات و بدنه دولت پرداخته اند. در این رابطه در صفحات نخست تازه ترین گزارش ها که مربوط به دستور رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور برای رسیدگی و صدور اشد مجازات برای عوامل اختلاس است با تیترهایی همچون "ماموریت ۳ هزار میلیارد تومانی دادستان" برجسته شده است. همچنین مقالات مختلفی از ابعاد این واقعه بی سابقه و واکنش های دولت به موضوع رسانه ای شدن این اختلاس بطور مشترک در بیشتر روزنامه ها به چشم می خورد.

انتخاب فیلم "جدایی نادر از سیمین" به عنوان نماینده سینمای ایران برای شرکت در مراسم اسکار و همچنین نتیجه دیدار دو تیم فوتبال پرسپولیس و استقلال از دیگر عناوین اصلی صفحه نخست روزنامه های امروز است.

طرح سلامت انتخابات در مجلس

اعتماد در گزارشی به نگرانی اصولگرایان برای سلامت انتخابات آتی و طرح های مجلس در این رابطه پرداخته و نوشته نگرانی از سلامت انتخابات و برگزاری بی‌طرفانه آن در اسفندماه امسال، اصولگرایان را به تکاپو انداخته تا طرح‌های جدیدی را برای تضمین انتخابات در دست تدوین داشته باشند؛ طرح‌هایی که به احتمال زیاد پس از پایان تعطیلات از این هفته در دستور کار کمیسیون‌ها قرار می‌گیرد تا در مهرماه به صحن مجلس بیاید. نمایندگان اصولگرا دو طرح جداگانه برای تضمین انتخابات تهیه کرده‌اند و به دلیل جنبه تبلیغاتی و منفی ارایه دو طرح که همگی شامل مضامین تضمین سلامت انتخابات است، تصمیم بر آن شده طرح‌ها به‌طور مجزا در صحن مطرح نشوند و به کمیسیون امنیت ملی بروند.

صبا آذرپیک در این گزارش با اشاره به این که این طرح ها قرار است در طرح جامع اصلاح قانون انتخابات گنجانده شود، اضافه کرده که در دو ماه گذشته، در صحن مجلس بین نمایندگان مختلف طرح‌های چندگانه‌ ای برای انتخابات ۹۰ دست به دست می‌شد و عقلای پارلمان در تلاش بودند تا نگذارند این طرح‌ها که هر کدام نشانی از یک دغدغه میان مجلسیان دارد به جریان بیفتد.

به گزارش این روزنامه در حال حاضر این طرح در کمیسیون امنیت ملی در حال بررسی است تا در مهرماه به صحن مجلس بیاید؛ طرحی که فعلا برخی از اصولگرایان بهارستان برای تصویب آن عجله دارند و چند باری هم به رییس کمیسیون امنیت ملی تذکر داده‌اند که اگر ببینند طرح کمیسیون منویات ذهنی آنها برای سلامت انتخابات را تضمین نمی‌کند، طرح‌های خود را که امضای کافی پایش دارد به صورت مجزا به صحن می‌آورند.

به نوشته اعتماد «لغو اجرای انحصاری انتخابات از سوی دولت» و همچنین «اجباری بودن حضور نمایندگان کاندیداها بر سر صندوق‌های رای تا پایان شمارش آرا» دو موضوع اصلی است که این دست از نمایندگان اصرار دارند بدون تصویب آن، نمی‌توانند به سلامت انتخابات مجلس نهم امیدوار باشند.

"خدا بد ندهد!"

جمهوری اسلامی در نوشتاری از میانه احوالات این روزهای کشور و اتفاقات روی داده در دولت به مناظره محمود احمدی نژاد با میرحسین موسوی نگاه کرده و نوشته چشم به هم گذاشتیم گذشت. سال ۱۳۸۸، روز مناظره. در آن مناظره نام چند نفر به عنوان متهم برده شد و چند اتهام مطرح شد. یکی از اتهام‌ها سوءاستفاده و پارتی بازی برای اخذ مدرک دکتری بود. همان اتهامی که با ترجیح بند بگم بگم بگم مطرح شد. همه تحلیل گران و کارشناسان معتقد بودند و هستند که طراح تاکتیکی حملات در آن مناظره، آقای اسفندیار رحیم مشایی بود.

رضا رضوی در ادامه نوشته حالا نام طراح تاکتیکی حملات آن مناظره به عنوان طراح تاکتیکی اختلاس سه هزار میلیاردی مطرح شده است. هر چند دفتر ریاست جمهوری طی اطلاعیه‌ای رسمی این اتهامات را رسماً تکذیب کرده است. امروز فرصت تکذیب اتهام همدستی و همراهی با اختلاس سه هزار میلیاردی به متهم یا متهمان داده شده و می‌شود، اما آن روز فرصت تکذیب به متهم یا متهمان آن مناظره داده نشد و تا امروز هم داده نشده و نمی‌شود.

