وزارت امور خارجه ایران: دو تبعه آمریکایی با وثیقه آزاد می‌شوند

جاشوا فتال و شین باوئر حق نشر عکس ISNA
Image caption وزیر امور خارجه ایران با اشاره به پا درمیانی برخی از سران کشورهای منطقه برای آزادی جاشوا فتال و شین باوئر گفت: "ما آماده لبیک‌گویی به این پا درمیانی هستیم"

همزمان با اظهارات علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران در مورد قصد قوه قضائیه به "تخفیف مجازات" جاشوا فتال و شین باوئر، رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه گفت که این دو نفر می توانند "طبق شرایطی که قوه قضائیه اعلام می کند، با وثیقه آزاد شوند".

در همین ارتباط، مسعود شفیعی وکیل مدافع آقایان فتال و باوئر، دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران، شنبه ۲۶ شهریور (۱۷ سپتامبر) به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفت که در حال پی گیری مراحل اداری آزادی این دو نفر به قید وثیقه ۵۰۰ هزار دلاری برای هر یک از آنهاست.

آقای شفیعی با ذکر اینکه برای آزادی این دو آمریکایی باید دو قاضی اوراق وثیقه را امضا کنند، افزود که تا ظهر شنبه یکی از قاضی ها این اوراق را امضا کرده و انتظار می رود قاضی دوم نیز تا "چند ساعت آینده" این کار را انجام بدهد.

سه روز پیش، قوه قضاییه ایران گزارش های مربوط به آزادی دو شهروند آمریکایی زندانی در ایران را تکذیب و اعلام کرده بود در این مورد هنوز تصمیمی اتخاذ نشده است.

این موضع گیری، یک روز پس از آن صورت گرفت که خبرگزاری های بین المللی به نقل از محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران گزارش کردند که این دو آمریکایی "تا دو روز دیگر" آزاد خواهند شد.

اطلاعیه قوه قضاییه ایران، "ضمن تکذیب خبر برخی رسانه ها درباره آزادی دو آمریکایی متهم به جاسوسی"، اعلام می کرد که "درخواست وکلای مدافع این دو متهم در رابطه با صدور قرار وثیقه و آزادی آنان، از سوی قاضی پرونده در دست بررسی است و اطلاع رسانی در این زمینه از سوی قوه قضاییه صورت خواهد گرفت".

امروز وزیر امور خارجه ایران هم، در اظهار نظری محتاطانه در پاسخ به سوال خبرگزاری فارس در مورد سرنوشت جاشوا فتال و شین باوئر گفته است که "نظر نهایی در خصوص آزادی این دو نفر را قوه قضائیه اعلام می‌کند".

میانجیگری عراق

علی اکبر صالحی با اشاره به پا درمیانی برخی از سران کشورهای منطقه برای آزادی این دو نفر اظهار داشته است: "ما آماده لبیک‌گویی به این پا درمیانی هستیم و امیدواریم قوه قضائیه در آینده نزدیک نظر خود را در این زمینه اعلام کند."

اظهارات آقای صالحی، ظاهرا اشاره ای به میانجیگری دولت های عراق و عمان برای آزادی این دو شهروند آمریکایی است.

هوشیار زیباری، وزیر خارجه عراق دیروز به آسوشیتدپرس گفت که دولت این کشور از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌است تا آقایان باوئر و فتال را به دلایل بشردوستانه آزاد کند.

پیشتر، ناظم دباغ، نماینده جلال طالبانی رئیس جمهور عراق در ایران هم در مصاحبه با روزنامه شرق خبر از پادرمیانی آقای طالبانی برای آزادی زندانیان آمریکایی داده بود.

وی در مصاحبه خود گفته بود که جاشوا فتال و شین باوئر قرار است در ابتدای این هفته به سفارت سوئیس در تهران، که حفاظت از منافع آمریکا را در ایران به عهده دارد، تحویل شوند.

همزمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس از تماس های جداگانه دولت عمان با تهران برای زمینه سازی آزادی این دو شهرمند آمریکایی خبر داده است.

به گزارش این خبرگزاری، عمان یک هواپیمای خصوصی را برای انتقال شین باوئر و جاشوا فتال به ایران اعزام کرده است.

محاکمه شین باوئر و جاشوا فتال به اتهام ورود غیرقانونی به خاک ایران و جاسوسی به نفع کشورهای خارجی، ماه گذشته در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد و این در حالی بود که آنان این اتهامات را رد کرده بودند.

دادگاه بدوی آنها را به تحمل هشت سال زندان محکوم کرد، اما وکیل این حکم مورد اعتراض وکیل متهمان قرار گرفت و به دادگاه تجدید نظر رفت.

سارا شورد، دیگر شهروند آمریکایی که همراه با این دو نفر در تیر ماه سال ۱۳۸۸ (ژوئیه ۲۰۰۹) در مرز ایران و عراق بازداشت شده بود، سال گذشته و با میانجیگری مقام های کشور عمان آزاد شد و به کشورش بازگشت.

مطالب مرتبط