جمهوری اسلامی در پایان این یادداشت نوشته ‌ای کاش قوه قضائیه فردای آن روز هم دادستان کشور را مسئول نظارت بر رسیدگی به اتهامات در آن مناظره می‌کرد... خدا وکیلی فرض کنیم تمام اتهامات در آن مناظره درست بوده و هست. پارتی بازی برای اخذ دکتری دانشگاه هنر مهم‌تر است یا اختلاس سه هزار میلیارد تومانی؟!

تبعات عدم حضور اصلاح طلبان

حق نشر عکس l

آرمان در گفت و گویی با محسن آرمین نماینده سابق مجلس و از اعضای ارشد سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی موضوع عدم حضور اصلاح طلبان در بدنه قدرت و همچنین انتخابات آتی مجلس را مورد بررسی قرار داده واز قول وی نوشته از اول هم مشخص بود که مدیریت جامعه بدون اصلاح طلبان مدیریت موفقی نخواهد بود و شرایط این روزها مهر تاییدی است بر ضرورت روی آوردن به اصلاحات و اصلاح طلبان.

محسن آرمین در بخش دیگری از این گفت و گو درباره تلاش برای حذف اصلاح طلبان از بدنه قدرت نیز تاکید کرده که "جریان اصلاحات نه قابل حذف است و نه می توان آن را نادیده گرفت، بنده یقین دارم حتی آنهایی که حرف از حذف اصلاحات حرف می زنند، هم ایمان دارند که این هدف، هدفی ناممکن است با این وجود چون به این مساله اشراف دارند که اصلاحات اگر در انتخابات حضور داشته باشد امکان رای آوری بالایی دارد و همچنین می دانند که پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان بالاست به طرق مختلف سعی در عنوان کردن این ذهنیت دارند که به عنوان مثال اصلاحات را جریان خارج از نظام معرفی کنند.

به نوشته آرمان این نماینده سابق مجلس درباره مشارکت مردم و گروه های سیاسی در انتخابات مجلس نیز گفته انتخابات ریاست جمهوری دهم و حوادث پس از آن در سطح جامعه و نیروهای سیاسی نوعی کم انگیزگی نسبت به انتخابات به وجود آورده و متاسفانه برای از بین رفتن این کم انگیزگی اقدام موثری صورت نگرفته است و با توجه به روندهای موجود بعید می دانم جریان های افراطی اجازه چنین ابتکار عملی را بدهند. حداقل در حال حاضر و به رغم اندک بودن فرصت باقی مانده هیچ نشانه ای در عمل از تلاش برای ایجاد تفاهم و رفع کم انگیزگی ها صورت نمی گیرد.

سیاه‌نمایی یا شفاف‌سازی؟

تهران امروز در سرمقاله امروزش با اشاره به اطلاعیه دفتر ریاست جمهوری درباره این که برخی رسانه ها در ماجرای پرونده اختلاس ۳ هزار میلیاردی در پی تخریب «دولت پاک» هستند نوشته اتهام سیاه‌نمایی از سوی دفتر ریاست‌جمهوری به آن دسته از مطبوعات و رسانه‌هایی که در جریان تبیین ابعاد اختلاس بزرگ ۳ هزار میلیارد تومانی بانک صادرات بیش از بقیه رسانه‌ها فعال بوده‌اند، به این سوال اساسی منجر شده است که چرا دولت محترم چنین روشنگری را سیاه‌نمایی قلمداد می‌کند و به عوض اینکه با رسانه‌ها همکاری کامل خبری برای آشکارسازی جزئیات کامل این پرونده کند اما به شیوه‌ای دیگر رو آورده و رسانه‌های حقیقت‌گو را سیاه‌نما معرفی می‌کند؟

حسن احمدی در این مقاله نوشته به نظر می‌رسد دفتر ریاست‌جمهوری از اینکه برخی مقامات دولتی در مظان احتمالی دست داشتن در این پرونده قرار دارند چندان رضایت خاطر ندارد و به همین دلیل هم رسانه‌هایی که برخی نام‌ها و نشانه‌ها را درباره نقش برخی مقامات مطرح کرده‌اند، به سیاه‌نمایی متهم کرده است. اما واقعیت این است هنوز به‌طور رسمی و آشکار هیچ یک از مقامات دولتی به دست داشتن در این پرونده متهم نشده‌اند و اگر هم اتهامی در کار باشد، صحت و سقم آن در دست دستگاه قضاست.

به عقیده نویسنده مقاله این یکی از وظایف رسانه‌هاست که در چنین پرونده‌هایی ورود ریز و جزئی کنند و به نمایندگی از افکار عمومی خواستار توضیح کامل مسئولان دولتی و غیر دولتی درباره دلایل بروز چنین اختلاس مفسده‌انگیزی شوند. اینکه دولت خود را در مظان اتهام می‌بیند‌، گناه مطبوعات نیست بلکه گناه آن دسته از زیر مجموعه‌های دولتی است که در این پرونده دخیل هستند.

"با نصف نظر شما موافقیم"

کیهان همدر سرمقاله امروزشضمن پرداختن مفصل به ماجرای اختلاس۳ هزار میلیاردی همه این اتفاقات را حاصل دست جریان موسوم به «انحرافی» و اسفندیار رحیم مشایی، رییس دفتر محمود احمدی نژاد دانسته و خطاب به رییس جمهور نوشته: "جناب آقای احمدی نژاد، خود را از محاصره حلقه انحرافی خارج کنید تا به جای فریادهای به حق مبارزه با مفاسد اقتصادی که بر زبان داشتید، مجبور به حمایت از فساد اقتصادی کلان این و آن نشوید؟!"

حسین شریعتمداری در این مقاله همچنین نوشته: "برادر عزیز! نیروهای مومن و انقلابی که در تمامی مراکز و کانون های نظام حضور دارند با ارائه اسنادی به کیهان خبر داده اند یکی از معاونان رئیس سازمان میراث فرهنگی، که از اعضای حلقه انحرافی نیز هست، تعداد قابل توجهی از اشیاء عتیقه و گرانبها را از موزه ملی خارج کرده و با واسطه چند دلال، به فروش رسانده- یا در حال فروش بوده- است."

نماینده آیت الله خامنه ای در موسسه کیهان با اعلام این موضوع خطاب به رییس جمهور تاکید کرده که "استدعا داریم دراین باره تحقیق بفرمائید، تا چند روز دیگر و یا چند هفته و ماه دیگر که ماجرای این سوءاستفاده اقتصادی برملا شد، حلقه انحرافی، با توهم پراکنی و ارائه اطلاعات غلط به حضرتعالی، شما را مجبور به حمایت از این فساد اقتصادی کلان نیز نکند."

"دولت پاک"

جمهوری اسلامی در سرمقاله اش اظهارات محمود احمدی نژاد که با اشاره به کشف اختلاس ۳ هزار میلیارد تومانی دولت خود را پاک ترین دولت در طول تاریخ دانسته بود را دستمایه کرده و نوشته ادعای "پاک‌ترین دولت در طول تاریخ" ادعای بسیار بزرگی است که حتی شامل دولت‌های معصومین هم می‌شود و بهتر است همگان در بکار بردن کلمات و عناوین دقت داشته باشند و چیزی نگویند که کسی آن را باور نکند. در میان دولت‌های غیرمعصومین هم دولت‌هایی که این قیاس با آنها معقول نیست وجود داشته‌اند.

این روزنامه در ادامه این مقاله افزوده اگر منظور آقای احمدی نژاد از "طول تاریخ" تاریخ ایران باشد، این نیز قابل اثبات نیست. زیرا حتی در همین ۳۲ سال اخیر یعنی دوران استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران، ایشان نمی‌تواند ادعا کند دولت‌های نهم و دهم از دولت‌های سوم و چهارم یعنی دولت‌های حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پاک‌تر است. البته اطلاعات موجود نشان می‌دهند دولت آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر دولت‌های نظام جمهوری اسلامی یعنی دولت‌های اول و دوم و پنجم تا هشتم نیز نمی‌تواند ادعای پاک‌تر بودن را داشته باشد.

به نوشته جمهوری اسلامی ادعای سکوت به احترام رهبری و مردم هم از تأمل برانگیزترین فرازهای اظهارات آقای احمدی نژاد است. زیرا ایشان در مناظره تلویزیونی معروف خود که در تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ انجام داد برخلاف نظر رهبری، شخصیت‌های مهمی را متهم کرد که به فرموده رهبری در خطبه نماز جمعه ۲۹ خرداد همان سال هیچیک از اتهامات درباره آنها به اثبات نرسیده و اگر قرار بود ایشان به احترام رهبری و مردم سکوت می‌کردند، در آن مناظره که ۵۰ میلیون بیننده داشت، می‌بایست چنین می‌کردند.

کارتون هادی حیدری در روزنامه شرق

حق نشر عکس l